Minősített időszakban - a megelőző védelmi helyzetben és rendkívüli állapot idején - a Magyar Honvédség hadkötelesekkel történő kiegészítése sorozás útján történik. Erről a folyamatról tartott bemutató foglalkozást a MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság 2. Toborzó- és Érdekvédelmi Központ és annak nyíregyházi irodája Debrecenben.

Júniusban már tartottak ehhez hasonló módszertani foglalkozást az MH Összhaderőnemi Parancsnokság alá rendelt katonai szervezetek részére. Ezúttal a HM Fegyverzeti és Hadbiztosító Hivatal, a MH 5. Bocskai István Lövészdandár, a MH 54. Veszprém Radarezred, a MH Katonai Közlekedési Központ és a Sorozó központ illetékességi területén lévő védelmi irodák munkatársai tekintették meg a bemutatót.

(fotó: Várkonyi Zsolt főtörzsőrmester,MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság)

Farkas Imre ezredes, a MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnokának rövid köszöntője után Zelenyánszki Pál alezredes, a MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság Katonai Igazgatási Osztály vezetője előadást tartott a hadkiegészítő parancsnokságon lévő katonai igazgatási szakfeladatokról. Nagy Zoltán mérnök alezredes, a debreceni központ parancsnoka bemutatta a Nagysándor József Laktanyában felállított Sorozó központot és annak feladatait ismertette. A parancsnok elmondta, hogy ezen kívül Budapesten és Székesfehérváron található egy-egy hasonló központ. Illetékességi területükhöz hat megye: Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megye tartozik.

Bár a Sorozó központ békeidőszakban „nem egy élő katonai szervezet", ugyanúgy be van rendezve, mintha ott nap mint nap sorozás történne. Kiépített telefonvonalak állnak rendelkezésre, az önkormányzatok és védelmi bizottságok telefonszám-jegyzékei, a bélyegzők és nyomtatványok megtalálhatóak itt. Az orvosi vizsgálatra kijelölt helyiség is alkalmas a szűrővizsgálatok elvégzésére.

Nagy Zoltán alezredes három csoportra osztotta a bemutatón résztvevő állományt. Minden ponton felkészült „kieges” várta a résztvevőket. Szakszerűen tájékoztatást adtak arról, hogy az adott helyen mi történik a sorozásra behívott személyekkel. Így végig lehetett követni a hadkötelesek útját a döntéstől a hadkötelezettség bevezetésén át addig, amíg a hadkötelest átadják a katonai szervezetek részére. Megelőző védelmi helyzetben, vagy rendkívüli állapot idején a Sorozó központ rendszergazdája átveszi az MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központtól a hadkötelesek nyilvántartását, és adatkérő-közlő lapot küld ki a részükre, amelyen pontosítani kell az adataikat. A visszaküldött adatlapok feldolgozása után küldik ki a sorozási felhívást. Ezen időszak alatt szakképzést tartanak a saját állományuknak, valamint felveszik a kapcsolatot a Védelmi Bizottságokkal, az önkormányzatokkal, a rendőrséggel, az egészségügyi szervekkel, illetve az érintett katonai szervezetekkel.

A debreceni központ három bizottságot tud egyszerre működtetni. Ez napi százötven fő sorozására alkalmas. Emellett még két mobil bizottságot tud kihelyezni olyan településekre, ahol sok hadköteles tartózkodik.



A sorozáson megjelent hadköteles elsőként a vagyonőrrel találkozik. Ez az úgynevezett ellenőrző pont, ahol megtörténik a hadköteles személyazonosságának, be- és kilépés jogosultságának ellenőrzése. Táblák vezetik a hadköteleseket a következő helyre, a fogadó pontra. Itt megtörténik a „sorozási névjegyzéken” történő beazonosítása, a tájékoztatók, sorszámok átadása. Ehhez szín is kapcsolódik, így lehetetlen eltéveszteni, hogy a három közül melyik bizottsághoz tartozik a hadköteles. A következő helyszín a „tájékoztató pont”. Itt minden fontos információt megtudnak a hadkötelesek jogairól, kötelességeiről és a sorozás menetéről, valamint kitöltik a pszichikai szűrővizsgálathoz szükséges teszteket. Az „adategyeztető ponton” nem csak a hadköteles személyi adatainak pontosítását végzik, hanem vizsgálják azt is, hogy van-e olyan körülmény a sorozásra behívott személynél, ami befolyásolhatja a behívhatóságot. (Sokan emlékezhetnek még a sorkatonai szolgálat idején a fiatalok nagyfokú kreativitására, amellyel keresték a kibúvókat a katonai szolgálat-mentességre- ez a döntés nagyon komoly szakmai felelősséget igényel.) A sorozás során vizsgálják a hadköteles pszichikai és egészségi alkalmasságát is. A vizsgálatok után kerülnek a határozathozatali helyre, ahol megtörténik a katonai szolgálatra történő alkalmasság – vagy alkalmatlanság - megállapítása és megtervezik hogy mikor, melyik katonai szervezethez hívják be. A szakbeosztásba nem beosztható hadköteleseket szakalapozó kiképzésre a kijelölt katonai szervezetekhez, míg a kiképzetlen állományt kiképző központba kell bevonultatni.

A Sorozó központ állománya végzi a katonai szolgálat félbeszakítása és a leszerelés nyilvántartási adatainak feldolgozását is, valamint a minősített időszakot követően a Hadköteles adatbázis zárását és visszaadását az MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központ részére.

(kormany.hu; dr. Láda Mónika főhadnagy)