Az a közös út, amelyet a távoli Japánnal bejártunk, azt mutatja, igenis érdemes egymással találkoznunk, érdemes a tisztelet és a kölcsönös megbecsülés jegyében együtt dolgoznunk-hangsúlyozta Hende Csaba. A honvédelmi miniszter a Japán napot nyitotta meg, amely a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban a külföldi kultúrák megismerésére irányuló új programsorozat első állomása volt február 11-én.
Ahány ház, annyi szokás – kezdte beszédét Hende Csaba a mindenhol, így Japánban is jól ismert mondással, utalva ezzel arra, hogy egymás megismerése igen fontos napjainkban. Az a közös út, amelyet a távoli Japánnal bejártunk, azt mutatja, igenis érdemes egymással találkoznunk, érdemes a tisztelet és a kölcsönös megbecsülés jegyében együtt dolgoznunk − hangsúlyozta a miniszter, aki a régmúltat idézve felelevenítette a diplomáciai kapcsolatok felvételét a két ország között. A jelenről szólva kijelentette: „a tudomány és a technika legyőzte a köztünk lévő távolságot, és reményeim szerint egyre közelebb és közelebb kerülünk egymáshoz. Erre utal az is, hogy a rendszerváltozás óta jelentően megerősödtek és kiszélesedtek kapcsolataink”.
A honvédelmi miniszter szólt a hazánkban működő japán nagyvállalatok kiemelkedő teljesítményéről, s annak Magyarország gazdasági életére gyakorolt kedvező hatásáról. Hende Csaba kiemelte: a mai nap jó alkalom arra, hogy még közelebb kerüljünk egymáshoz, hiszen egy olyan országról van szó, amely ugyanúgy megbecsüli Kodály és Bartók örökségét, mint amilyen nagyra tartjuk mi. Idehaza pedig egyre több magyar fiatal sajátítja el a különféle japán harcművészeteket, s eközben edzik testüket, élesítik elméjüket és elsajátítanak egy mindnyájunk számára hasznos gondolkodásmódot. „A mai nap tehát találkozás a történelemmel, közös múltunkkal, a japán kultúrával, művészettel, amely sok szépséget kínál valamennyiünknek”- fogalmazott Hende Csaba.
Ito Tecuo, Japán rendkívüli és meghatalmazott nagykövete beszédében kiemelte: hogy amióta két és fél éve hazánkban látja el feladatát, folyamatosan tapasztalja a magyarok egyre növekvő érdeklődését a szigetország történelme, kultúrája, művészete, nyelve és a japán emberek élete iránt. A nagykövet reményét fejezte ki, hogy ez a nap is hozzájárul ahhoz, hogy a magyarok még többet tudjanak meg Japánról, és jobban megismerve egymást még közelebb kerüljünk egymáshoz.
(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)