A közelmúltban létrehozott új szentendrei katonai szervezet, az MH Altiszti Akadémia életében a jogelődök katonai emlékei, emlékhelyei, a nemzeti és katonai hagyományok ápolása fontos szerepet tölt be. Számos emlékhely, síremlék gondozásában kíván részt venni.

A Honvédelmi Minisztérium Miniszteri Kabinet Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály szakmai és anyagi segítségével a hagyományőrzésnek olyan területe kezd kibontakozni, amely fontos az új altiszti identitás kialakítása szempontjából. Szentendrén, a Sztaravodai úti köztemetőben nyugszik Petzelt József, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő személyisége, akinek múlhatatlan érdemei vannak az első Magyar Hadi Főtanoda létrehozásában. Síremlékét a Kossuth Lajos Katonai Főiskola állította helyre és gondozta. A város - a katonai szervezettel és az iskolákkal közösen - minden évben itt tartja a március 15-i ünnepséget és koszorúzást. A sír és környezete ma már nem fejezi ki méltó módon a tudós katona megbecsülését, szükséges annak felújítása. Az MH Altiszti Akadémia felelősséget érez a katonatudós sírjának gondozásáért, éppen ezért szeretne részt venni annak helyreállítási munkálataiban.

(fotó: dr. Varga József)A Petzelt -sír mögötti, fasorral szegélyezett területen található a mára szinte teljesen elfeledett Szovjet Hősi temető és emlékmű. A területen tizenkét hősi halált halt szovjet katona sírja található, azoké, akik az II. világháború Budapest környéki harcaiban estek el. Az elmúlt két évtizedben a sírok és az emlékmű gondozására nem irányult kellő figyelem, mindenütt a pusztulás nyomai láthatóak. A hősi halottak iránti kegyelet szellemében - a hatályos nemzetközi szerződések alapján - az akadémia az elhanyagolt sírok gondozását is napirendre tűzte az Orosz Föderáció budapesti nagykövetségével együttműködve és a minisztérium szakmai szerveivel történő egyeztetés alapján.

(fotó: dr. Varga József) 

(fotó: dr. Varga József)Szentendre szomszédságában, Pomázon - a Hősök terén, az MH Altiszti Akadémia csobánkai gyakorlóteréhez vezető út mellett - áll Jankovits Gyula szobrászművész alkotása. Ezt az I. és a II. világháború pomázi halottainak tiszteletére állították, amelyet a szakértők az ország egyik legszebb világháborús emlékművének tartanak. Itt róják le kegyeletüket a helyi hősök előtt a település lakói már 1923-tól. Jankovits Gyula - európai hírű szobrászművész - tizenöt évig élt Pomázon. A Hősök tere átépítését nem lehet tovább halogatni a megnövekedett közúti forgalom miatt; az ehhez a szükséges uniós források is rendelkezésre állnak. Az átépítés miatt a szobor áthelyezése is szükségessé válik. Az önkormányzat rendelkezik a kivitelezési tervekkel, vállalja annak áthelyezését, valamint a szükséges felújítás költségek jelentős részét is állja, de kérte a tárca és a helyőrség együttműködését.

(kormany.hu; MH Altiszti Akadémia)