Görgey Artúr óriási szerepet játszott abban, hogy az 1848-49-es szabadságharc a bukás ellenére is valóságos hőskölteménnyé tudott válni – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter május 15-én, Szentendrén az MH Altiszti Akadémia névadó és csapatzászló-átadási ünnepségén.

Hende Csaba honvédelmi miniszter, dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök és dr. Szarka Gábor, a honvédelmi tárca kabinetfőnöke, miniszteri biztos is részt vett május 15-én délelőtt Szentendrén, az MH Altiszti Akadémia névadó és csapatzászló-átadási ünnepségén. A laktanya a jövőben Görgey Artúr nevét viseli majd, aminek tiszteletére az eseményen megjelent a kilencvenhárom éves Görgey Tibor, Görgey Artúr testvére, Görgey Ármin dédunokája is.



Hende Csaba beszédében külön üdvözölte Görgey Tibort és feleségét, akik annak a családnak a képviseletében jelentek meg az eseményen, amelynek tagjai nemcsak az 1848-49-es szabadságharcban, hanem a két világháborúban, majd 1956-ban is fegyverrel a kézben küzdöttek a magyar szabadságért. „A laktanya innentől fogva újból az egyik legnagyobb katona nevét viseli majd, akit valaha hátán hordott a magyar föld”- fogalmazott Hende Csaba, aki méltatta Görgey Artúr bátorságát, állhatatosságát, keménységét és akaraterejét. Mint mondta, a tábornok óriási szerepet játszott abban, hogy a szabadságharc a bukás ellenére is valóságos hőskölteménnyé vált, amely mindig arra emlékeztet minket, magyarokat: a szabadság közös tulajdon, amely elengedhetetlenül hozzánk tartozik akkor is, amikor ellenség száll meg minket, és akkor is, amikor a függetlenség idejét éljük.

Hende Csaba emlékeztette a katonákat, hogy a most megőrzésre átvett zászló édestestvére azoknak a zászlóknak, amelyek az elmúlt egy évezredben magyar hősöknek mutatták az utat: ott lengtek a muhi pusztán és Mohács mezején, Nándorfehérvár és Komárom összelőtt bástyáin, hirdették a diadalt a visszafoglalt Buda ormán. Vitték őket előre Isaszegnél, hogy aztán Világosnál a porba hulljanak, majd csak egy évszázad viszontagságai után térhessenek haza az orosz fogságból. Édestestvére azoknak a zászlóknak, amelyek a két világháború frontján jelezték nagyapáinknak és dédapáinknak, miért is harcolnak, hiszen ezek jelentették az otthont és a családot, amelyekért pokoli körülmények között küzdöttek. Édestestvére azoknak a lyukas zászlóknak is, amelyek varázsütésre jelentek meg 1956-ban az utcákon hirdetve a magyar szabadságot, és azoknak is, amelyek ma ott lobognak a Kossuth téren és a Sándor-palota előtt, illetve amelyek az elesett bajtársak koporsóját borítják. „Ezt a zászlót a haza adta a kezetekbe, hogy vigyétek sikerre az ügyét a hétköznapokon, és amikor fegyverrel a kézben kell helytállni”- emelte ki a miniszter.

Hende Csaba elmondta: a honvédelem jelenleg zajló megújítása óriási feladat, amely sokak szerint szinte megoldhatatlan, de az elmúlt két év eredményei azt mutatják, hogy kellő elkötelezettséggel és a szakma szabályainak betartásával a dolgok igenis megváltoztathatóak. Arra kérte az esküt tett katonákat, legyenek méltók a honvéd névre és az egyenruhához. „Őrizzétek meg mai fogadalmatokat, hogy e fogadalom egy életen át meg tudjon őrizni titeket. Kívánom, hogy találjátok meg a helyeteket ebben a hivatásban, ebben a közösségben”- zárta beszédét a miniszter.

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)