A szentegyházi Hagyományőrző Huszáregylet tagjai és családtagjaik - összesen kilencvenheten - tették le a magyar állampolgársági esküt Csíkszeredában Magyarország honvédelmi minisztere, Hende Csaba előtt november 27-én, vasárnap. Az ünnepség után szülőfalujukban, Szentegyházában hálaadó szentmisét tartottak a Szent András római katolikus plébániatemplomban. A történelmi pillanatot a magyar és székely himnusz hangjai pecsételték meg.

Álom-e vagy valóság, ami a szemünk előtt történik? – kérdezte a hálaadó szentmisén a Szent András plébániatemplomban Portik-Bakai Sándor plébános. „Amihez jogunk van, kötelességünk védeni, óvni” – hangsúlyozta. „1100 éve élünk, jelen vagyunk. Ha a helyes erkölcs útján járunk, Isten megajándékoz a jövendővel” – fogalmazott a plébános.

Farkas Antal (szekelyhon.ro)

A szentmisén részt vett Hende Csaba, a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere, Szőcs Géza kulturális államtitkár, Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete, dr. Zsigmond Barna Pál, csíkszeredai főkonzul, valamint dr. Ugron Gáspár, a Rákóczi Szövetség elnöke, a szentegyházi huszárbandérium tisztje. „Viselje egészséggel Istenért és hazáért” – e jókívánság kíséretében nyújtotta át a huszárcsákót Mihály József huszárkapitány Hende Csaba honvédelmi miniszternek és dr. Zsigmond Barna Pál főkonzulnak, akiket dísztagjává fogadott az állampolgársági eskü napjától a huszáregylet. „Átmegyek a Királyhágón, elveszett a huszárcsákóm” – idézte a nóta szövegét a honvédelmi miniszter. Majd rögtön hozzátette: „Megtaláltam!” A „bajtársaknak” az oltár mellett ígéretet tett, hogy igyekszik méltó lenni viseléséhez.

(fotó: Szentpály-Juhász Miklós)

A magyar huszár követendő és utánzandó példa, a katonák között a legelső – mondta ünnepi beszédében Hende Csaba az ünnepi szentmise után a szentegyházi Gábor Áron Művelődési Házban. Hozzátette: hatalmas tisztesség számára a hagyományőrzők tiszteletbeli tagjának lenni. A honvédelmi miniszter a huszáregylet kapitányának és helyettesének egy hadtörténeti jelentőségű könyvet, a huszáregylet tagjainak pedig egy-egy, Magyarország címerét ábrázoló kitűzőt ajándékozott. Széchenyi gondolatával buzdított: „Egynek minden nehéz, soknak semmi se lehetetlen”.

(Forrás: Zrínyi Média / szekelyhon.ro)