Első alkalommal gyakorlatoznak együtt svéd és magyar felségjelű Gripenek. A svéd légierő F7-es századának és az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Puma századának pilótái a tervek szerint harminchárom-harmincöt felszállást hajtanak végre, elsősorban védekező és a támadó légi harcot gyakorolják november 9-16. között Kecskeméten.

A közös kiképzési repülés a svédek ötlete volt, a Satenas Exchange 2011 elnevezésű gyakorlat résztvevői „Gripen Maffia 2011” felirattal külön felvarrót is készítettek maguknak. Ez az első olyan közös kiképzési repülés, amelyen mindkét ország pilótái JAS 39-essel vesznek részt. Ugrik Csaba alezredes, a kecskeméti repülőbázis repülőműveleti főnöke újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a svéd század három kétüléses és három együléses gépe, tizenként pilótája, két tervező tisztje és huszonhárom technikusa vesz részt a gyakorlaton. A satenasi légi bázisáról érkeztek: itt képezik át a magyar pilótákat a Gripenekre. A mostani közös repülés tehát a svédek számára is fontos: láthatják, hogy a náluk képzett magyar pilóták hogyan repülnek a JAS 39-esekkel.

(fotó: Rácz Tünde)

A két század pilótái a tervek szerint a gyakorlat ideje alatt harminchárom-harmincöt felszállást hajtanak végre, elsősorban a védekező és a támadó légi harcot gyakorolják. A feladatokat minden esetben vegyes kötelékben hajtatják végre, sőt arra is lehetőség lesz, hogy a magyar pilóták a vendégek kétüléses gépeinek a hátsó ülésérről, a levegőben figyelhetik meg a svédek harci megoldásait. Ugrik alezredes kiemelte: minden repülés más és más, a pilóták vezetési stílusa is különböző, mindig tanulnak valamit egymástól. Azt például, hogy milyen sebességből indítja valaki a gépet, vagy hogyan tartja a legjobb fordulási sebességet.

(fotó: Rácz Tünde)

Richard Carlqvist őrnagy, az F7-es repülőszázad parancsnoka is az egymástól való tanulást tartja a közös kiképzés egyik legfontosabb elemének. Hangsúlyozta, hogy a magyar pilóták tapasztalt hajózók, akik a felkészültségüket már Satenasban bizonyították. Az átképzés során viszont elsősorban a levegő-levegő harcot gyakorolták, ezért a jövőben nagyobb hangsúlyt kell helyezniük a levegő-föld harcra és a felderítő feladatok végrehajtására. Ehhez pedig sok időt kell a levegőben tölteniük…

(kormany.hu; Zrínyi Média)