A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára Dr. Dankó István.

A közigazgatási államtitkár a Honvéd Vezérkar kivételével vezeti a minisztérium hivatali szervezetét, biztosítja annak összehangolt működését. Előkészíti a minisztérium szervezeti és működési szabályzatát, javaslatot tesz a minisztérium munkatervére és folyamatosan figyelemmel kíséri a munkaterv teljesítését. Összehangolja a miniszter a kormány munkatervéhez tett javaslatainak előkészítését, ellenőrzi a jogszabályokban, az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben, a munkatervben és a miniszteri döntésekben meghatározott műveletek végrehajtását. Nyilvántartja a kormány határozataiban és munkatervében előírt határidős műveleteket, és ellenőrzi végrehajtásukat. A feladatellátáshoz szükséges kormányzati és minisztériumi vezetői döntésekről rendszeresen tájékoztatja a helyettes államtitkárokat és az önálló szervezeti egységek vezetőit. Felel a beérkező előterjesztések, jelentések, jogszabályok, tervezetek észrevételezésének és véleményezésének összehangolásáért, ellenőrzi a véleményezési határidők megtartását.

A közigazgatási államtitkár meghatározza a minisztérium, mint intézmény gazdálkodásának általános szabályait. Gyakorolja a munkáltatói jogokat a minisztérium állományába tartozó kormánytisztviselők felett. Felelős a minisztérium humánerőforrás-gazdálkodásáért. Figyelemmel kíséri a minisztérium informatikai, nyilvántartó és szolgáltató rendszereinek hiteles, megbízható és biztonságos üzemeltetését, irányítja a minősített adatok védelmével kapcsolatos feladatok ellátását, a HM Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (KGIR+) működését, a tárca korrupció elleni és kontrolling tevékenységét, valamint kialakítja, működteti és irányítja a belső ellenőrzést.

A közigazgatási államtitkár a kormányzati döntés-előkészítéssel összefüggő feladatkörben részt vesz a közigazgatási államtitkári értekezleten és biztosítja a miniszteri döntésekhez szükséges információk, háttéranyagok időben történő összeállítását, valamint a miniszteri döntésekből eredő feladatok megvalósulását. Irányítja a honvédelmi igazgatás kormányzati és közigazgatási feladatainak tervezését, szervezését és végrehajtását, előkészíti a miniszter hatáskörébe tartozó, ezzel kapcsolatos döntéseket és javaslatokat, irányítja és koordinálja a a döntések végrehajtását. Irányítja a Honvédelmi Minisztérium feladatkörébe tartozó jogszabálytervezetek előkészítését, továbbá a kormány-előterjesztések kidolgozását.

A közigazgatási államtitkár szakirányítást gyakorol a Magyar Honvédség szervezeteinek egészére kiterjedően, szakmai felettese a Magyar Honvédség szervezetei szakfeladatokat végző, szakirányítási körébe tartozó állományának. Az ország fegyveres védelmének tervében foglalt katonai feladatok végrehajtása érdekében irányítja a centrális és helyi védelmi igazgatási szervezetrendszer, továbbá a gazdaság minősített időszaki és válsághelyzeti működésével kapcsolatos honvédelmi követelmények, valamint az azok végrehajtására irányuló terv kidolgozását. A Honvéd Vezérkar főnöke által megadott igények alapján kezdeményezi a katonai védelmi szempontból fontos létesítmények elhelyezésére, továbbá az egészségügyi, a közlekedési, a hírközlési hálózat, valamint a légi-, sugárfigyelő-, jelző- és riasztórendszerek honvédelmi érdekű működőképességének fokozására irányuló intézkedések kidolgozását. Irányítja a hazai és nemzetközi válságkezelési gyakorlatokra történő felkészülés ágazati feladatait. Jóváhagyja a nemzetközi válságkezelési gyakorlatok előkészítése és végrehajtása során képviselendő szakmai álláspontot. Irányítja a TVTR működtetését és a rendszer fejlesztését. A miniszter kijelölése alapján képviseli a tárcát a Kormányzati Koordinációs Bizottság (a továbbiakban: KKB) ülésein, részt vesz a Kormány katasztrófavédelemmel kapcsolatos döntéseinek előkészítésében. Gondoskodik a honvédelmi katasztrófavédelmi rendszer felkészítéséről. A védekezés időszakában irányítja a honvédelmi katasztrófavédelmi rendszert, vezeti a Honvédelmi Ágazati Katasztrófavédelmi Operatív Törzs munkáját, irányítja a Katasztrófavédelmi Operatív Bizottság tevékenységét. Irányítja az EU- és NATO-, valamint a nemzetközi kapcsolattartás követelményeit és feladatait tartalmazó irányelv előkészítését.

Irányítja a leszereléssel, a fegyverzetcsökkentéssel, a hagyományos, valamint a tömegpusztító fegyverek és hordozó eszközeik betiltásával, illetve elterjedésének megakadályozásával, az európai biztonsági és együttműködési folyamattal, a Nyitott Égbolt-szerződéssel, a békefenntartó tevékenységgel, valamint a többnemzetiségű békefenntartói, humanitárius és katasztrófa elhárítási tevékenységet szolgáló alakulatok felállításával kapcsolatos szerződések előkészítésében a Honvédelmi Minisztériumra háruló feladatok végrehajtását. Irányítja a honvédelemmel összefüggő két- és többoldalú nemzetközi szerződések, valamint a nemzetközi kötelezettségekből fakadó tárca megállapodások előkészítését.

Irányítja a NATO-kötelezettséggel és a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos vámra, adókra és határforgalomra vonatkozó hazai jogszabályok, utasítások, intézkedések módosításának véleményezését, új jogi szabályozásra vonatkozó javaslatok előkészítését.

Irányítja a felsőoktatásra és a közoktatásra, valamint a szakképzésre vonatkozó jogszabályokból a Honvédelmi Minisztériumra háruló feladatok teljesítését. Koordinálja a személyi utánpótlásra vonatkozó javaslatok kidolgozását, a rendszer, illetve annak fejlesztésére vonatkozó szabályozók előkészítését.

A közigazgatási államtitkár irányítja jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár tevékenységét; a védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár; a védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár; a Közigazgatási Államtitkári Titkárság vezetőjének; a Tervezési és Koordinációs Főosztály vezetőjének; a Kontrolling Főosztály vezetőjének és a Belső Ellenőrzési Főosztály vezetőjének és a Humánpolitikai Főosztály vezetőjének tevékenységét.

A közigazgatási államtitkárt akadályoztatása esetén a jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár helyettesíti.