A honvédelmi miniszter szerint „a történelem, ha értjük az üzenetét, képes békét teremteni". Hende Csaba erről csütörtökön beszélt a budai Várban, a Horthy István repülő főhadnagy halálának 70. évfordulója alkalmából tartott emlékkonferencián.

A miniszter megnyitó beszédében azt mondta: „a történelemre szükségünk van, hogy belőle is megtudjuk és megtanulhassuk: összetartozunk". A tárcavezető szerint kötelességünk, hogy megismerjük a múltat, az abban megélt sorsokat, megőrizzük és elbeszéljük azt az utánunk jövőknek.

Rámutatott arra: a pártpolitika időről időre még ma is megpróbálja kifacsarni a történelemből a napi taktikai hasznot. A totális diktatúrák pedig maguk akarták megmondani a világról, hogy az milyen, ennek megfelelően írtak nemcsak új történelmet, hanem új legendákat és új előítéleteket is - tette hozzá.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

„Mai történetünk is egy ilyen sokszor átírt történet. A diktatúra vége óta eltelt húsz esztendő történetírása jelentős eredményeket ért el az ismeretlen és félreismert múlt feltárásában, de még mindig számtalan fehér folt akad" – fogalmazott Hende Csaba.

A konferencián köszöntő beszédet mondott Horthy István, a hősi halált halt kormányzóhelyettes fia, és előadást tartott mások mellett Szakály Sándor, Szabó Miklós és Olasz Lajos történész.

Horthy István, a kormányzó Horthy Miklós idősebb fia kormányzóhelyettes, gépészmérnök és repülő főhadnagy volt. 1942-ben a keleti frontra küldték, ahol a belgorodi területen fekvő Alekszejevka város közelében lévő Ilovka falunál augusztus 20-án hajnalban, nem sokkal felszállás után lezuhant Héja típusú vadászgépével.

(MTI, Honvédelmi Minisztérium)