A 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta a világ biztonsága megváltozott, ma már az is az ország biztonságát szolgálja, ha a világ valamely távolinak látszó, de a konfliktusok hatásai miatt nagyon is közeli vidékén segítünk helyreállítani és fenntartani a békét- hangsúlyozta Hende Csaba. A honvédelmi miniszter az Európai Békevárosok Hálózata elnevezésű konferencia nyitóelőadásán a magyar katonák békefenntartásban vállalt szerepéről, tevékenységük történetéről beszélt.

A magyarországi települések közül egyedül Vasvár tagja az Európai Békevárosok Hálózatának, amely április 6-án a vasi kisvárosban tartotta programismertető konferenciáját.
Az európai nemzetközi szervezet olyan településeket igyekszik összekötni egymással, amelyek történelmi békekötések helyszínei voltak; Magyarországon 1664-ben köttetett a vasvári béke, amelyet a Habsburgok kötöttek a törökkel.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a magyar katonák békefenntartásban vállalt szerepéről, tevékenységük történetéről beszélt. Szavai szerint a békefenntartás tulajdonképpen magyar találmány, ugyanis 1896-ben az akkori krétai görög-török konfliktus idején az ottani osztrák-magyar konzulátus védelmére rendelt harminc tengerészgyalogost Pintér Gyula konzul kordonszolgálatra, és ezzel Chania törökök és görögök lakta városrészét elválasztotta egymástól, megakadályozva az etnikai alapú vérengzést. Szintén még az Osztrák-Magyar Monarchia idején humanitárius feladatokat láttak el magyar katonák 1902 és 1907 között Koszovóban is. Az ENSZ égisze alatt először 1973-ban vettek részt magyar katonák békefenntartásban Vietnamban, majd a rendszerváltás után, 1996-ban a daytoni megállapodás betartatására indított IFOR-misszióban vett részt Magyarország Bosznia-Hercegovinában, ez a feladat még mindig tart - sorolta.

Hende Csaba kijelentette: a nyugat-balkáni térség stabilitása Magyarország elsőrendű biztonsági érdeke, hiszen a Balkánon zajló változó intenzitású konfliktusok hatása közvetlenül érezhető. Hozzátette: a stabilitás elérése egyedül és kizárólag az európai integrációs folyamat nyitva tartása révén lehetséges.
 
A tárcavezető hangsúlyozta: a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta a világ biztonsága megváltozott, szavai szerint ma már az is az ország biztonságát szolgálja, ha a világ valamely távolinak látszó, de a konfliktusok hatásai miatt nagyon is közeli vidékén segítünk helyreállítani és fenntartani a békét, mint Irakban vagy Afganisztánban. Jelenleg is 1100 magyar katona teljesít szolgálatot békefenntartóként a világ tíz országában.

(MTI)