Mindszenty József a nemzeti egység, a megtisztulás és a béke útjának lehetőségét villantotta fel- fogalmazott dr. Szarka Gábor. A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke a hercegprímás kiszabadulásának 55. évfordulóján emlékezett a bíborosra, s az őt menekítő Pálinkás-Pallavicini Antal őrnagyra Felsőpetényben, majd Rétságon október 30-án.

Felsőpetényben az emléknap a Munkás Szent József templomban megtartott istentisztelettel kezdődött. A szertartást követően a résztvevők körmenettel vonultak át az Almásy kastélyhoz, ahol Mindszenty bíboros raboskodott. Dr. Szarka Gábor ünnepi beszédében kiemelte: „ma itt két emberre emlékezünk. Az egyikük Mindszenty József, Magyarország hercegprímása, a másikuk Pálinkás-Pallavicini Antal őrnagy. Egyikük Magyarország sok-sok polgárának első számú lelki vezetője, esztergomi érsekként maga is megízlelte a létező szocializmus börtöneit. Másikuk katonaember, aki a néphadsereg kötelékében is a hazáját szolgálni kész páncélostiszt volt. Az életük itt futott és fonódott össze a kötelességteljesítésben.”

Szarka Gábor

A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke hangsúlyozta : „Mindszenty József volt a leghitelesebb személy az ország katolikus közvéleménye előtt. Rádiószózata világos iránymutatás volt, amely a nemzeti egység, a megtisztulás és a béke útjának lehetőségét villantotta fel, egyszersmind egy újabb alternatívát kínált a szabad Magyarország minden polgára számára.” Szarka Gábor hozzátette: „a forradalom rendkívül komoly döntések elé állította a katonákat. Életre-halálra szóló személyes döntést kellett hozniuk arról, hogy kihez lesznek hűségesek: a hatalomhoz vagy a nemzethez”.

Szarka Gábor kiemelte: „Pálinkás-Pallavicini Antal őrnagy tudta mit kell tennie. A katonai forradalmi tanács vezetőjeként, illetve a rétsági harckocsizó ezred törzsfőnökeként rendet tartott és felfegyverezte a megszerveződő nemzetőrséget. A bűne annyi volt, hogy biztosította a hercegprímás útját Rétságról Budapestre”.

Az ünneplők - a Honvédelmi Minisztérium nevében Szarka Gábor - megkoszorúzták Mindszenty József és Pálinkás-Pallavicini Antal emléktábláját.

Fotó: www.retsag.net

A megemlékezés Rétságon folytatódott. Az egykori laktanyában kialakított parkban emléktábla és kopjafa őrzi a bíboros és az egykori katona emlékét. A Felsőpetényből Budapestre menekített hercegprímás töltött itt – a rétsági kaszárnyában - egy éjszakát. A hivatalos koszorúzást követően az ünnepség résztvevői egy-egy szál virággal és gyertyagyújtással emlékeztek.

Fotó: www.retsag.net

Már több mint két évtizede, hogy a Szilágyi Erzsébet Nőegylet október utolsó napjaiban emléknapot rendez a Nógrád megyei Felsőpetényben és Rétságon, emlékezve Mindszenty József bíboros 1956-os kiszabadulására, valamint az őt kiszabadító mártír katonára, Pálinkás-Pallavicini Antal őrnagyra. Az esemény védnöke 2010-től a Honvédelmi Minisztérium.

(kormany.hu; Zrínyi Média; retsag.net)