Lyukas zászló, barikádra ráhajtó harckocsi, korabeli plakátok és márvány emléktábla: felavatták az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékpontját október 21-én Pákozdon, a Katonai Emlékparkban. Hende Csaba honvédelmi minisztert a forradalom szellemiségéhez méltó eddigi munkájáért az 1956-os Magyarok Világszövetsége és a Pesti Srác Alapítvány a „Pesti Srácok” díjjal tüntette ki.

Hende Csaba avatóbeszédében utalt arra, hogy amikor a Honvédség és Társadalom Baráti Kör megkezdte a működését, akkor a pákozdi csata múzeumát a megszűnés réme fenyegette. Most pedig – mint fogalmazott - az Országgyűlésben végszavazás előtt áll az a törvény, amelyik a nemzeti kegyeleti helyek sorába veszi fel ezt az emlékhelyet. A honvédelmi tárca vezetője elmondta: a forradalom és szabadságharc története nagyon fontos tanulságot hordoz a jelenkor katonáinak számára is.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

„Az ötvenhatos hősök visszaadták a szabadságba vetett hitet és erre a mai nehéz időkben is szükségünk van, ugyanis napjainkban keményen meg kell dolgoznunk azért, hogy maradéktalanul visszaszerezhessük a szabad döntés jogát munkánk eredménye felett”- fogalmazott Hende Csaba. Hozzátette: „el kell érnünk, hogy ezt az eredményt ne eméssze fel nemzeti méretekben az adósságválság, amely rendkívül pusztítóan hat ma úgy az államra, mint a családokra egyaránt. A nehéz helyzetet pedig csakis a jóakaratú emberek együttműködése és a kemény munka oldhatja fel” – mutatott rá a tárcavezető.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, egyben a Honvédség és Társadalom Baráti Kör helyi szervezetének elnöke beszédében emlékeztetett arra, hogy a pákozdi katonai emlékparkban „nemzetünk történelmének sorsfordító, ugyanakkor iszonyatos emberáldozatokkal és kínokkal teli időszakaira emlékezhetünk”. Hangsúlyozta: az 1848-al kezdődő történelmi ív, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékpontjának átadásával válik teljessé.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Prof. dr. Pintér Lajos, egykori szabadságharcos, az emlékpont elgondolásának társalkotója - visszaemlékezve az 1956-ban történtekre - kiemelte: az emlékpont felett most lobogó zászló alatt ötvenöt évvel ezelőtt a jászberényi aprítógép-gyár munkásai vonultak fel. Emlékeztetett arra, hogy abban az időben minden egyetemista nyáron egy hónapos katonai kiképzésen vett részt és ezen is múltak a forradalom vívmányai. Kiemelte: ezzel az emlékponttal végre méltó emlékművet kapott az 1956-os szabadságharc, és a jövő generációi többek között látni fogják, hogy milyen harckocsik ellen is küzdöttek akkoriban.

Az új emlékpontnál Hende Csaba honvédelmi miniszterrel együtt koszorút helyezett el - többek között - dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke és Kovács József altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.

(kormany.hu; Zrínyi Média)