Afganisztánról és a magyar honvédség történetéről szóló könyvet mutatott be pénteken Hende Csaba. A honvédelmi miniszter az eseményen hangsúlyozta: Magyarország az elmúlt években sokat tett Afganisztán újjáépítéséért.

Az eseményen Toperczer István Afganisztán más-képp című albumát és a honvédség történetét bemutató angol nyelvű kötetet (Illustrated Military History of Hungary) mutatták be. Hende Csaba kifejtette, Afganisztánt már „három évtizede teszi tönkre a háború és a nyomában járó nyomor", az ország belső békétlensége és instabilitása pedig más nemzetek békéjét és biztonságát is fenyegetheti. Már hosszú évek óta dolgoznak azért, ez a helyzet megváltozzon, és javítsák az ott élők életkörülményeit, ami az egész világ hasznára válhat - mutatott rá.

Fotó: Tóth László

A honvédelmi miniszter kiemelte, Magyarország „nemzeti érdekeinek védelmében, önként és jó szívvel csatlakozott" az afganisztáni misszióhoz, amelynek sikeréhez a NATO tagjai lehetőségeik szerint járulnak hozzá. Magyarország is sokat tett az ország újjáépítéséért, egyebek mellett iskolák, kórházak és utak építésében vett részt, mecseteket tett újra használhatóvá, a helyi erők kiképzésében segítve pedig máig tesz azért, hogy az afgán nép a saját erejéből szilárdíthassa meg országa belső rendjét és biztonságát - mondta.

A honvédelmi tárca vezetője arról is beszélt, hogy Magyarországnak – a munkája eredményeként - jó híre lett Afganisztánban, és néhány nappal ezelőtti hivatalos látogatásán Áder János köztársasági elnök is meggyőződhetett a hazánkat övező megbecsülésről és elismerésről.

Fotó: Tóth László

Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagyköveteúgy fogalmazott, Hende Csabával már többször felkereste a külföldön szolgálatot teljesítő magyar katonákat, és látta, milyen kiemelkedő munkát végeznek a béke, a biztonság és a stabilitás megőrzéséért. Hozzáfűzte, az Egyesült Államok megtisztelőnek érzi, hogy katonái a magyar honvédekkel szolgálhatnak együtt. Emlékeztetett, hogy néhány napja a magyar-amerikai Katonai Tanácsadó Csoport huszonegy tagja és az Afgán Nemzeti Hadsereg két százada került konfliktusba a közép-ázsiai ország északi részén lévő Baglán tartományban. A magyar és az amerikai katonák az afgán erőkkel együtt bátran szembeszálltak támadóikkal, és meghátrálásra kényszerítették őket - idézte fel. Megjegyezte, a katonák közös munkájával a missziót működtető országok ellenállhatnak azoknak az erőknek, amelyek célja az ország fejlődésének visszavetése.

(MTI)