Működőképesebbé, korszerűbbé vált a honvédség a tavalyi évben végrehajtott szervezeti átalakítások következtében – hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén február 7-én délelőtt.
Az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén tartott tájékoztatót Hende Csaba honvédelmi miniszter a 2011. évben végrehajtott szervezeti átalakításról és a humánpolitikai feladatok helyzetéről.
A miniszter tájékoztatója elején leszögezte: a Honvédelmi Minisztérium szervezeti rendszere és a Magyar Honvédség vezetési struktúrája 2011-ben jelentősen átalakult. Ennek során mindvégig a hatékonyabb állami működés és a célszerűség szempontjai domináltak: olyan szervezeti átalakítások és összevonások történtek, amelyek fokozták a hatékonyságot, javították a katonai szervezetek létszámarányát és egységesítették a széttagolt háttérintézményi struktúrákat. A kormányváltás óta a NATO-parancsnokságok struktúrájához igazodva megtörtént a Honvéd Vezérkar főnökének alárendeltségébe tartozó főosztályok csoportfőnökségekké alakítása, a tárcához tartozó költségvetési szervek száma ötvenről negyvenötre csökkent, és a háttérintézmények vonatkozásában jelentősen csökkent a vezetési szintek és vezetői beosztások száma.
Hende Csaba rámutatott: ma a korábbi hetvenhat helyett kilencvenkét százalékos a végrehajtó szervek aránya a szervezeten belül, és mindössze nyolc százalékos az irányítási létszám. E szempontból alapvető jelentőségűek azok az intézkedések, amelyek értelmében 2011. november 15-i hatállyal mintegy ezerkettőszáz beosztás megszüntetésével jelentősen csökkent a honvédség bürokratikus szervezete. A miniszter hozzátette: ez összesen nyolcszáztizenhét személyt érintett, hiszen számos beosztás betöltetlen volt. Az érintettek jelentős százaléka csapattagozatba került át a változások hatására.
A NATO parancsnoki struktúrájában végrehajtott átalakításokkal összhangban, a katonai képességek erősítését célul tűzve november 15-én megkezdődött a szervezeti és létszámracionalizálási folyamat második szakasza. A Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központ önálló hadrendi elemként a Honvéd Vezérkar főnökének közvetlen szolgálati alárendeltségébe került, majd az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ beolvadt a Honvédkórház szervezetébe: utóbbi kettőszázhatvanhat fős létszámmegtakarítást eredményezett. Hende Csaba kitért arra is, hogy január elsején létrejött a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, illetve a Katonai Ügyészség megszűnt, a személyi állomány pedig a Legfőbb Ügyészségen folytatja a munkáját. Szólt arról, hogy a két korábbi katonai nemzetbiztonsági szolgálat integrált szervezetként, Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatként folytatja tovább tevékenységét. Külön kiemelte az önkéntes tartalékos rendszer kiépítése terén tett erőfeszítéseket, amely révén – az önkéntes védelmi tartalékos állományt követően - megkezdődhetett a műveleti tartalékos állomány feltöltése. Utóbbi rendszerbe eddig több mint négyezren regisztráltak.
Képviselői kérdésre válaszolva Hende Csaba leszögezte: a kormányváltás óta elvégzett átalakítások ugyan nagyarányúak voltak, ám nyomokban sem emlékeztetnek az azt megelőző ciklusok átalakításaira, hiszen akkor alakulatok megszüntetéséről volt szó, amelyek a mai napig fájó módon hiányoznak a rendszerből. Eltűnésük a katonai képességek csökkenését okozta. A miniszter rámutatott: a mostani változások ezzel ellentétben növelték a képességeket! Hende Csaba kiemelte, hogy az összevonásokkal a korábbi funkcionális terhek ésszerűsítése történt meg, méghozzá érdemi katonai beosztások megszüntetése nélkül. „Ez kardinális különbség a korábbi időszakok átalakításaihoz képest”- mutatott rá a miniszter, majd emlékeztette a megjelenteket, hogy a november 15-i intézkedések kapcsán egyetlen panasz vagy negatív újságcikk sem jutott el hozzá.
Hende Csaba visszautasította Juhász Ferenc kijelentését, amely szerint önkéntes műveleti tartalékosnak elsősorban jövedelmi viszonyaik terén „megzsarolt” volt katonák jelentkeznének. A miniszter hangsúlyozta: a regisztráltak fele nem is volt katona, vagyis esetükben fel sem merült, hogy döntésükben bármiféle adókedvezmény lehetősége játszott volna szerepet. A zsarolás szó használatát a honvédelmi tárca vezetője visszautasította, hiszen az kényszert, fenyegetést feltételez. Ezzel szemben a rendszerbe regisztrált járadékos katonák úgy döntöttek, szabadidejükben hasznosítják tovább addig megszerzett tudásukat a haza érdekében, adókedvezményért cserébe. Eközben ugyanakkor az a lehetőség is nyitva áll előttük, hogy más munkalehetőség után nézzenek, esetleg nagyobb fizetésért.
Hende Csaba leszögezte továbbá: miként eddig, úgy a honvédelmi tárca ezentúl is alapvető fontosságúnak tartja a nyilvánosság tájékoztatását és azt, hogy válaszoljon a hozzá intézett kérdésekre. Ennek jegyében kért például írásos engedélyt a tárca a svéd féltől annak érdekében, hogy a C- típusú nemzetbiztonsági átvilágításon átesett országgyűlési képviselők betekinthessenek a Gripen-szerződés módosításába. Utóbbi lehetőséget ugyanis Vadai Ágnes független és Dorosz Dávid LMP-s képviselők a január 6-i pártközi egyeztetésen a miniszter átfogó tájékoztatása ellenére is hiányolták. Az engedély most megérkezett. Hende Csaba kiemelte: innentől kezdve elhárult az akadály, hogy a két képviselő beletekintsen a szerződésekbe. A miniszter hozzátette: az akkori pártközi egyeztetést követően a szocialista Iváncsik Imre is elismerte azt, hogy a módosítások előnyösek.
(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)