A mi hivatásunk, a haza védelme ezer éves küldetés!- – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter a Honvédelmi Minisztérium augusztus 20-a alkalmából rendezett központi ünnepségén. A Stefánia Palotában tartott eseményen elismeréseket és kitüntetéseket adtak át, az ifjú hadnagyok átvették az avatási szablyájukat.
Hende Csaba beszédében kiemelte: illő, hogy minden esztendőben megemlékezzünk a szent király művéről, az országról, amely ezer esztendeje a mi hazánk. „Öröksége a kard és a jogar, azaz a törvény és a jog uralma, amelyet szükség esetén a végső eszköz, a fegyverek ereje védelmez meg. A mi hivatásunk, a haza védelme ezer éves küldetés”- fogalmazott a tárcavezető. Az elmúlt esztendőben elvégzett feladatokra utalva megjegyezte: „ami rajtunk állt, megtettük, és ez nem kevés. Az elmúlt évben rendet tettünk, ezután összerendeztük és igyekeztünk megoldható állapotba hozni a feladatokat.”
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: az új alaptörvényben és az új honvédelmi törvényben az Országgyűlés új kereteket szabott a honvédelmi tevékenységek rendszerének. „Leszámoltunk a honvédelem anyagi javait megcsapolókkal, és megtettük az első lépéseket az önkéntes tartalékos rendszer kiépítésében. Felállítottuk a Honvéd Koronaőrséget, amellyel a honvédség évezredes küldetését kapta vissza: az ország területi integritását és a nemzet összetartozását jelentő Szent Korona őrzését. Önálló katonai szervezetként felállítottuk az MH Ludovika Zászlóaljat, és komoly előkészítő munkát végeztünk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem felállításáért, amely lehetővé teszi, hogy a szintén elkészült katonai életpályamodellel együtt valóban megújulhasson a Magyar Honvédség.” Hende Csaba megemlítette a honvédség katasztrófahelyzetekben és a missziókban tanúsított példás helytállását.
A miniszter kiemelte: „újabb kemény év következik, nagy feladatokkal. A haza fegyveres védelmét abból a pénzből kell megoldanunk, amit a nemzet rendelkezésünkre tud bocsátani. Ezért különösen fontos, hogy most, amikor az egész nyugati világot erőteljes pénzügyi válság sújtja, minden forinttal jól gazdálkodjunk!”- mutatott rá Hende Csaba. A következő időszak legfontosabb feladataként a katonai életpályamodell bevezetésére való felkészülést jelölte meg, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egy év múlva kezdődő első tanévének előkészítése is sok munkát igényel majd. „A rendkívül szűkös költségvetés dacára megkezdjük a szükséges fejlesztések előkészítését”- hangsúlyozta a miniszter. „További erőfeszítéseket fogunk tenni a magyar hadiipar újjáélesztéséért, hogy a honvédelemre szánt költségvetési források a honi gazdaságot erősítsék, és hazai munkahelyeket teremtsenek.”
A honvéd tisztjelöltekhez fordulva Hende Csaba felhívta a figyelmet: a megkapott kard súlyos feladatokat ró viselőjére. „Ha jól teszik a dolgukat, ha emberséggel szolgálnak, és ha becsülettel futják végig az önök előtt megnyíló pályát, ezeknek a szablyáknak is sorsa lesz. Utódaik becsben fogják tartani, s megemlékeznek mindarról, amit önök a haza érdekében tettek. Ezek a csillagok nagyon sok embernek fognak utat mutatni. Ne feledjék: a szablyák és a csillagok értékét önök határozzák meg tetteikkel, példájukkal, elkötelezettségükkel, odaadásukkal, bölcsességükkel, döntéseikkel!”- szólt a fiatalokhoz a honvédelmi miniszter.
Az elismerések átadása előtt két kitüntetettet a honvédelmi miniszter külön is kiemelt. A Magyar Köztársasági ezüst érdemkereszt polgári tagozata kitüntetéssel jutalmazott dr. Margittay-Becht Andrásnak, a Császári és Királyi Duna Flottilla Hagyományőrző Egyesület elnökének a magyar katonai hajózás hagyományainak ápolásáért végzett teljesítményét ismerték el. „Az a közösség, amelynek egyik alapembere, megmentette számunkra a Lajta monitort. Ezzel nem csak egy egyedülálló kultúrkincset őrzött meg nemzetünk, sőt a hajdanvolt Monarchia népei számára, de hadihajósaink számára új zászlóshajót is adott”- mutatott rá Hende Csaba.
A tárcavezető mindenki elé példaképül állította Molnár Tibor őrnagyot, aki a honvédelmi miniszter által adományozható legmagasabb kitüntetést, a Hazáért kitüntető címet kapta meg. „Molnár őrnagy olyan hőstettet hajtott végre, amelyet békeidőben, azt hiszem, nem lehet túlszárnyalni. Gripenjének fedélzetén repülés közben hibát észlelt. A protokoll szerint ki kellett volna ugrania, de tudta, hogy ezzel nagyon sokat kockáztat: nemcsak azt, hogy az adófizetők rendkívül komoly áldozatai árán vásárolt vadászgépet magára hagyja és az így menthetetlenül összetörik. Számot vetett azzal, hogy még véletlenül sem kerülhet a magára hagyott gép lakott terület fölé. Mások életét a maga élete elé helyezte”- idézte fel a történteket Hende Csaba. Az őrnagy repülőtudásából kitellett, hogy a meghibásodott vadászgépet haza tudta hozni a biztonságos repülőtérre. „Nem veszélyeztette senki életét, sokmilliárdos értéket mentett meg. Lényegesen többet tett annál, mint ami a szabályzatok alapján elvárható volt: bátor katonaként, igazi honvédként viselkedett. Ez a hivatástudat példaként szolgál mindannyiunknak, akik a honvédelem ügyéért dolgozunk! A Magyar Honvédség és az egész nemzet nevében kívánok köszönetet mondani neki”- mondta a miniszter.
A beszédet követően elismeréseket adtak át, majd katonai felsőfokú tanulmányai eredményes befejezése alkalmával – augusztus 20-i hatállyal – dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke hadnaggyá nevezett ki hatvanegy fiatal honvédtisztet. Az ifjú katonák ezzel egyidőben avatási szablyát vettek át a honvédelmi minisztertől.
A honvédelmi miniszter által átadott állami elismerések..(1.), (2.)
(kormany.hu; Zrínyi Média- Draveczki-Ury Ádám)