A mai magyar katonák ugyanazok, mint a szabadságért hősiesen küzdő honvéd elődeik, akik 1849. május 21-én Buda várára újra kitűzhették a Szűz Máriát ábrázoló honvédlobogót – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter a „Fehérvár köszönti katonáit” elnevezésű gálaesten május 17-én Székesfehérváron.

Hende Csaba a Vörösmarty Színházban elmondott ünnepi beszédében kiemelte: a hadsereg és a város nagyon sok éve összeforrt egymással, elég csak a tihanyi alapítólevélben található első magyar nyelvemlékre, a „fehérvárra menő hadiút” kifejezésre gondolni. „Fehérvár mindig is a hadak útján feküdt, nagyon sokszor indultak innen a hadak és nagyon sokszor védték ezt a helyet a magyar hősök, amikor már nem volt hová hátrálni” – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: az igazi katona „nem azért küzd, ami vele szemben van, hanem azért, ami mögötte.” A mai Magyar Honvédség minden tagja akár az élete árán is teljesíti kötelességét – jelentette ki Hende Csaba.

Hende Csaba (fotó: Rácz Tünde)

A gálaesten megtartott köszöntőjében Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere kiemelte: az 1996-tól minden május közepén megrendezett kettős rendezvénysorozat – a „Fehérvár katonái” és a „Fehérvár köszönti katonáit” – mára szép hagyománnyá vált.

Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) parancsnoka köszöntőjében arról szólt, hogy „jó érzés Székesfehérváron szolgálni, mert a város szereti katonáit”.  Domján László szerint ezt mind a helyőrségben szolgáló ezernégyszáz katona; itt élő kétezer nyugállományú katona és mind a háromszáz regisztrált önkéntes tartalékos nevében mondhatja. „Szeretnénk hűek lenni nemzeti hagyományainkhoz és megkeresni azokat az értékeket, amelyek segíthetik a szolgálat mindennapi ellátását” – fogalmazott az MH ÖHP parancsnoka. „A múlt hőseinek példája ad biztos alapot ahhoz, hogy a jelenben építhessük a jövő hadseregét” – fűzte hozzá Domján László.

A gálaesten első alkalommal adták át a Székesfehérvár hagyományainak ápolásában kimagasló tevékenységét folytató, aktív katona elismerésére alapított Sipos Gyula-díjat, amelyet tizenhét éves munkája elismeréseként Sulyok János dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Gazdasági Tervezési és Szabályozási Főosztály vezetője vehetett át. Idén a Gyuricza-gyűrűt az illetékesek Gereben Andrásnak, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Országos Szövetsége titkárának ítélték oda.

A gálaesten a Ruff Tamás százados, karmester vezette Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar adott nagy sikerű koncertet, amelyben Fehér Adrienn, Tóth Gabi, Feke Pál és Varga Miklós közreműködött.
_______.________

A gálaestet – délután - a „Fehérvár katonái” elnevezésű rendezvény előzte meg, amelynek keretében az érdeklődők statikus és dinamikus bemutatókon keresztül ismerkedtek meg a katonák mindennapi tevékenységével. A katonai bemutatón – amely az esti gálával együtt a „Katonák Hősök – Hagyomány és megújulás” elnevezésű programsorozat része volt – az érdeklődők többek között meghallgathatták a Légierő Zenekar–Veszprém koncertjét, valamint megtekintették a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár katonai közelharc, illetve az MH Ludovika Zászlóalj honvédtiszt-jelöltjeinek katonai testnevelés bemutatóját.

(fotó: Rácz Tünde)

Az esemény megnyitóján Cser-Palkovics András hangsúlyozta: Székesfehérvár katonaváros, de ez nem lehet pusztán „üres szlogen”, a városnak kötelező együttműködnie katonáival. A polgármester úgy vélte: a magyar honvédelem napjához kötődő programsorozatból ez a mostani a legfontosabb, amikor a katonák kilépnek a laktanyákból és bemutatják mindennapjaikat.

 

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)