A város új kulturális színtérrel lesz gazdagabb, a honvédség az anyagi megtakarítás mellett új barátokat is szerez- hangzott el április 6-án a Veszprémben, a megállapodás aláírását követően. A város önkormányzata közművelődési tevékenység végzése céljából térítésmentesen megkapja a honvédségtől a Helyőrségi Művelődési Otthon épületét. „A katonai szervezetek és a honvédséghez kötődő nyugállományú szervezetek ugyanúgy használhatják az intézményt, mint korábban”- hangsúlyozta Hende Csaba miniszter.
A Helyőrségi Művelődési Otthon (HEMO) átadásával azt szeretnénk elérni, hogy a város polgárai és a haderő az eddigieknél is közelebb kerüljenek egymáshoz – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter a veszprémi HEMO-ról szóló együttműködési és bérleti szerződés aláírásakor. A megállapodás biztosítja a katonai alakulatok rendezvényeinek, kulturális igényeinek térítésmentes kiszolgálását, valamint a honvédséghez kötődő civil szervezetek működési feltételeinek térítésmentes biztosítását és rendezvényeinek kiszolgálását is.
Az aláírást követő sajtótájékoztatón a honvédelmi miniszter kiemelte: a haderő rengeteg értéket örökölt a hidegháború tömeghadseregétől, többek között ezt „a jelentős intézményt”, a veszprémi Helyőrségi Művelődési Otthont is. „A tömeghadseregről a hivatásos hadsereggé váltás során számos objektum feleslegessé, kihasználatlanná vált. Azokat az ingatlanokat, amelyeket honvédségi célokra nem tudunk használni, vissza fogjuk adni a nemzet használatába, hogy szolgálják a helyi közösség vagy a gazdasági élet szereplőinek boldogulását. A HEMO ugyanakkor nem tartozik a felesleges épületek közé, de kihasználtsága fokozódni fog akkor, ha a város veszi kézbe és megnyitja annak kapuit Veszprém lakói előtt” – közölte Hende Csaba. Aláhúzta: ezzel a döntéssel nem veszít a honvédség, hiszen a megállapodás rögzíti, hogy a katonai szervezetek és a honvédséghez kötődő nyugállományú szervezetek ugyanúgy használhatják az intézményt, mint korábban.
Hende Csaba a Veszprémben települt katonai szervezetek - a MH Légi Vezetési és Irányítási Központ, illetve az MH 54. Veszprém Radarezred - munkájával kapcsolatosan leszögezte: „a Sziklában lakik Magyarország szuverenitása. ” Hozzátette: „Innen biztosítják, hogy senki ne hatolhasson be szabálytalanul hazánk légterébe. Ha nincs légtérszuverenitás, akkor nincs szuverenitás; ha pedig nincs szuverenitás, akkor nincs ország. A légtérellenőrzési munka dandárját pedig itt végzik Veszprémben.”
Porga Gyula, Veszprém polgármestere szerint a „királynék városa” büszke katona-hagyományaira, amely nem csak az ünnepnapok, hanem a hétköznapok része is… ennek egyik kézzelfogható helyszíne a HEMO, amely nem csak a katonai szervezetek otthona, hanem kulturált szórakozási lehetőséget tudott biztosítani eddig is a környéken élőknek. A polgármester hangsúlyozta: „azokban a megállapodásokban hiszek, ahol mindenki nyer és ez ilyen megállapodás!”
A megállapodás a veszprémi székhelyű katonai szervezeteken kívül – a korábban említett alakulatokon kívül az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 3. Toborzó és Érdekvédelmi Központja található a városban - érinti a Fegyveres Erők Veszprém Körzeti Nyugállományúak Klubját, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesületét, a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetsége Veszprém Megyei Szervezetét, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Veszprém Megyei Szervezetét és a Honvéd Szakszervezet veszprémi nyugállományú alapszervezetét.
(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)