A Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) a Honvédelmi Minisztérium Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztálya, valamint a Honvédség és Társadalom Baráti Kör debreceni szervezete idén is megrendezte a XII. Doni Hősök Emléktúrát, amelyen a magyarok mellett német, olasz és román nemzetiségű hagyományőrzők és tartalékosok, továbbá katonasulis diákok is részt vettek.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)

A doni hősök tiszteletére csaknem százötvenen gyűltek össze, hogy a mínuszokkal dacolva Hajdúböszörménytől Debreceni gyalogoljanak. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár tíz katonája mellett ott voltak azok a KatonaSuli programban részt vevő diákok is, akik az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtottak honvédelmi ismeretek terén.

A Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium tanulói 300 böszörményi diák társaságában egy rendhagyó hadtörténeti órán is részt vettek. A Bocskai István Általános Iskola és Városi Sportiskola tornatermében a magyar, olasz és román hagyományőrzők segítségével megismerkedhettek a korabeli katonai felszerelésekkel és fegyverzettel.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)

Csütörtökön, azaz január 26-án este a II. világháborús emlékműnél Kiss Attila, Hajdúböszörmény város polgármestere köszöntötte a helyi lakosságot és a százötven résztvevőt. A jelenlévők katonai tiszteletadással és gyertyagyújtással emlékeztek a II. magyar hadsereg hősi halottaira. Ezt követően a polgármester valamennyi túrázót vendégül látta, majd mindenki elfoglalhatta szálláshelyét az iskola tornatermében.

Péntek reggel a korai ébresztő után a menet megindult Hajdúhadház irányába: legtöbben gyalogosan, de voltak lovas huszárok, kerékpáros és fogatolt-vonat alakulatok, azaz katonai lovasszekerek is. A távolság nagy részén biztosított menetben haladtak a túrázók, amelynek során – főként a fiatalok – elsajátíthattak néhány alapvető harcászati ismeretet: a tereptárgyak és a térkép segítségével kellett pontosan meghatározniuk helyzetüket. Jásdi Balázs, a MATASZ hagyományőrző tagvezetője főszervezőként konkrét harcászati helyzetet is teremtett azzal, hogy Hajdúhadház határában egy imitált támadás során három lövést adtak le a menetoszlopra. A csapat azonban – a bocskais katonák vezetésével – bekerítette és elfogta a támadókat.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)

A manővert követően nem sokkal megérkeztek Hajdúhadházra, ahol az önkormányzat jóvoltából bőségesen megebédelhettek a közel 20 kilométeres távot megtett vitézek. Majd felsorakoztak és elindultak a Vásártérre, ahol a honvédelmi oktatásban részt vevő tanulók mellett rengeteg iskolás volt kíváncsi a rendhagyó történelem órára, amelynek során a hagyományőrzők foglalkozása mellett a gyalogosok és lovas huszárok alaki bemutatóját is megnézhették. A német tartalékos katonák ellátogattak a református iskolába is, majd csatlakoztak a többiekhez, akik este fél hattól koszorúzással és gyertyagyújtással emlékeztek az I. világháborús emlékműnél a 69 évvel ezelőtt történt eseményekre.

A csapat végül elfoglalta a Bocskai István Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola tornatermét, ahol hálózsákokon, igazi tábori körülmények között aludtak, s egész éjjel óránkénti váltásban őrködtek.

Az emléktúra résztvevői 28-án reggel indulnak el Debrecenbe. A hajdúhadházi gyakorlótérről először a Sámsoni útra érkeztek, ahol az úgynevezett kenyérzsákból elfogyasztották a hideg ebédet, a Bocskai dandár katonái által a helyszínre szállított meleg tea kíséretében. Innen az utolsó néhány kilométeres gyaloglással megérkeztek a Nagyerdőn található 39. gyalogezred emlékművéhez, ahol délután négy órától katonai tiszteletadással egybekötött megemlékezést tartottak a doni áldozatok tiszteletére.

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár)