Amin ők keresztülmentek, az az áldozatnak és a hősiességnek olyan foka, ami előtt csak nagy tisztelettel elnémulhatunk- fogalmazott dr. Szarka Gábor a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetsége emlékező ünnepségén, november 15-én.

November 16-át választotta a hadirokkantak napjává a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetsége (HONSZ), hogy méltóképpen emlékezzen meg a háborúban, s az azt követően elhunyt hadi áldozatokról. Azért e napot, mert 1848-ban ekkor hozta meg a hadirokkantakról szóló rendelkezését az Országos Honvédelmi Bizottmány elnökeként Kossuth Lajos.


Szarka Gábor (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)Szarka Gábor ünnepi köszöntőjében Kölcsey Ferencet idézte: „Minden áldozat kicsiny azokhoz képest, miket a hazának kívánni joga van…”. A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke hangsúlyozta: „ma tisztelgünk azok előtt, akik meghozták a végső áldozatot, amelyet a haza megkívánt tőlük, megköszönjük azok áldozatát, akik testi épségüket hagyták ott, ahol fegyverrel a kézben kellett harcolni a hazáért. Ma kifejezzük a nemzet együttérzését és köszönetét azoknak, akiknek élete párja, vagy szülei szolgálatteljesítés közben vesztették életüket. S emlékezünk azok áldozatára is, akik hadifogolyként a háború poklának emberséget, kitartást, bátorságot és bajtársiasságot egyaránt próbára tevő bugyrát járták meg.”

A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke kiemelte: „amin ők keresztülmentek, az az áldozatnak és a hősiességnek olyan foka, ami előtt csak nagy tisztelettel elnémulhatunk”. Szarka Gábor megerősítette: ha nem is arattak katonai diadalt, megtették a legtöbbet; teljesítették kötelességüket, s hozzásegítették a nemzetet, hogy túlélhesse a nehéz időket. Hangsúlyozta: „emlékezzünk és emlékeztessünk erre a legvégső kötelességre, amellyel a hazának és a nemzetnek tartozunk.” Márai Sándort idézte, miszerint „Mindig, mindent adjál oda hazádnak. A világnak nincsen semmiféle értelme számodra hazád nélkül… semmit ne várj hazádtól, csak adjál azt, ami legjobb életedben. Ez a legfelsőbb parancs.”

Beszéde végén Szarka Gábor köszöntötte a száz esztendős Palotás Mihályt, aki „még Ferenc József apostoli magyar király alattvalójaként született, s a gondviselés által számára kiszabott száz esztendő alatt mindvégig derekasan helytállt. Ne feledjük, csak addig fog fönnállni Magyarország, amíg lesznek, akik a végsőkig teljesítik kötelességüket” – mondta a kabinetfőnök.

(fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Ipacs József nyugállományú alezredes, a szövetség elnöke köszönetet mondott a HONSZ, mint kiemelt közhasznú szervezet tevékenységért, a Honvédelmi Minisztérium támogatásáért, majd elmondta, hogy kegyelettel és tisztelettel emlékeznek meg a háborúkban megrokkant, s az azt követően elhunyt bajtársakra.

Szakály Sándor történész többek között hangsúlyozta: a második világháború után az emlékezés és a gondoskodás elmaradt, holott ők nem tehettek a háborúról. Teljesítették viszont a haza iránti kötelességüket abban az időszakban, amikor egy húszéves következetes magyar politika eredményeként a Trianonban elcsatolt területek visszaszerzését, megtartását mindenki jogosnak vélte. Nem idegen földért hoztak áldozatot. Ezért mégsem kaptak semmit, ám a háborúba bekapcsolódó szomszéd államok katonáit kárpótolták, elismerték. Kiemelte: talán eljön az az idő, amikor képesek lesznek mindkét oldalon tárgyilagosan és kegyelettel emlékezni és emlékeztetni. Szakály Sándor leszögezte: jó, hogy most olyan vezetése van a Honvédelmi Minisztériumnak, amely képes évtizedek mulasztásaink pótlására. Tisztelet, megbecsülés jár azoknak, akik az első vonalakban harcoltak, vagy hadifogságba estek.

(fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Az esemény végén Bagyal József, kazincbarcikai hadirokkant mondta el saját versét, majd hagyományosan a legidősebb tagjait köszöntötte a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetsége. A száz esztendős Palotás Mihályt, a kilencvennégy éves Dávid Lászlót és a kilencvenkettedik életévében járó dr. Mohos Andort, a szervezet mai napig aktív jogászát. A tisztelet jeleként elismerésben részesült Szarka Gábor.

(kormany.hu; Zrínyi Média)