Bőven lesz tennivaló a védelmi igazgatás rendszerének finomítása, a működés hatékonyabbá tétele, és a támogató jogszabályok részletes kidolgozása terén 2012-ben – jelentette ki Fodor Lajos. A honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Hivatal április 2-4. között megrendezett továbbképzésének első, értékelő-feladatszabó napján vett részt.
Fodor Lajos beszédében kiemelte a Honvédelmi Minisztérium szervezetét érintő, 2011-ben végrehajtott változtatásokat, amely során nem csupán a struktúrának, hanem az irányító szervek létszámának, funkciójának a racionalizálása is megtörtént. A változtatások szükségessége a korábbinál hatékonyabb működésben beigazolódik. A tárca közigazgatási államtitkára egyben jelezte, hogy továbbra is számít a HM Védelmi Hivatal vezető és szakértői munkatársainak szaktudására, tapasztalataira, kezdeményező tevékenységére, és az elvégzendő munkához való lelkiismeretes hozzáállására.
A háromnapos továbbképzés kiemelt napirendi pontja volt dr. Szarka Gábornak, a minisztérium kabinetfőnökének előadása, amelyben az új humánstratégia sajátosságairól, a katonai karriermodellről, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az ott folyó képzés jelentőségéről, valamint az általános és középiskolai honvédelmi nevelés fontosságáról fejtette ki a tárca álláspontját.
Dr. Tokovicz József mérnök dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal főigazgatója a Hivatal 2011. évi tevékenységét jóra értékelte és az idei esztendő főbb feladatait a „hagyomány és megújulás” jegyében határozta meg. A jogszabályi környezet jelentős változásával, Magyarország Alaptörvénye és a védelmi igazgatás rendszerét meghatározó sarkalatos törvények és ezek végrehajtási rendeleteinek hatályba lépésével az átalakítási folyamat új lendületet kapott. A központi szinttől kezdve a területi szerveken keresztül a helyi szintig átalakult, illetve átalakul az államigazgatás rendszere, amit a honvédelem komplex rendszerével teljes összhangban kell szabályozni és végrehajtani. 2012 első félévében befejeződik a megyei (fővárosi) védelmi bizottságok titkárságának kormányhivatalokba integrálási folyamata. A védelmi bizottságok felkészítése a tizenkilenc megyében és a fővárosban februárban, márciusban megtörtént. A felkészítés záró elemeként április végén a „Fejér 2012” módszertani gyakorlattal tesztelik és demonstrálják a védelmi igazgatási feladatok végrehajtásában érintett katonai, rendvédelmi és civil szervek együttműködési képességét. Tokovicz dandártábornok a nemzetközi gyakorlatok végrehajtásával kapcsolatban elmondta, hogy 2011-ben a HM Védelmi Hivatal öt nemzetközi gyakorlaton vett részt. Ezek sorából kiemelkedik a NATO CMX-11 elnevezésű gyakorlat, amelyet állami vezetők bevonásával rendeztek meg és a gyakorlatról szóló beszámolót a kormány és a nemzetbiztonsági kabinet is elfogadta. Hozzátette, hogy a HM Védelmi Hivatal 2012-ben is több - szövetségi, illetve nemzeti - gyakorlat szervezője vagy részvevője lesz.
Tokovicz József kiemelt feladatként határozta meg a nemzetgazdaságra háruló honvédelmi feladatok és a védelmi tartalékolás rendszereinek átalakítását, a gazdasági erőforrások védelmi célú igénybevételének tervezését, a minősített időszaki igények kielégítésével kapcsolatos kidolgozó munka folytatását. A NATO Válságreagálási Rendszerrel összhangban lévő nemzeti intézkedési rendszerben jelentkező feladatok végrehajtását, a védelmi igazgatás bázisán a civil-rendvédelmi-katonai együttműködés akciótervének kidolgozását és a területi szintű védelmi igazgatási rendszer megszilárdítását, a helyi szint átalakításának megkezdését.
A továbbképzés három napján a védelmi igazgatásban közreműködő tárcák és szervezetek képviselőinek előadásaiból a résztvevők átfogó képet kaptak a jelenlegi folyamatokról, rendszerekről és betekintettek a társszervezetek feladatiba. Gyakorlati foglalkozáson mélyítették el ismereteiket az Egységes Digitális Rádiók használatáról. A továbbképzés a megyei (fővárosi) védelmi bizottságok titkárainak beszámolójával zárult.
(HM Sajtóiroda; HM Védelmi Hivatal)