A Honvédelmi Minisztérium (HM) Vezetési és Doktrinális Központjának megújult vezetési termében minden lehetőség adott ahhoz, hogy bármilyen típusú válsághelyzetben megfelelő döntéseket lehessen hozni - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtökön, a központban tartott gyakorlaton.

A múlt hétfőn kezdődött nemzetközi országvédelmi gyakorlat részeként csütörtökön egyszerre négy helyszínnel létesítettek videokonferencia-kapcsolatot. A Duna-parti hadikikötőből, Várpalotáról, valamint Monsból, a NATO-főparancsnokság válságkezelő és műveleti központjából jelentkeztek a katonák, továbbá megtette utolsó jelentését Afganisztánból a kabuli reptér őrzéséért felelős magyar kontingens is.

Fazekas Sándor alezredes a Magyar Honvédség (MH) hadikikötőjében mutatta be, ahogy a gyakorlat részeként a partszakasz katasztrófavédelmi megerősítését végzik a katonák. Sándor Zsolt dandártábornok a MH 25. Lövészdandár mobil vezetési csoportjától Várpalotáról számolt be az ott végrehajtott, valamint éppen zajló hadgyakorlatokról. Elmondta, hogy az MH legnagyobb őszi kiképzési rendezvényének, az Őszi össztűznek a keretében az éleslövészet jelenleg is tart. Az utolsó fázisban 120 milliméteres aknavető-lövészetet hajtanak végre.

Pölöskei János alezredes a belgiumi NATO válságkezelő központból elmondta, feladatuk, hogy összefogják a válságkezelő feladatokat, továbbá a szövegség biztonságát esetlegesen fenyegető kihívásokat azonosítsák és elemezzék. A monsi központban jelenleg három magyar katona teljesít szolgálatot - tette hozzá.

Apáti Zoltán ezredes, a MH Kabuli Nemzetközi Repülőtér Őr- és Biztosító Kontingens parancsnoka elmondta, egységük az elöljárói intézkedéseknek megfelelően október 1-jéig befejezte műveleti feladatait. Az ütemtervnek megfelelően megkezdték táboruk felszámolását, a személyi állomány kivonása két ütemben tert majd.

A HM vezetési pontjában azt is bemutatták, hogy monitorokon folyamatosan figyelemmel kísérhető a honvédségi geoinformációs szolgálat időjárási helyzetképe, láthatók a katonai műveletek tervezéséhez és követéséhez használható elektronikus térképek, a honvédségi járművek és rádiós egységek helyzete, az ország légterében a repülőgépek mozgása és adataik, valamint egy - a gyakorlat bemutatója alatt Gödöllő térségében lévő - pilóta nélküli repülőgép valós idejű képe is.

Hende Csaba a vezetési teremben tartott tájékoztatón azt mondta, ez a központ mind békeidőben, mind minősített helyzetben, az ország fegyveres védelmében és a katasztrófavédelmi feladatok ellátásában is jó szolgálatot tehet. A múlt hétfőn kezdődött meg Budapesten az Active Guardian 2013 nemzetközi gyakorlat, amelyen az MH Műveleti Vezetési Rendszerét (MVR) tesztelik, megelőző védelmi helyzetben, például egy katasztrófa vagy egy az országot érő támadás esetén.

A gyakorlat célja az MH MVR különböző szintű (stratégiai, műveleti, harcászati) gyakoroltatása, továbbá, hogy a honvédség a júniusi dunai árvízkor szerzett tapasztalatait feldolgozza, beépítse tevékenységébe, hogy hasonló helyzetekben a jövőben is hatékonyan tudjon cselekedni. Emellett fontos szerepet kap a nemzetközi erőkkel a védelmi igazgatási feladatok végrehajtásában való együttműködés gyakorlása is.

(MTI)