Az „Emlékezés vasárnapja” színhelye volt november 13-án, vasárnap Solymáron a Brit Nemzetközösség katonatemetője. A hősi halottak sírkertjének közepén álló keresztnél az angolszász és más nemzetek diplomácia képviselői, katonai attaséi mellett koszorút helyezett el Hende Csaba honvédelmi miniszter is.

Az eseményen dr. Hegedűs Frank atya mondott emlékezésre hívó imát, majd Greg Dorey, Nagy-Britannia, illetve Tamara Guttman, Kanada nagykövete emlékezett az elesett katonahősökre.

Ezt követően Hende Csaba, a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere, Sárdi Rezső Gyula, Új-Zéland konzulátusának tiszteletbeli konzulja és kilenc, hazánkba akkreditált nagykövet, katonai attasé helyezte el az emlékezés, a kegyelet koszorúit a példásan gondozott katonai sírkert közepén álló márványkeresztnél. A koszorúzást követően ökumenikus szertartás keretében imák hangzottak el.

Fotó: Tóth László

Az emlékezés napja az 1918. november 11-én 11 órakor, az észak-franciaországi compiegne-i erdő vasúti kocsijában aláírt antant-német fegyverszüneti egyezmény aláírásához kötődik. Ezzel az eseménnyel véget ért az első világháború. Ehhez kapcsolódva - a történelmi naphoz legközelebb eső vasárnapon - megemlékeznek a harci cselekmények során elesett katonákról. Az idők során azonban előbb a második világégés, majd valamennyi fegyveres konfliktus áldozatának, katonahősének az emléknapja lett ez a vasárnap, advent első vasárnapja előtt két héttel. Az Emlékezés vasárnapját, a Rememberdance Sunday-t a fegyverszünet napjának (Armistic Day), vagy Poppy Day-nek, a pipacs napjának is nevezik.
Solymár nem csupán az itt található - brit, ausztrál, új-zélandi, dél-afrikai, kanadai, valamint lengyel, francia katonák - temetőjéről is ismert település, hanem arról is, hogy annak a négy magyar községnek az egyike, amely még a hivatalossá nyilvánított katonai emléknapok előtt – a helyi hősök napjaként – éveken át megemlékezett a katonahősökről és a háborús áldozatokról.

(kormany.hu; Zrínyi Média)