A magyar nemzet története a megmaradásról beszél. A megmaradásról, amelyet minden katasztrófa után kemény munkával újra meg tudtunk szerezni magunknak - hangsúlyozta Hende Csaba. A honvédelmi miniszter a Magyar Párt megalakításának kilencvenedik évfordulója alkalmából tartott ünnepség díszvendége volt Szabadkán, február 18-án.
A délvidéki magyarság első politikai szervezetének, a Magyar Pártnak a megalakítására emlékeztek Szabadkán. Az Ügyelni kell a birodalomra címmel megtartott díszülés előtt leplezték le Szarapka Tibor szobrászművész alkotását, azt az emléktáblát, amely a kilenc évtizeddel korábbi történéseknek állít méltó emléket. Az esemény díszvendége és szónoka Hende Csaba honvédelmi miniszter volt.
A magyar nemzet története a megmaradásról beszél. A megmaradásról, amelyet minden katasztrófa után kemény munkával újra meg tudtunk szerezni magunknak- hangsúlyozta Hende Csaba. „Ünnepelni jöttünk ma egy közösséget, azt a közösséget, amely bátran szembenézett sorsával, elvégezte és elvégzi feladatát, teljesítette és teljesíti küldetését. Abban a szent reményben jöttünk ma ide, hogy mindaz, ami itt történik ismét egy lépéssel közelebb visz egymáshoz” – emelte ki a honvédelmi miniszter ünnepi beszédében.
Hende Csaba szerint a Magyar Párt kilencven évvel ezelőtt járható utat jelölt ki, olyan utat, amely tiszteletben tartva a többségi nemzet érdekeit biztosíthatta a magyar közösség megmaradását.
Az évforduló alkalmából tartott Tér és idő 1918 után – a kisebbségi politizálás lehetőségei címmel tartott konferencián számos hazai, magyarországi szakember, történész tartott előadást.
Rendkívüli ez a mai nap, azért rendkívüli, mert a politika sok mezőn mutatkozik meg, sok fajta feladattal foglalkozik, de ritkán szervez tudományos- történész konferenciát – hangsúlyozta Pásztor István, köszöntőjében. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kiemelte: jó ügyet szolgálunk, olyan ügyet, amely azt célozza meg, hogy a körülöttünk létező feszültségek oldódjanak, jobban megértsük egymást.
Dr. Glatz Ferenc akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta:1922-ben egy adott nemzetrész megpróbált a politikai eszközökkel a maga kulturális, gazdasági helyét erősíteni, és megtalálni egy új államszervezet keretében. Beszélünk a múltról, és gondolunk a jövőre. Azért idézzük a történelmet, hogy rámutassunk az adott helyzetben kínálkozó lehetőségekre” – mondta Glatz Ferenc.
(HM Sajtóiroda; vajma.info)