A NATO-tagállamok védelmi miniszterei szerda délután Brüsszelben megkezdték kétnapos tanácskozásukat. A tárcavezetők az első nap elsősorban a szövetség képességeinek a fejlesztéséről egyeztetnek.

Az ülést megnyitó Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár emlékeztetett arra, hogy a tagállamok kötelezettséget vállaltak a szervezet képességeinek fejlesztésére, és arra, hogy 2020-ra olyan korszerű haderőt hoznak létre, amely mind felszerelésében, mind kiképzésében és gyakorlati felkészültségében, továbbá irányításában is alkalmas arra, hogy bármilyen környezetben képes legyen az együttműködésre.

A NATO-főtitkár meglátása szerint az információcsere és a rakétavédelem terén elért eredmények megmutatják, milyen pozitív eredményekkel jár az együttműködés, ám ez nem elég, szorosabb együttműködésre van szükség.

"Így megmutathatjuk közös eltökéltségünket, hogy megbirkózzunk a XXI. század kihívásaival" - mondta Rasmussen.

A szerdai miniszteri egyeztetéseket ez a téma uralja. A szövetség célja, hogy a válság miatti szigorúbb költségvetési korlátok dacára a meglévő forrásokkal és eszközökkel, okosabb megoldásokkal növelni lehessen az európai védelmi kapacitásokat. A NATO működését ma 75 százalékban az Egyesült Államok finanszírozza, egyes NATO-országokban pedig 30-40 százalékkal esett vissza a védelmi költségvetés a válság miatt.

Továbbra is napirenden van, hogy miként lehet megőrizni az afganisztáni misszióban szerzett úgynevezett interoperabilitást, vagyis annak képességét, hogy a nemzetközi erők hatékonyan tudjanak együttműködni, emellett kidolgozásra várnak még a részletek az úgynevezett kapcsolt erők kezdeményezés kapcsán is, amely azt jelentené, hogy egy-egy nagyobb kapacitásokkal rendelkező ország maga köré gyűjt kisebb NATO-tagokat, és közösen fejlesztik képességeiket.

Ismét napirendre kerül a védelmi miniszterek körében a kibervédelem, mivel a NATO a kibertámadásokra immár ugyanolyan agresszióként tekint, mint bármilyen más fegyveres támadásra, és kibertámadás esetén is érvénybe léptethető a washingtoni szerződés ötödik cikke: ha egy tagállamot támadás ér, az egész szervezetet éri támadás, a tagok pedig tetszőleges eszközökkel válaszolhatnak rá.

A képességfejlesztésről szóló tárgyalások után este a miniszterek informális munkavacsorán beszélik meg az Ukrajnában kialakult helyzetet, valamint az afganisztáni NATO-misszió jövőjét, miután az afgán elnök továbbra is vonakodik aláírni a kétoldalú biztonsági megállapodást az Egyesült Államokkal, ami a további nemzetközi szerepvállalás tervezését is megnehezíti.

(MTI)