A krími és a jelenlegi kelet-ukrajnai eseményeknek egész Európa biztonságára nézve messzemenő következményeivel kell számolni - hangsúlyozták az Európai Unió védelmi miniszterei kedden Luxembourgban tartott tanácskozásukon. Az ukrán események a Balkánon is „fertőzhetnek", ezért az Európai Uniónak továbbra is oda kell figyelnie a Nyugat-Balkán térségére- hangsúlyozta az MTI-nek adott interjújában Hende Csaba honvédelmi miniszter.

Hende Csaba honvédelmi tárcavezető telefonon az MTI-nek elmondta: a védelmi miniszteri értekezlet - amelyen Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár is részt vett - egyik központi témája az ukrajnai helyzet és annak Európa biztonságára és védelempolitikájára gyakorolt hatása volt. Az ukrajnai helyzet kapcsán a védelmi miniszterek súlyos aggodalmuknak adtak hangot. Hende Csaba arra is felhívta a figyelmet, hogy az ukrán események a Balkánon is "fertőzhetnek", ezért az Európai Uniónak továbbra is oda kell figyelnie a Nyugat-Balkán térségére.

Hende Csaba (fotó: http://ue.eu.int)

Mint a miniszter kifejtette: a tagállamok egyetértettek abban, az uniós közös biztonság- és védelempolitika (CSDP) terén az állam- és kormányfők által tavaly decemberi csúcsértekezletükön hozott döntéseket maradéktalanul végre kell hajtani. Ezzel összhangban további erőfeszítéseket kell tenni a katonai képességfejlesztések terén, s ezt - mint kiemelték - a védelmi kiadások megfelelő szintjével kell alátámasztani. Számos védelmi miniszter - köztük Hende Csaba is - rámutatott arra, hogy a jelenlegi helyzetben még fontosabbá vált a NATO-val és Egyesült Államokkal való szoros együttműködés. Szóba került továbbá az Európai Unió ukrajnai polgári missziós szerepvállalásának lehetősége is, de ez az ötlet még kezdeti szakaszban van - jegyezte meg Hende Csaba.

A védelmi miniszterek értekezletén téma volt még az Európai Unió Közép-afrikai Köztársaságba indított katonai művelete is, amelyben tizenhárom tagállam - köztük Magyarország -, valamint Grúzia is részt vesz. Hende Csaba elmondta: a Közép-afrikai Köztársaságban az Európai Unió szerepvállalásának fő célja a humanitárius katasztrófa megakadályozása. A 800 fősre tervezett misszió tevékenysége a főváros egyes körzeteinek védelmét látja majd el, s várhatóan május végére éri el a teljes műveleti készenlétet.

Ezek mellett megvitatták továbbá az Európa Unió készülő tengerbiztonsági stratégiáját is. A tengerek irányából érkező kihívások hatékonyabb kezelését segítő dokumentum a tervek szerint idén júliusra fog elkészülni.

Miniszteri formációban ülésezett az Európai Védelmi Ügynökség irányító testülete is, amely az európai országok közötti védelmi tervezési együttműködést, s a képességfejlesztési projekteket tekintette át. Ennek kapcsán Hende Csaba kiemelte a Visegrádi 4-ek (Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia) együttműködését, amelynek a védelmi szférában is fontos szerepe van.

Hende Csaba elmondta továbbá, hogy kedden délután a Védelmi Együttműködési Kezdeményezés (DECI) tagországai - Magyarország, Ausztria, Horvátország, Olaszország és Szlovénia - szándéknyilatkozatot írnak alá egy 2017 első felében felállítandó olasz vezetésű harccsoport létrehozásáról. Ezzel Magyarország tovább növeli hozzájárulását az Európai Unió úgynevezett gyorsreagáló képességeihez - emelte ki a miniszter.

 

(MTI)