A Magyar Honvédség nemzeti intézmény. Olyan intézmény, amelyet mióta világ a világ azért tart fenn a nemzet, hogy az megvédje őt. Megvédje az emberek életét, anyagi javait, megvédje függetlenségét és szabadságát- hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter az évértékelő vezetői értekezleten március 1-én, Budapesten

Az eseményen megjelent dr. Schmitt Pál köztársasági elnök, dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára, Fodor Lajos, a HM közigazgatási államtitkára, dr. Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke, dr. Kocsis Máté, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke is.

Schmitt Pál köztársasági elnök

A köztársasági elnök beszédében hangsúlyozta: a magyar honvédelem rendkívül fontos megújuláson megy keresztül. Egyfelől a feladatainak közigazgatási, hadszervezési újragondolása, másfelől a közrendben, a közösségi életben és a nevelésben betöltött szerepének látható és érezhető megerősítése történik.

A honvédelem a hazaszeretetre kell, hogy épüljön!- emelte ki Schmitt Pál. Örömmel tapasztalom, hogy a Magyar Honvédség újraéli hagyományait, erőt merít a múltból! Ennek az egyik nemes fejleménye, hogy a honvédelmi törvény módosítása alapján felállításra kerül a Honvéd Koronaőrség - mondta a köztársasági elnök. Schmitt Pál úgy látja, a magyar társadalomnak olyan intézményekre van ma szüksége, amelyek erejéhez, szakszerűségéhez, jó erkölcseihez kétség nem fér! Arra kérte a jelenlévőket, tegyenek meg mindent azért, hogy a katonaság legyen az egyik ilyen, közösségileg megbecsült és elfogadott nemzeti intézmény.


Az emberek elvárásiról szólva a köztársasági elnök megjegyezte, az emberek azt szeretnék, hogy a Magyar Honvédség legyen hadra fogható, bevethető, nyújtson békeidőben is biztonságot, növelje az ország tekintélyét a világban. Hangsúlyozta, hogy államfőként azt tapasztalta a katonáknál tett látogatásai alkalmával, hogy a honvédek meg akarnak felelni ezeknek az elvárásoknak. Ám fontos az is, hogy a hadsereg is megkapja azt az elismerést a társadalomtól, ami teljesítményével, hivatástudatával arányosan megilleti! Schmitt Pál harmadik fontos tényezőként a jó feltételrendszer megteremtését említette, amit az ország vezetése biztosíthat a honvédség számára.

Hende Csaba honvédelmi miniszter

A Magyar Honvédség nemzeti intézmény. Olyan intézmény, amelyet mióta világ a világ azért tart fenn a nemzet, hogy az megvédje őt. Megvédje az emberek életét, anyagi javait, megvédje függetlenségét és szabadságát. Ehhez az évezredes küldetéshez 2010-ben ismét hozzátettünk egy esztendőt- kezdte beszédét Hende Csaba.

A honvédelmi miniszter az elmúlt esztendőre utalva kijelentette: nehéz, de rendkívül sikeres esztendő volt. Utalt a katonák katasztrófa-helyzetben tapasztalt elszánt, bátor, szakszerű munkájára. Rendkívül komoly feladatot, állandó kihívást jelentett a missziókban végzett tevékenység. Külön megemlítette az afganisztáni missziót, ahol a biztonsági helyzet jelentősen romlott. A miniszter kihangsúlyozta: „ahhoz, hogy az ott szolgálók teljesíthessék a feladataikat, javítottuk és a jövőben tovább javítjuk a felszerelést”.

Hende Csaba az elmúlt esztendő legfontosabb feladatként a honvédelem teljes rendszerének a megújítását nevezte meg. Külön kiemelte a korrupció elleni küzdelmet:
Az első pillanattól kezdve harcban állunk a korrupcióval. Első lépésben megszüntettünk és felmondtunk egy sor szerződést, amelyeken keresztül a honvédelemre szánt forrásokat csapolták meg bizonyos jól körülhatárolható üzleti körök. Ezeket az ügyeket szigorúan megvizsgáltuk, és továbbra is vizsgáljuk. Már eddig is sok megalapozott feljelentést tettünk, de a közeljövőben újabb ügyek érnek el az ügyészségre. Itt és most leszögezem: mindenki a törvény előtt fog felelni, akit korrupción érünk!- hangsúlyozta Hende Csaba.

A honvédelmi miniszter kiemelte, a júniusi tizennyolchoz képest kétezer főre bővült az önkéntes tartalékos rendszer állománya. Fontos feladatként jelölte meg a tisztképzés megújítását. Utalt a Ludovika zászlóalj megalakulására, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kialakításának előkészítésére, amely várhatóan 2012. január 1-jével kezdi meg működését. A honvédség társadalmi megbecsültsége érezhetően javult, amelyet a Szent Korona, illetve a köztársasági elnöki palota őrzése is megerősít.

Az idei esztendő feladataira rátérve a honvédelmi miniszter hangsúlyozta: ez az év is nagyon nehéz lesz. Az államadósság, a gazdasági válság átírta a minisztérium terveit. A kormány tartalékot képezett, a honvédelem területéről is zárolt huszonhat milliárd forintot.

Csak egy hosszú távú, elkötelezett építkezéssel juthatunk ki ebből a helyzetből. Az ország is, meg a Magyar Honvédség is. Ez az építkezés elindult. Rendszereket állítunk át és szervezünk újjá. Ne legyenek illúzióink: ez nagyon sok nehézséggel, súrlódással és elégedetlenséggel fog járni! Alapelv, hogy a csapatoknál szolgáló katonákat tartjuk minden szempontból a legfontosabbnak. Őket nem rövidítjük meg! - hangsúlyozta Hende Csaba, majd hozzátette: vágni fogunk, ahol kell, takarékoskodni fogunk szinte mindenhol.

Benkő Tibor vezérezredes, Scmitt Pál, Hende Csaba

A miniszter továbbra is fontosnak tartja az életpályamodell, az új humán stratégia rendszerbe állítását. Tovább folytatódik az önkéntes tartalékos rendszer kiépítése, a missziókban végzett munka; utóbbi szigorúan a nemzeti érdekeink szem előtt tartásával.

A Magyar Honvédség nemzeti intézmény. Legfontosabb küldetése a nemzet fegyveres védelme. Ezt bízták ránk. És mi be fogjuk tölteni ezt a küldetést. Azzal fogjuk elvégezni, amit a nemzet e célból rendelkezésünkre bocsát. Mindig legjobb tudásunk szerint, minden erőnket megfeszítve, az erőforrásokkal a lehető legjobban gazdálkodva. Úgy, hogy méltók legyünk ehhez a nagy feladathoz!- mondta Hende Csaba beszéde végén.

(kormany.hu)