„A társadalom és a polgárok felelőssége a biztonság megteremtésében” címmel tartottak konferenciát az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem április elsején. Az eseményen Hende Csaba az önkéntes tartalékos rendszer magyarországi felállításáról tájékoztatta a résztvevőket, kiemelve a honvédség tartalékos rendszerének szükségességét és fejlesztését.

Hende Csaba előadásában kiemelte: az önkéntes tartalékos rendszer két eleme az önkéntes védelmi tartalék és az önkéntes műveleti tartalék erő. Az előbbibe elsősorban az őrző-védő, a katasztrófavédelmi, valamint a befogadó nemzeti támogatás feladatait ellátó erő tartozik. A védelmi tartalékos kategória részeként tervezik egy olyan alcsoport kialakítását, amely elsősorban a társadalmi kapcsolatok erősítését, a civilek honvédelmi feladatokba történő bevonásán keresztül a hazafias gondolkodás erősítését szolgálja.


- Az önkéntes műveleti tartalék erő fő feladata a Magyar Honvédség (MH) magas készenlétű katonai szervezeteinek rövid idő alatt történő kiegészítése, az MH hadrendjébe tartozó, békében nem élő katonai szervezetek, szervezeti elemek megalakításának kulcsfontosságú beosztásainak betöltése. E komponens személyi bázisát a tizennyolc-ötven év közötti állampolgárok jelentik, szolgálatukat a hivatásos katonai szolgálat felső korhatáráig láthatják el. A műveleti tartalékos külföldi szolgálatra is vezényelhető, felkészültségük, felkészítésük lehetővé teszi, hogy az MH valamennyi katonai feladatában részt vegyenek, beleértve a missziós tevékenységet is. A műveleti tartalékerő feltöltése 2012-től kezdődik– hangsúlyozta a honvédelmi miniszter.

A második tartalék komponens elemei jogszabályi kötelezettség alapján biztosítottak, békében kizárólag egy folyamatosan frissülő adatbázisként jelennek meg. Ebbe a körbe tartozó tartalékosok felkészítése és alkalmazása – kizárólag a hadkötelezettség alapján – megelőző védelmi helyzetben és rendkívüli állapot idején lehetséges. A komponens további differenciálására a katonai előképzettség függvényében kerül sor. Ennek értelmében a második tartalék komponens két eleme: a kiképzett tartalékosok és a potenciális hadkötelesek. A kiképzett tartalékosok és a potenciális hadkötelesek egyaránt - a hadkötelezettség bevezetését követően - a Magyar Honvédség valamennyi feladatába bevonhatók. A potenciális hadkötelesek csoportjába a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező, magyar állampolgárságú, tizennyolc-negyven éves férfiak tartoznak.

A honvédelmi miniszter azt is elmondta, hogy a tartalékos rendszer fejlesztéséhez kapcsolódó előkészítési feladatok folyamatban vannak. A közoktatásban és a felsőoktatásban is hangsúlyosabb szerepet kap a honvédelmi felkészítés, a közigazgatásban dolgozók pedig már az alapvizsgára történő felkészítésen ismereteket kapnak a Magyar Honvédségről. Kezdetét vette a munkáltatókat kompenzáló program kidolgozása is, amelynek egyeztetése folyamatban van, és felmérték a rendszer teljes fejlesztéséhez szükséges forrásigényt is. Ez a különböző opciók figyelembevételével három év alatt megközelítőleg 10-30 milliárd forint.

Panelvita keretében – más előadók mellett – Márki Gábor, a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára  az „Új védelmi kihívások Európában – cyber-defence” címmel tartott előadást. Az államtitkár kitért a napjainkban és a közelmúltban végrehajtott cyber-támadásokra, azok megelőzésének fontosságára, a cyber-tér védelmének részeire, a támadások lehetséges módjaira, majd részletesen szólt a támadások céljáról, a védelmi stratégiáról és a G8 országok irányelveiről.

(kormany.hu; Zrínyi Média - Vastagh László, fényképezte: Krasznai-Nehrebeczky Mária)