Hende Csaba honvédelmi miniszter az MTV Ma reggel című műsorának vendége volt 2010. június 24-én. Szó szerinti leirat.
Műsorvezető: Új helyet keresnek a NATO-lokátornak. Erről következzék most egy összefoglaló.
Összefoglaló: Újabb helyszínt jelölhetnek ki a mecseki NATO-lokátornak. A legelső elképzelések szerint 2004-2005-ben a Zengőn épült volna fel a 3dimenziós radar. Az építési engedélyeket még 2002-ben az Orbán-kormány idején adták ki. Környezetvédők és helyi szervezetek azonban sorra tiltakoztak a helyszín miatt. És még Sólyom László köztársasági elnök is szót emelt a Zengő terv ellen. 2005-ben a Gyurcsány-kormány végül a Tubesre tette át a lokátor tervezett helyszínét. A Honvédelmi Minisztérium által kiadott építési engedélyt azonban Pécs városa megfellebbezte. Tavaly pedig le is záratta a Tubesre vezető utat, hogy megakadályozza az építkezést. A vitára végül a Legfelsőbb Bíróság tett pontot azzal, hogy márciusban új eljárása kötelezte a Honvédelmi Minisztériumot. Sajtóértesülések szerint most a Mecsek déli részén, a Hármashegyen épülhet fel a NATO-lokátor, amelyet egy korábbi jelentésében állítólag a zöld ombudsman is megfelelőnek talált.
Műsorvezető: Hende Csaba honvédelmi miniszter a vendégem. Jó reggelt kívánok!
Hende Csaba: Jó reggelt kívánok!
Műsorvezető: Szóval, Zengő, Tubes után Hármashegy következik?
Hende Csaba: Semmilyen döntés sincs még, javaslat sem született még a Honvédelmi Minisztériumban. Intenzíven vizsgáljuk a lehetséges helyszíneket. Az ügy, amint hallották 2002 óta húzódik, én magam három hete vagyok hivatalban. Tehát úgy gondolom, hogy nem vagyunk elkésve. Amit eddig tettem az ügyben, az a következő, a tubesi helyszínnel kapcsolatban felmerült jogvita lezárásaképpen utasítást adtam a fellebbezésünk visszavonására. Tehát ezzel végérvényesen eldőlt, hogy a Tubesen nem lesz radarállomás.
Műsorvezető: Tehát, ez az egy biztos, de akkor milyen helyszínek jöhetnek szóba?
Hende Csaba: Készült még jó néhány évvel ezelőtt egy tanulmány, amely nagyon sok lehetséges helyszínt sorolt fel. Az ügy vonatkozásban kapcsolódva azt kell elmondani, hogy egyedül a Zengő, a legelső helyszín, amelyet még az Orbán-kormány jelölt ki lett volna ideális abból a szempontból, hogy minden további létesítmény nélkül is teljessé tette volna hazánk légterének védelmét. Minden más helyszínen sajnos szükség van egy úgynevezett réskitöltő gerincszázad felállítására és fenntartására…
Műsorvezető: Réskitöltő gerinc….
Hende Csaba: Gerincszázad, igen egy külön katonai alakulatot kell, egy rádiólokátoros egységet létrehozni, mert semelyik másik szóba jöhető helyszínről sem tudjuk teljes mértékben befogni a légteret és 100 százalékos lefedettséget biztosítani. Ennek a technikai részleteit én nem ismerem és nem is nagyon értek hozzá. A lényeg az, hogy ez a megoldás sokmilliárdos többletköltséget okoz mindenféleképpen néhány év távlatában is.
Műsorvezető: Minden esetre a Hármashegy, mint helyszín fellebbentése ellen máris tiltakoztak a civilek, ugye a Civilek a Mecsekért Mozgalom azt mondta, hogy komoly társadalmi ellenállásra számíthatnak, hogyha ez lesz az újabb helyszín. S azt is kérték, hogy a Honvédelmi Minisztérium szakemberei vizsgálják meg a síkvidéki radar elhelyezés lehetőségét, mert, hogy ők is tárgyaltak szakértőkkel, és állítólag ez is simán megoldható.
Hende Csaba: Minden opció nyitott, mint mondtam, nem hogy döntés még javaslat sem született. Az ezért szeretném leszögezni, hogy hazánk légterének védelme, a magyar emberek békés álmának a biztosítása egy olyan feladat, amelyben megítélésem szerint mindenkinek együtt kell működnie, és hát ebben a szellemben a megoldás iránti elkötelezettséggel kell mindenkinek a maga szavát ebben az ügyben hallatni…
Műsorvezető: … az is…
Hende Csaba: … sok szempont van, sok egymással versengő szempont. Nagyon fontosak a különféle környezetvédelmi megfontolások. Magam is nagy természetjáró vagyok, de a haza biztonsága…
Műsorvezető: … az is elképzelhető…
Hende Csaba: … az emberek élete mindenekfelett.
Műsorvezető: Elképzelhető egyébként, hogy nem Magyarország területén helyezik el végül el ezt a lokátor állomást, mert például a Népszava egyik internetes oldala úgy értesült, hogy felmerült az is, hogy Szlovéniában helyezzék.
Hende Csaba: Van egy ilyen gondolat is. E mellett és ez ellen számos érv szól. …
Műsorvezető: Jó, mikorra várható döntés?
Hende Csaba: Hamarosan, rövid időn belül.
Műsorvezető: Az, mit jelent, körülbelül?
Hende Csaba: Azt nem tudom önnek megmondani, három hete léptem hivatalba, azóta volt egy árvíz, voltam 5 napig Afganisztánban, volt a brüsszeli honvédelmi miniszteri csúcs, szóval sok mindent tettünk három hét alatt. Bizonyos személycseréket is végrehajtottunk. Napirenden van a háromdimenziós radarnak az ügye, de miután 8 éve húzódik és még az előző eljárást is, talán még a tegnapi napon kiadott utasítással tudtam lezárni – úgy gondolom, nem vagyok elkésve.
Műsorvezető: Menjünk tovább akkor, a honvédelmi vezérkar leváltása után eldőlt már az is, hogy mi lesz a Honvédelmi Minisztérium cégei, vezetőinek a sorsa?
Hende Csaba: Hát, sajnálatos módon néhány cég vezetői széke már megürült, annak következtében, hogy az ügyészség őrizetbe vett és letartóztatott sajnos … cégvezetőket…
Műsorvezető: … Ugye itt a legnagyobb hadiipari cégnek a vezetőiről van szó?
Hende Csaba: … vezérigazgatóját, a Currus Zrt. vezérigazgatóját is. Aztán tegnapelőtt őrizetbe vették a Rekreációs és Kulturális Nonprofit Kft-nek az ügyvezetőjét. Szóval, ha így megy tovább, akkor lassacskán nem kell döntést hoznom a vezetők leváltásáról, mert egyik a másik után – már elnézést, tisztelet a kivételnek. De természetesen valamennyi céget átvilágítjuk és hamarosan személyi döntéseket is hozunk.
Műsorvezető: Simicskó István ugye azt mondta, hogy ön a hét gazdasági társaság átvilágítása után és ön is most említette, dönt a vezetők esetleges menesztéséről. Na, most a hét, az gyakorlatilag, ha munkanapokat értjük, akkor, az holnap véget ér, mert hogy ma csütörtök van. Tehát, még valóban ma vagy legkésőbb holnap dönteni fog?
Hende Csaba: Elképzelhető.
Műsorvezető: És beavatna, hogy kinek a széke inog?
Hende Csaba: Nem.
Műsorvezető: Nem. Jó, én ezt tiszteletben tartom. Még februárban a Nemzetvédelmi Egyetem rektorát Szabó Jánost is letartóztatták, ugye néhány nappal később pedig öt magas rangú tisztet is felfüggesztettek. A rektort is felmentették ugye a tisztségéből. Az viszont mostani hír, hogy Deák János volt vezérkari főnök személyében ön miniszteri biztost nevez ki az egyetemnek az élére. Mi lesz az ő feladata?
Hende Csaba: Pontosítanék, a rektort nem mentették fel a tisztségéből, neki lejár a megbízatása július 1-vel. Miután ez egy egyetem autonóm intézménye, én nem is tudok rektort felmenteni, illetve kinevezni. Miután azonban a rektor ellen folyó büntető eljárás, ami példátlan és szégyenteljes egyébként a magyar honvédségre, és magára az intézményre nézve is. Ez egy tiszti válságot idézett elő. Ezért a kialakult helyzetben el kellett gondolkodnunk egyrészt a vezetési kérdés megoldásán, másrészt az egész intézmény jövőjén és egy olyan koncepció alakult ki, amely széles körű támogatást élvez. Egyébként az egyetem hivatalba lévő főtitkárától kiinduló ötletről van szó. Ennek röviden a lényege az, hogy létrehoznánk egy új közszolgálati egyetemet, ahol az állam szolgáit, idézőjelben közösen képeznénk egy alma materben.
Ez egy következő elgondolást jelenti, a jelenlegi Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és lehetőség szerint a Corvinus Egyetem közigazgatási kara egyesülne, s ettől kezdve a rendőrkatona, a titkos szolga, a tűzoltó, és a leendő köztisztviselő, a jegyző. Akik valahol mind ugyanazt a célt szolgálják. Gondoljon egy árvíz esetére, ahol mindezeknek a személyeknek egy helyszínen és egy időben kell nagyon szorosan együttműködniük az emberélet és az anyagi javak védelme érdekében. Egy helyen képződnének és adott éles helyzetben lehetséges módon, mondjuk, éppen évfolyamtársak találkoznának össze. Tehát, sokkal összehangoltabb, sokkal egységesebb szellemben lehetne a közszolgálatban állókat, vagy az odakerülőket képezni.
Műsorvezető: Ez azt jelenti, hogy a miniszteri biztos addig lenne akkor most a Nemzetvédelmi Egyetem élén, amíg ez a bizonyos összevonás meg nem történik?
Hende Csaba: Így van. Hát ez persze másoktól is függ. Ez a belügyi tárcától függ, a függ a Corvinus Egyetemtől, illetve közigazgatási karától. Nekünk ez az elgondolás, hogy mi ezt a lehetőséget fogjuk felkínálni, és hát a Deák vezérezredes úrnak, aki egyébként 10 éve tanít az egyetemen, és korábban valóban vezérkari főnök volt és nekem személyes főtanácsadóm. És hosszú idő óta jó barátom. Az lesz a feladata, hogy ezt előkészítse. Ennek keretében természetesen a katonai képzés, tehát a leendő tisztképzést is át kívánjuk formálni. Sokkal katonásabbá tesszük, mint amilyen ….
Műsorvezető: Végezetül, ön is említette nemrég tért vissza Afganisztánból, ahol a magyar katonák ellátásáról és biztonságáról tájékozódott. Mit tapasztalt?
Hende Csaba: Hát, azzal kezdeném, hogy fantasztikus embereket ismertem meg. Mindnyájan büszkék lehetünk a Magyar Honvédség Afganisztánban szolgáló katonáira. Rendkívül nehéz, nagyon veszélyes körülmények között, sok esetben valódi háborús körülmények között, fegyveres konfliktusban is nagyszerűen megállják a helyüket a fiúk, és ez nekem nagyon nagy élmény volt, hogy láthattam, hogy milyen kemények, milyen edzettek, milyen kitűnő morális állapotban vannak. Ami az elhelyezésüket, ellátásukat illeti, ott fedtem fel bizonyos hiányosságokat, amelyek kapcsán vizsgálatokat kezdeményeztem.
Műsorvezető: A kiutazás előtt jelent meg a sajtóban, hogy még az idén 200 újabb magyar katona utazhat ki Afganisztánba. Ez így lesz?
Hende Csaba: Igen, az előző kormány által tett vállalást mi fenntartjuk és megerősítettük a NATO illetékeseinek is.
Műsorvezető: Benkő Tibor vezérkari főnök ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbi magyar kormány felajánlása ellenére nem biztos, hogy képesek leszünk még egy harci helikopter kiképző csoport kiküldésére. S ugyanez a probléma szerinte az egészségügyi szakemberekkel.
Hende Csaba: Így van. Ezek részletkérdések. Ez a kontingens növelés különböző elemekből tevődik össze. Ez még nem teljesen tisztázott, nem teljesen biztos, hogy milyen típusú szakemberekből fog állni ez a nevelés. Egy eldőlt a kabuli nemzetközi repülőtér irányítását, mintegy 80 magyar fő pótlólagos kiküldésével októbertől fél évre át fogjuk venni. Ez egy óriási kihívás. Végeztük ezt már egyszer két évvel ezelőtt közmegelégedésre, Én biztos vagyok abban, hogy a magyar légi irányítók, légi forgalmi szakemberek, katonák mindnyájan most is képesek lesznek erre.
Műsorvezető: Köszönöm szépen miniszter úr!
Hende Csaba: Köszönöm szépen!