A Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg 1943-as doni hadműveleteinek 68. évfordulója alkalmából rendeztek megemlékezést és koszorúzást a Budai Várban január 12-én. A Mátyás-templomban megtartott szentmisén részt vett dr. Schmitt Pál köztársasági elnök, a Magyar Honvédség főparancsnoka, a honvédelmi miniszter képviseletében dr. Szarka Gábor kabinetfőnök.

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán folytatódott a megemlékezés, amelyen jelen volt még – többek között – Mádl Dalma asszony, a volt államfő felesége, Lányi Zsolt az Országgyűlés honvédelmi bizottságának korábbi elnöke, a Honvédelmi Minisztérium több vezetője, a Magyar Honvédség számos parancsnoka, a bajtársi egyesületek, a társadalmi szervezetek, a veteránszövetségek képviselői.

Megemlékező beszédében dr. Szakály Sándor történész utalt arra, hogy mindössze húsz esztendeje emlékezhetünk meg azokról a doni hősökről, akikről évtizedeken keresztül beszélni sem volt szabad. Ők kivétel nélkül áldozatok voltak, akiket az akkori politikai vezetés ítélt erre a sorsra. Hősök voltak, akik az utolsó pillanatig kitartottak, helytálltak a sokszoros túlerővel szemben akkor is, amikor a szövetségeseik már régen visszavonultak. Az utánpótlás nélkül maradt, nem megfelelően felszerelt, ellátott és kiképzett hadsereg sorsa a dermesztő télben megpecsételődött. A kegyetlen küzdelemben – 1943. január 12. és február 9. között, a csaknem 200 ezer fős 2. magyar hadseregből több mint negyvenezren vesztették életüket, és hetvenezren sebesültek meg, vagy estek fogságba. A Donnál harcoló magyar katonák kivétel nélkül teljesítették a kötelességüket és hajtották végre az elöljáróik parancsát.

A beszédet követően a tábori lelkészek kegyeleti imával emlékeztek az áldozatokra, majd a koszorúzás következett a doni hősök emléktáblájánál. Először az államfő nevében helyezte el a megemlékezés koszorúját Szegő László Attila ezredes, a Köztársasági Elnöki Hivatal honvédelmi főosztályvezetője, főhadsegéd. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nevében elhelyezett koszorú után a honvédelmi miniszter képviseletében dr. Szarka Gábor kabinetfőnök, a Honvéd Vezérkar főnöke nevében pedig Juhász István vezérőrnagy, törzsigazgató koszorúzott az emléktáblánál. Ezután a társadalmi szervezetek, bajtársi egyesületek, veteránszövetségek vezetői, képviselői, majd a hozzátartozók, családtagok helyezték el a virágaikat a múzeum falánál.

A budavári megemlékezést a Szózat és a Magyar takarodó hangjai zárták.

Videó-összeállítás az eseményről.

Forrás(kormany.hu, Honvédelmi Minisztérium,ZT)