Hende Csaba honvédelmi miniszter részt vesz a ma kezdődő, kétnapos NATO védelmi miniszteri értekezleten Brüsszelben. A találkozót követően a honvédelmi tárca vezetője nemzetközi biztonságpolitikai konferenciára látogat el Münchenbe.
A védelmi miniszteri találkozó napirendi pontjai között szerepel a májusra tervezett chichagói csúcsértekezlet előkészítése. A májusi, állam- és kormányfők részvételével tartandó csúcstalálkozón szó lesz többek között a 2010-es, Lisszabonban elfogadott NATO Stratégiai Koncepció végrehajtásáról. A témák között szerepel az „okos védelem”, azaz a katonai képességfejlesztés racionalizálása a NATO-tagállamok többnemzeti együttműködésén keresztül. Ez azért is fontos, mert abban hazánk regionális vezető szerepkört vállalt a házi készítésű robbanóeszközök elleni védelem, a harctéri egészségügyi ellátás és a regionális légtérrendészet terén.
A védelmi miniszteri értekezlet résztvevői áttekintik továbbá a jelenlegi NATO- műveleteket. Szó lesz a KFOR-erők tevékenységéről, amely a legjelentősebb stabilizáló erőnek bizonyul a Nyugat-Balkánon. E térség stabilitása Magyarország alapvető nemzeti érdeke is.
A megbeszéléseken szó lesz a NATO jelenlegi legfontosabb és legnagyobb kihívást jelentő, afganisztáni műveletéről, amelyben a világ országainak több mint egynegyede vesz részt. Hazánk jelenleg mintegy négyszázharminc katonával járul hozzá a NATO első számú missziójához. A magyar honvédek több mint a fele kiképző-mentoráló feladatokat lát el.
A brüsszeli értekezlet lehetőséget ad további, kétoldalú megbeszélésekre: Hende Csaba várhatóan találkozik, s megbeszélést folytat majd cseh és új-zélandi kollégájával.
A magyar honvédelmi miniszter a brüsszeli találkozó után elutazik Münchenbe, ahol részt vesz a nemzetközi biztonságpolitikai konferencián. A február 3-5. között – immár negyvennyolcadik alkalommal - megrendezett eseményen többek között jelen lesz Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is. A konferencia témái között szerepel az Európai Unió katonai szerepe, megvizsgálva azt, hogy miként lehet növelni az európai katonai erőt a kiadások növelése nélkül.
(HM Sajtóiroda)