Az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére ünnepi állománygyűlést tartottak több intézményben, alakulatnál. Összefoglalónk az eseményekről…(frissítve)

Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem

A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem dísztermében rendezett ünnepségen - az intézmény vezetői, oktatói, az egyetemi polgárok mellett - részt vett dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke.

(fotó: Rácz Tünde)

Dr. Kaló József, a ZMNE Hadtörténeti és Kultúrtörténeti Tanszékének adjunktusa ünnepi beszédében kiemelte, hogy nem volt egyszerű katonának lenni az adott történelmi helyzetben, hiszen sokszor két parancsnak kellett megfelelni: a felülről jövőnek, illetve a lelkiismeret belső parancsának. „Egy vezérelvet tudunk végig követni: minden körülmények között katonának, embernek maradni, a rendet fenntartani s a lakosságot a rendelkezésre álló eszközökkel támogatni” – mutatott rá Kaló József.

Ebben az időszakban a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia és a Petőfi Sándor Katonai Politikai Akadémia működött. Mindkettőre nagy hatást gyakoroltak a politikai-társadalmi események. Kaló József történelmi ismertetésében elmondta, hogy az általános kérdés a katonák, a hallgatók között is ott feszült: hol vannak a hadsereg vezetői, miért nem nyilatkoznak, miért irányítanak, milyen álláspontot kell elfoglalnia a néphadseregnek?

Az egyetem tanárának beszédét követően elismeréseket adtak át. Az eseményen bejelentették továbbá: hagyományteremtő céllal elkészült az egyetem 2011-ben végzett, a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalja kötelékében szolgálatot teljesített honvéd tisztjelöltek fényképes tablója, amelynek kicsinyített változatát az augusztusi központi ünnepségen vehették át a végzős hallgatók. E tablót a zászlóaljnál helyezik el méltó helyen.

MH Támogató Dandár, Budapest

Ötvenöt évvel ezelőtt a magyar nép példát mutatott a világnak hazaszeretetből és abból a rendíthetetlen erőből, szabadság iránti vágyból, mely az elnyomás ellen szinte évszázadonként forradalmi vulkánként tört elő - mondta megnyitójában Ádám Barnabás ezredes, az MH Támogató Dandár, Nemzeti Honvéd Díszegység, Honvéd Koronaőrség parancsnoka az ünnepi állománygyűlésen.


(fotó: Gémesné szds.)Forgács László százados ünnepi beszédében hangsúlyozta: „nemzetünk nagy pillanatai azért váltak nagy ünneppé, mert lényegük mélyén nem az ember, hanem a közösség állt, az egyéni érdekek helyett az igazság felé fordultak. Ma is az élet egy kiemelt pillanatában élünk, mert nemzeti önérzetünknek fontos, hogy tisztán lássunk, számot vessünk a múltunkkal és továbbadjuk utódainknak.” Hozzátette: vállalni kell a múltunkat, értékeinket, önmagunkat és akkor a jobb életet is elérhetjük. 1956 szelleme a mérce, ami ma is kötelez! Rá kell ébrednünk, hogy párthovatartozástól, származástól, vagyoni helyzetünktől függetlenül elsősorban valamennyien magyarok vagyunk!

A beszédet követően Kun Szabó István dandártábornok, az MH Támogató Dandár parancsnoka tárgyjutalmakat és elismeréseket adott át.

MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, Győr

A parancsnok, Kovács Ferenc mérnök ezredes köszöntője után Fegyveres László alezredes, az alakulat törzsfőnöke mondott ünnepi beszédet. Ebben kiemelte: „.az 1956. október 23-án kitört forradalom kezdetét jelentette egy máig ható folyamatnak, a polgári demokratikus átalakulásnak. Október 23-a a magyar nemzet szabadságünnepe. Ezt a napot mi, magyarok tettük ünneppé. Nem örököltük, nem kaptuk, hanem teremtettük.”

(fotó: Cseszreginé Csekei Judit)

Az ’56-os események kapcsán megemlékezett Kőrösi Sándor főhadnagyról, a légvédelmi tüzér fegyvernem áldozatáról és hőséről, a Honi Légvédelmi Tüzérezred hadműveleti tisztjéről, aki 1956 novemberében harcba szállt a szovjet csapatok ellen. Kőrösit később elfogták és szervezkedés vezetése, valamint gyilkosság vádjával – hivatkozva a harcokban elesett szovjet katonákra – halálra ítélték. 1958. március 6-án kivégezték. A rendszerváltozás után Kőrösi főhadnagyot posztumusz alezredessé léptették elő, és hősiességét méltatva emlékszobát hoztak létre, mely jelenleg az ezred oktatási központjában található.

Az ünnepség elismerések átadásával fejeződött be.

MH Központi Kiképző Bázis, Szentendre

Az MH Központi Kiképző Bázis (MH KKB) és a MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola ünnepségén Deme Tibor mérnök ezredes, az MH KKB törzsfőnöke, parancsnokhelyettes megemlékezésében - a forradalom máig ható tanulságainak elemzése mellett - felidézte a szabadságharcban résztvevő katonák hősiességét és áldozatvállalását. Mint mondta: „a szabadságharcosok között külön tisztelettel és megbecsüléssel őrizzük Mecséri János tábornok emlékét, akinek márványtáblája - a róla elnevezett Kiképző Osztály körletének falán - hirdeti a szabadságért vállalt mártírhalának mementóját.”

(fotó: dr. Varga József)

Az ünnep alkalmából tizenkilencen részesültek honvédelmi miniszteri elismerésben. Az állománygyűlésen a Szentendrei Honvéd Kinizsi Sportegyesület elnöke most először, hagyományteremtő céllal hirdette ki a „360-asok klubja” névsorát, vagyis annak a nyolc katonának a nevét, akik az éves fizikai állóképesség felmérésen a maximális pontszámot érték el. Részükre emléklapot és ajándéktárgyat adományozott az egyesület azzal a szándékkal, hogy ösztönözze a fizikai állóképesség követelményszintű elérését.

MH 5. Bocskai István Lövészdandár, Debrecen, Hódmezővásárhely 

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár ünnepségén Horváth Tamás, a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóaljának hadnagya beszédében kiemelte: „az 1956. október 23-ai eseménysorozat hazánk történelmének egyik legfontosabb állomása. Hőseinek és mártírjainak áldozata nem volt hiábavaló: a magyar nép kivívta a világ csodálatát és megbecsülését, mert szembe mert fordulni egy világhatalom-mal. Adózzunk tisztelettel valamennyi cselekvő honfinak, s köszönjük meg, hogy magatartásukkal példát mutattak a mai magyarságnak is! Emlékezzünk mindazokra, akik hazánk függetlenségéért harcoltak, és ezért az életüket áldozták.

Az ünnepi parancs felolvasását követően adták át az elismeréseket.

(fotó: Medgyesi Arnold ka.)

Szolgálati érdemjeleket, szolgálati jeleket és okleveleket adott át Hódmezővásárhelyen Kovács József ezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnok-helyettese az 1956-os forradalomra való megemlékezés alkalmából.

Sebők Szilvia közalkalmazott ünnepi beszéde a történelmi adatok időrendi áttekintésével az akkori eseményekre való méltóságteljes megemlékezésre hívta fel a figyelmet. „Magyarország népének a diktatúra elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt”- fogalmazott beszédében.

A beszéd után elismerések és jutalmak átadása következett.

(kormany.hu; HM Sajtóiroda <Zrínyi Média, HM Támogató Dandár, MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, MH Központi Kiképző Bázis >)