Az érdem szerinti előrejutási rendszernek, valamint a közösségi szellemnek köszönhetően a honvédség szocializációs keretet tud nyújtani, így sokat tehet a cigányság felemelkedéséért - hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter kedden, a romák társadalmi integrációjáról tartott konferencián, a budapesti Stefánia Palotában.

A konferencián a tárcavezető mellett felszólalt Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, dr. Szarka Gábor, a HM kabinetfőnöke, illetve Berényi László országgyűlési képviselő, az Országos Roma Önkormányzat alelnöke.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Előadásában Hende Csaba kiemelte: aki cigányellenes nézeteket vall, az magát a rendszert kérdőjelezi meg, és annak nincs helye a honvédségben. Mint kifejtette, a romastratégia kialakításakor egyfelől arra keresik a választ, mit tehet a Magyar Honvédség a magyarországi cigányságért, másfelől arra, hogy mit tehetnek a romák a hadseregért. A cigányság helyzetének javítása érdekében hosszú távon tervszerű és megalapozott munkára van szükség - mondta a miniszter, aki szerint ez a probléma elsősorban nem etnikai, hanem szociális kérdés.

Az érdem szerinti előrejutási rendszernek, valamint a közösségi szellemnek köszönhetően a honvédség szocializációs keretet tud nyújtani, így sokat tehet a cigányság felemelkedéséért - hangsúlyozta Hende Csaba. A miniszter előadásában szólt azokról a programokról, amelyek a roma fiatalok felzárkóztatásához is nagyban hozzájárulnak, így a Katonasuli program, az esélyegyenlőségi tábor, illetve a Lippai Balázs esélyegyenlőségi ösztöndíj. Utóbbi kapcsán megemlítette, hogy terveik szerint ettől az évtől már nemcsak a felsőoktatásban tanulók, hanem a katonai alapismeretek című tantárgyat érettségi tárgyként választó középiskolások is elnyerhetik az ösztöndíjat.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

A katonasuli program kapcsán Hende Csaba elmondta, hogy az önkéntes tartalékos rendszerben számítanak a közalkalmazottak, a köztisztviselők elkötelezettségére is, és cél a pedagógusok megszólítása is. A miniszter szerint fontos, hogy a katonai vezetők is tisztában legyen a romák problémáival, kulturális hátterével, ezért a tiszthelyettesképzés tananyagában már most is szerepelnek cigányjogi ismeretek, és ezt a tisztképzés tematikájába is beépítenék. Most is dolgoznak a honvédségnél esélyegyenlőségi referensek, és megkezdték a mentorrendszer kiépítését. A mentorok a romák integrációjában, a katonák előmenetelében segítenének - mondta a miniszter.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára előadásában az Európai Unió roma keretstratégiájáról beszélt:
- A hadsereg a legjobb integráló erő, a legalkalmasabb intézmény arra, hogy megjelenítse és megvalósítsa azt a nemzeti egységet, amely nélkül hosszú távon egyetlen nemzet sem tud megmaradni”, hangoztatta az államtitkár, kiemelve a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség roma integráció területén végzett tevékenységét, mely európai léptékben is példamutató- fogalmazott az államtitkár.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

„A világ megjavításának mindig konkrétan kell történnie”- kezdte előadását Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke:
- Ha az esélyegyenlőség területén előre akarunk jutni, nagyon fontosak a jó és alkalmas törvények, szabályzók, de a dolgok a mindennapi életben dőlnek el. A Magyar Honvédség olyan közösség, ahol együtt, egy közös és nemes cél, a haza védelme érdekében dolgozik mindenki, származzon bármilyen néposztályból, etnikai csoportból, vallási közösségből!” A kabinetfőnök úgy fogalmazott: a honvédség mindenkinek lehetőséget tud és akar biztosítani képességei kibontakoztatására, hogy tudását a haza szolgálatába állítsa, ennek érdekében a tárca komoly erőkkel munkálkodik azon, hogy valódi perspektívát nyújtson a hátrányos helyzetű fiatalok számára! „Nem túlzás azt mondani, hogy az esélyegyenlőség kérdésében a Magyar Honvédség a magyar társadalom egyik legjobban teljesítő intézménye- jelentette ki Szarka Gábor.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Benkő Tibor a Honvéd Vezérkar főnöke kijelentette: a romaintegráció a Magyar Honvédség egyik kiemelt feladata. Hozzátette: a Magyar Honvédségben katonák szolgálnak, függetlenül attól, hogy roma vagy nem roma származásúak. Nincs is arra utalás, hogy a roma fiatalok bármiféle megkülönböztetés áldozatai lettek volna vagy lennének a honvédségben. Mint mondta, "a bajtársiasság, az egyenlőség és az egyenlő bánásmód a meghatározó". Benkő Tibor szerint a Magyar Honvédség jó lehetőség a roma fiataloknak, ahol nagyon szigorú szabályok, komoly követelmények vannak, és nem egyszerű bekerülni.

(kormany.hu; MTI, Zrínyi Média; fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)