A Titanic katasztrófája egyszer s mindenkorra intő jelül szolgált mindenki számára: nem csak a technika számít, hanem az ember, aki kezeli és használja a technikát – fogalmazott Hende Csaba honvédelmi miniszter abban a levelében, amelyet az óceánjáró elsüllyedésének századik évfordulójára kiadott emlékbélyeg bemutatásán olvastak fel.

A Magyar Posta Zrt. bélyeget bocsátott ki a Titanic tragédiájának századik évfordulóján, amelyet – Feke Arnold grafikusművész tervezett és negyvenezer példányban készült el a Pénzjegynyomdában – április 13-án, pénteken mutattak be a Magyar Honvédség újpesti hadikikötőjében.

Fotó: Dévényi Veronika

Dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese olvasta fel Hende Csaba levelét, amelyben a honvédelmi miniszter utalt arra a korra, amelyben az emberiség „töretlenül hitt a technikai fejlődés nagyszerűségében”. E fejlődés nagyszerű jelképe volta a Titanic. „A Titanic, amelyekről a korabeli reklámok azt hirdették, hogy elsüllyeszthetetlen. Nos, a Titanic katasztrófája egyszer s mindenkorra intő jelül szolgált mindenki számára: nem csak a technika számít, hanem az ember, aki kezeli és használja a technikát” – írta Hende Csaba.

Fotó: Dévényi Veronika

A levélben a miniszter kiemelte: „a Titanic történetének végső felvonásában főszereplővé lépett elő a Carpathia és annak legénysége. Sokan köszönhetik az életüket a hajóorvosnak, Lengyel Árpádnak”. A bélyegblokkon az elsüllyedt óceánjáró mellett ott szerepel a Carpathia gőzös sziluettje és dr. Lengyel Árpád portréja is – ezt már Horváth Gergely Domonkos, a Magyar Posta Zrt. igazgatóságának elnöke magyarázta a jelenlévőknek. Részletesen elemezte a páratlan bélyegritkaságot, amelynek feltehetően nagy sikere lesz hazai s külföldi bélyeggyűjtők körében, s méltó helyet foglal el a Titanic katasztrófájáról eddig megjelent ötvenkettő különböző bélyeg között.

Az alkalmi bélyegzést követően az AM–22 ÓBUDA és az AM–32 DUNAFÖLDVÁR hadihajó díszsortüzet adott le, majd az AM–31 DUNAÚJVÁROS és legénysége tisztelgett a szerencsétlenül járt óceánjáró emléke előtt. Ezt követően Orosz Zoltán altábornagy és Horváth Gergely Domonkos palackpostában vízre bocsátotta az eseményről készített díszlevelet.

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)