A megváltozott életkörülmények, globális változások kezelésének szerepe és az együttműködés lehetősége a hon- és rendvédelem területén címmel kétnapos nemzetközi tudományos–szakmai konferencia kezdődött a Rendőrség Igazgatási Központban Budapesten, szeptember 6-án.

A világszintű egységesedés kiemelkedő jelentőségű témakörében első alkalommal megrendezett nagyszabású eszmecserét a Honvédkórház–Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) és a Belügyi Tudományos Tanács szervezte jeles hazai és külföldi szakértők meghívásával. Az esemény házigazdája dr. Petőfi Attila rendőr dandártábornok, az ORFK főkapitány-helyettese, levezető elnöke pedig prof. dr. Bukovics István nyugállományú tűzoltó mérnök vezérőrnagy, egyetemi tanár, a Belügyi Tudományos Tanács állandó tagja volt. A tudományos konferencia fővédnöki tisztét Pintér Sándor belügyminiszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter látta el.

Dr. Felkai László (fotó: Rácz Tünde)Dr. Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára – egyben a Belügyi Tudományos Tanács elnöke köszöntő- és megnyitó beszédében kiemelte: a tanácskozás ugyan szakembereknek szól, ám e felkészülés eredményeinek el kell jutnia az egyes emberhez is, mivel a globalizáció folyamatának változásai mindenkit érintenek. Nem lehet tehát a társadalomra mutogatni, az egyén felelőssége is óriási. Hangsúlyozta: fel kell világosítani és készíteni az embereket, mert ennek híján pánik támad. A helyes helyzetértékelés és cselekvés érdekében ne sarlatánoktól értesüljenek az emberek, hanem szakértőktől. A pontos informáláson és a helyes értékelésen múlik tehát, hogy a globalizáció melyik - előnyös, vagy hátrányos - oldala diadalmaskodik.

A belügyi államtitkár leszögezte: miután a világban már nincsenek elszigetelt egyének, szétszakadt családok, az egymásrautaltság a legfontosabb, valamint az, hogy az ember önmaga is sugározza a jóra való törekvését, s ezáltal a közösségben is a közjó jusson érvényre. Ha pedig hangsúlyt kap az egyén és az állam kölcsönös egymásrautaltsága, akkor a felelősség nem sikkad el.

Dr. Simicskó István (fotó: Rácz Tünde)Dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta: mindig örömmel vesz részt olyan tanácskozáson, amelyen hasonló értékrendű katonák, rendőrök, katasztrófavédelmisek és orvosok cserélnek eszmét, akik oltalmazói az embereknek, a közösségeknek. Ehhez természetesen szükség van az együttgondolkodásra, az együttműködésre. Beszédében a döntéshozók nagyobb felelősségére mutatott rá, majd kiemelte: Magyarország a maga részéről mindent megtesz, amit megtehet; e tanácskozás révén is sokat ad ahhoz, hogyan alkalmazkodjunk a változó világhoz. Fontos tudni: hazánk nem generálja a globalizációt, s nincs is ellene!

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkár aláhúzta: ő maga együttműködéspárti. Azt szorgalmazza tehát, hogy össze kell fognunk, egymásba kell kapaszkodnunk! Az emberi lét egyensúlyának megteremtésén kell fáradoznunk az egyensúlytalanság, a nem kellő mértékű humanizmus ellenében! Az ember a lényeg! Kiemelte: el kell vetni az erőszakot, az egoizmust, a bizalmatlanságot, a pénz fennhatóságát, s mint egy globális zenekart, létre kell hozni az azonos értéket vallók összefogását. Az államtitkár kifejtette: bízik abban, hogy a globalizációnak Magyarország nyertese lesz. Hazánkban például ilyen együttműködési lehetőséget jelent majd a Nemzeti Közszolgálati Egyetem.

A konferencia résztvevői (fotó: Rácz Tünde)

A megnyitók után szakértők ismertették előadásaikban a legújabb tudományos és gyakorlati fejleményeket, eredményeket, lehetőségeket.

 

 

(kormany.hu; Zrínyi Média - Tamás Tibor)