Az egyetem diplomás pályakövetési és öregdiák szolgáltató rendszerének kiépítéséről, a leendő közszolgálati egyetemről is szó volt a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen először megtartott öregdiák találkozón, március 23-án.

Az eseményen részt vett dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Csampa Zsolt, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnöke, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, dr. Tóth Tibor, a Belügyminisztérium gazdasági és informatikai helyettes államtitkára, valamint az egyetem több vezetője. A találkozón több mint félszáz egykori egyetemi polgár is jelen volt.


Dr. Lakatos László nyugállományú okleveles mérnök vezérőrnagy, a ZMNE főtitkára beszédében kiemelte: egy felsőoktatási intézmény mindig több mint egy képzési hely, hiszen közösséget alkot, illetve formál. Utalt a 2005-ös felsőoktatási törvényre, amely előírta, hogy a felsőoktatási intézmények lássanak el pályakövetés feladatokat is; ennek értelmében 2011 januárjában megkezdődött az egyetem diplomás pályakövetési (DPR) és öregdiák (ALUMNI) szolgáltató rendszerének kiépítése. Az oktatási intézmény figyelemmel kíséri a végzett diplomások munkaerőpiaci lehetőségeit, segítséget nyújt az elhelyezkedésükhöz, a végzett hallgatók visszajelzései alapján úgy alakítja a képzési portfolióját, hogy az minél versenyképesebb tudást biztosítson azok számára, akik diplomát szereztek.

Az ALUMNI-rendszert ismertetve Lakatos László elmondta, ennek célja, hogy „egyetemünk végzett diákjai, az úgynevezett öregdiákok ne szakadjanak el az Alma Matertől, folyamatosan maradjanak kapcsolatban az intézményükkel, illetve legyen lehetőségük a volt diáktársaikkal történő kapcsolatok ápolására. Az öregdiákok a találkozókon adják át tapasztalatukat az egyetem tanárainak, diákjainak, vállaljanak mentori szerepet a tehetséges hallgatók előremenetelének elősegítésében" – említette a főtitkár.



Simicskó István beszédében utalt a megvalósítás előtt álló közszolgálati egyetemre. Véleménye szerint itt is nagy hasznát lehet venni az egykori hallgatók, az öregdiákok és a mostani egyetemi polgárok összefogásának: „közös érdekről van szó, és nemcsak egy új egyetem megteremtéséről, de egy új közszolgálat életpálya modell kialakításáról is!"- hangsúlyozta a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára.


Benkő Tibor vezérezredes örömmel köszöntötte az öregdiákok között volt tiszttársait, egykori bajtársait. A Honvéd vezérkar főnöke az előadásában kiemelt figyelmet fordított a nemrég létrehozott önálló hadrendi elemre, az MH Ludovika Zászlóaljra, és tisztjelöltjeire, akikre az egyetemi polgároktól eltérő szabályok vonatkoznak. Az új szervezet elsődleges célja a katonai szocializáció, amelyben minden katona megtapasztalja azt, hogy mi a napirend, mi a parancs, melyek azok a követelmények, amelyek hozzátartoznak a katonaélethez, és minden katonára kötelezőek.



A közszolgálati egyetemről szólva a vezérkari főnök kijelentette: az új intézmény segíthet abban, hogy a kemény katonai szolgálatra már nem alkalmas, de kiválóan felkészült, fegyelmezett, sokoldalú tudással s nagy tapasztalattal felvértezett katonák a jövőben ne a munkanélküliek számát gyarapítsák, hanem hasznos, értelmes munkát végezhessenek.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Zilahy Tamás, fotó:Krasznai-Nehrebeczky Mária)