A Magyar Honvédség – több évtizedes gyakorlat alapján – továbbra is az ország, a polgári lakosság rendelkezésére áll a katasztrófahelyzetek, így a téli időjárás okozta katasztrófaveszélyes helyzetek kezelésében. A Magyar Honvédség felkészült és képes a rendkívüli téli időjárás okozta nehézségek leküzdésére, a polgári lakosság számíthat a katonák segítségére. Közlemény.
Dr. Bakondi György tűzoltó altábornagy, kormánymegbízott és Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára közös sajtótájékoztatón beszéltek a téli időszakra vonatkozó polgári védelmet szolgáló honvédségi feladatokról, a tett intézkedésekről. A Magyar Honvédség már több évtizede részt vesz a katasztrófavédelmi feladatokban. Árvizek, ipari katasztrófák, rendkívüli időjárási viszonyok okozta károk, vagy egyéb természeti csapások kezelése során a honvédség minden esetben kész a következmények felszámolására az ország egész területén.
A honvédség az ilyen jellegű feladatokban történő részvételre alapvetően a Honvédelmi Ágazati Katasztrófavédelmi Terv alapján működtetett Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer aktivizálásával készül.
A Honvéd Vezérkar főnök intézkedésének megfelelően 17 településen alakultak meg azok a munkacsoportok, amelyek katasztrófaveszélyes helyzet esetén – a kirendelést követően – azonnal képesek bekapcsolódni a mentési munkálatokba.
A Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer 50 munkacsoportjában, mintegy 300 fő áll készen, több mint 100 db technikai eszközzel, hogy szükség esetén segítséget nyújtsanak. Szükség esetén a rendelkezésre áll a Magyar Honvédség tartalékos állománya is.
Létrejöttek továbbá a Téli Veszélyhelyzet Felszámoló és Mentő Csoportok, amelyek esetében – kisebb arányú katasztrófahelyzet esetén is – 2 db terepjáró tehergépkocsi 4 fős kezelőszemélyzettel áll rendelkezésre. Mindezek mellett ideiglenes alegységeket állítanak fel a katonai alakulatok, az MH Altiszti Akadémia és az MH Ludovika Zászlóalj is.
A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága alárendeltségébe tartozó erők és eszközök is készen állnak az élet- és vagyonmentésre, a közlekedés megbénulása esetén a fő közlekedési utak megnyitására, továbbá – tartós katasztrófahelyzet esetén – az alapvető élelmiszerekkel történő ellátás biztosítására, és természetesen a Honvédkórház is teljes infrastruktúrájával és minden képességével rendelkezésre áll.
A feladat támogatására a Magyar Honvédség speciális eszközökkel: kutató-mentő helikopterekkel, lánctalpas és kerekes, nagy terepjáró képességű technikai eszközökkel, úgynevezett Nehéz Kétéltű Mentőcsoportokkal, Nehéz Földmunkagép és Gépi Romeltakarító Csoportokkal is segíti a mentési munkálatokat.
(Honvédelmi Minisztérium)