A huszárok ugyanolyan önfeláldozással és hősiességgel küzdöttek, mint ahogyan honvédeink ma is küzdenek – hangsúlyozta Hende Csaba április 7-én, szombaton Várpalotán. A honvédelmi miniszter személyesen indította el a nyolcezer kilométeres skandináv portyára induló, két főből álló huszárjárőrt.

Hende Csaba beszédében felidézte a régi huszárok hősiességét, bátor helytállását. Kiemelte: a magyar könnyűlovasság „a nemzet fennmaradását lehetővé tévő áldozatokat is hozott”. A honvédelmi miniszter hozzátette: a mostani vállalkozás gyökerei messzi múltunkba nyúlnak vissza, „őseink nagyon sok hasonló portyát vezettek”. „A huszárok ugyanolyan önfeláldozással és hősiességgel küzdöttek, mint ahogyan honvédeink ma is küzdenek és állják meg helyüket mindenütt, ahová az ország érdeke és az elöljáró jogos parancsa küldi őket” – szögezte le Hende Csaba.

Fotó: Kálmánfi Gábor

A jelenlegi portya és a Magyar Honvédség folyamatban lévő megújítása között párhuzamot vonva a miniszter elmondta, a várpalotai huszárokhoz hasonlóan a haderő is „nagyon nagy utazásba” fogott bele két évvel ezelőtt. „Ezen az úton egyik legfontosabb célunk, hogy a nemzet újra felfedezze a maga számára a honvéd hivatást. Fel kell fedezni: milyen nagyszerű dolog, hogy vannak emberek, akik ha kell, meg akarják; és meg is tudják védeni a hazát! Mi magyarok összetartozunk, van közös életünk, mert voltak őseink, akik meghaltak azért, hogy lehessen közös életünk” – húzta alá Hende Csaba.

Fotó: Kálmánfi Gábor

A honvédelmi miniszter szólt az önkéntes tartalékos haderőről is, kiemelve, hogy „tartalék nélkül nincs hadsereg”. A tárca első embere bejelentette: a huszárjárőrt – Csepin Pétert, a Bakonyi Poroszkálók elnökét, önkéntes tartalékos katonát, hagyományőrző huszárkapitányt, járőrparancsnokot, valamint Bakó Sándort, a Végeknek Tüköri és a Bakonyi Poroszkálók egyesület tagját, önkéntes tartalékos katonát, közhuszárt – egy szakaszon elkíséri útjára Ádám Barnabás ezredes, az MH Támogató Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnoka. Ez a tett a miniszter szerint azt szimbolizálja, hogy a Magyar Honvédség hivatásos és tartalékos katonái egymással „egyenjogúak, azonos értékűek és bajtársai egymásnak”.

Talabér Márta, Várpalota polgármestere elmondta: a járőr már hetedik alkalommal vág neki ilyen hatalmas útnak. „A város vezetése becsüli és értékeli az eddig megtett utakat és a történelmi hagyományok ápolása terén végzett tevékenységeteket. Kitartás, elszántság és kellő akaraterő szükségeltetik a mostani úthoz is” – búcsúzott a huszároktól a polgármester.

Fotó: Kálmánfi Gábor

A huszárjárőr a tervek szerint decemberben érkezik vissza nyolcezer kilométeres portyájáról.

Részletes beszámoló (fotógaléria); további programok.

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)