Két esztendővel ezelőtt elhatároztuk, hogy véget vetünk a sok éve tartó hanyatlásnak, elhatároztuk: többé nem vesztünk katonai képességet. Az építkezést mindenekelőtt a honvédség tartalékainak megteremtésével kezdjük, hiszen tartalék nélkül nincs hadsereg – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter Szegeden az ezredeik önkéntes műveleti tartalékos szerződéskötése alkalmából.

Váradi-Palotai Panna, az Eötvös József  Egységes Gimnázium végzős tanulója lett a Magyar Honvédség ezredik önkéntes műveleti tartalékosa. A fiatal hölgy június 1-jén írta alá a szerződését Szegeden, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Toborzó és Érdekvédelmi Központjában.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Hende Csaba honvédelmi miniszter az ünnepélyes szerződéskötést követően emlékeztetett: „a Magyar Honvédségnek a 2010-es kormányváltáskor papíron tizennyolc tartalékos katonája volt, …ezért azonnal hozzá kellett látnunk az önkéntes tartalékos haderő felépítéséhez. A katonai objektumokat őrző civil cégek állományából átvett önkéntes védelmi tartalékosok 2011. január 1-jén léptek szolgálatba, s ettől kezdve mozgósítható erőként, katonaként állnak az ország rendelkezésére. Rájuk elsősorban katasztrófák idején és rendkívüli állapotban számítunk. Idén, év elején pedig hozzáláttunk az önkéntes műveleti tartalékos állomány toborzásához, akiket viszont már katonai feladatok végrehajtásába is be tudunk vonni, ez pedig egyértelműen a honvédség képesség-növekedését jelenti.”

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

A honvédelmi miniszter kiemelte: ma írta alá az ezredik önkéntes műveleti tartalékos a szerződését, s további kétezren már regisztráltak. Az ő alkalmassági vizsgálatuk még folyamatban van, de amennyiben meghatározó többségük alkalmas lesz a katonai szolgálatra, úgy rövidesen megközelítjük az ötezres létszámot – és még csak június eleje van. „Ezek alapján ki merem jelenteni, hogy 2014 végéig elérjük a honvédség részére engedélyezett nyolcezer fős tartalékos állományt” – hangsúlyozta Hende Csaba.

Vanyur Tibor ezredes, a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka újságírói kérdésre válaszolva elmondta: az eddig önkéntes műveleti tartalékosnak jelentkezett személyek túlnyomó többségét egyelőre a volt hivatásos katonák és rendvédelmi dolgozók alkotják. A következő időszakban azonban a civil, katonai múlttal nem rendelkező fiatalok felé nyit a honvédség, közülük is kiemelten a felsőoktatásban tanulókat kívánja megszólítani. A tartalékosok háromévente hat hónapos tényleges szolgálatra hívhatóak be, közülük azok, akiknek nincs katonai szolgálati múltjuk, rendelkezésre állási díjban részesülnek, ami évente 45-50 ezer forint közötti összeg. Ezen felül a tényleges szolgálati időre a beosztásuknak megfelelő illetményt, laktanyai elhelyezést és térítésmentes étkezést kapnak.

Váradi-Palotai Panna, a Magyar Honvédség valószínűleg legfiatalabb műveleti tartalékosa. Elárulta, a barátnői nagyon meglepődtek az elhatározásán. Viszont „egyenruhás” családban nőtt fel: nagypapája nyugállományú ezredes, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Csongrád megyei szervezetének az elnöke, édesapja rendőrtiszt. A végzős gimnazista nem fél a kihívásoktól, jelenleg úgy érzi, hogy a hadsereg kötelékében bármilyen beosztásban meg fogja állni a helyét. Csupán a légierőt próbálja majd elkerülni, mert fél a magasban. Ha választhat, akkor a tüzérséghez vagy a harckocsizókhoz kéri magát. Biztos abban, hogy lány létére férfiasan fog helytállni a kiképzésben.

Bővebb információk a Tartalékos katona című honlapon
(http://tartalekoskatona.kormany.hu/mit-jelent-az-otr)

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)