Hende Csaba honvédelmi miniszter a Duna TV Közbeszéd című műsorának vendége volt 2010. június 30-án. Szó szeinti leirat.
Műsorvezető: A Közbeszéd vendége Hende Csaba honvédelmi miniszter. Köszöntöm nálunk.
Hende Csaba: Jó estét kívánok.
Műsorvezető: Ön hivatalba lépésének első percétől mondja, hogy Fel szeretné számolni a korrupciót. Ami azt illeti, nagyon mozgalmas első hónap áll ön mögött, hiszen a honvéd vezérkari főnök és helyettese, katonai titkosszolgálatok vezetői és az Állami Egészségügyi Központ vezetője is távozott beosztásából. Valamint felmentette a szentendrei kiképző bázis parancsnokát. Milyen további személyi lépéseket tervez, mi áll a döntések hátterében?
Hende Csaba: Továbbá felmentettem mind a hét gazdasági társaság vezetőjét is és további személyi döntéseket is hoztam, amelyeket nem említett. Igen. Sajnos bűnszervezet tagjaként, bűnszövetségben elkövetett korrupciós bűncselekmények sorozata, nemcsak gyanúként merült fel, hiszen az elmúlt hetekben letartóztatott hét újabb tábornok beismerő vallomásokat is tett.
Műsorvezető: Ez hogyan derült ki eddig?
Hende Csaba: Hát ez egy nagyon jó kérdés. Látja szerkesztő úr, de most kiderült és a végére fogunk járni.
Műsorvezető: Végére lehet járni, mert ....
Hende Csaba: ... a felmentett személyek közül nagyon sokaknak, azon kívül, hogy elmulasztották a kellő figyelmet és gondosságot, nincs semmilyen más vétkük, tehát nem szeretném hogyha itt mindenki egy kalap alá kerülne...
Műsorvezető: ...tehát akkor többféle felelősség van.
Hende Csaba: A vezetői felelősségben benne van az is, hogyha eltűröm azt, tudván tudva, hogy mit csinálnak az alárendeltek, akkor egyértelműen szándékos mulasztás terhel. Ha csak hanyagságból, figyelmetlenségből, rossz személyi döntései folytán nyúlok alkalmatlan emberekhez, vagy tűrök meg ilyeneket a beosztásban, akkor az egy vezetői alkalmatlanságot jelent és ez automatikusan a bizalom elvesztését eredményezte.
Műsorvezető: Mi lehet ennek az oka, ennek a jelenségnek. Nem megfelelő anyagi megbecsülés, nem megfelelő erkölcsi és akkor legalább valahonnan szerezzünk még egy kis pénzt, hogy anyagiakban jól járjunk? Mi állhat a háttérben. Mert mindennek van valami mozgatórugója.
Hende Csaba: Nézze. A hal általában a fejétől bűzlik. Itt az elmúlt nyolc ében kialakult egy olyan felelőtlen – mondjuk így felelőtlen – bánása a közpénzekkel, amely széles körben elterjedt. Hát nemcsak a Honvédelmi Minisztériumban vannak korrupciós ügyek. Ez csak egy kis szelet ebből a tortából, de a BKV-tól kezdve sorolhatnám a rengeteg történetet. Úgy van ez, hogyha a szervezetek élére állított politikai vezetők hát nem állnak a helyzet magaslatán, vagy netán maguk is részesek ebbe. Az alárendeltek felbátorítva érzik magukat.
Műsorvezető: Mondta, hogy a gazdasági társaságok vezetőit is leváltotta. Hét vezetőről beszélt...
Hende Csaba: ... hát ugye – bocsásson meg – ezek közül hármat nem is nagyon kellett leváltani, mert éppen előzetes letartóztatásban ülnek a Kuruc Részvénytársaságnak a vezérigazgatója, az EI RT vezérigazgatója, valamint a Rekreációs Kft-nek az ügyvezetője.
Műsorvezető: Ezzel most ez a probléma megoldódott?
Hende Csaba: Én úgy hiszem igen, kiváló embereket neveztem ki a leváltott társasági vezetők helyébe, és még egy fontos dolgot tettem. Korábban mindegyik társaságnak külön-külön igazgatóságai felügyelő bizottságai voltak, jó nagy létszámmal, jó nagy tiszteletdíjakkal és ez összességében száz milliókra rúgó költséget jelentett. Most azt csináltuk, hogy lényegében ugyanaz az igazgatóság vezeti mindegyik céget, ahol igazgatóság van. Hasonló összetételű felügyelő bizottság van mindegyik cégnél, tehát mondjuk négy részvénytársaságnál is az igazgatóság tagjai dolgoznak, de csak egy helyen kapnak fizetést.
Műsorvezető: És akkor ezzel lehet spórolni. Nemrég azt nyilatkozta – katonai attasékkal találkozott tegnap, hogy a honvédség hadra foghatósági színvonala jelenleg épp úgy sérti az Alkotmányt, mint a Washingtoni Szerződés. Gyengíti a magyar külpolitika és nemzetpolitika érdekérvényesítő képességét is, a NATO-ban súlyunk folyamatosan csökkent az elmúlt években. Ezt a missziókban való sikeres részvételünk sem tudta ellensúlyozni. Ez egyfajta önbírálat volt, vagy pedig már külső bírálatot is kaptunk?
Hende Csaba: Is – is. .... Fox akkor ellenzéki brit parlamenti képviselő, aki néhány hete kollégám, mert ő az új brit védelmi miniszter, azt mondta 2007-ben, hogy Magyarország zsebre vágta a NATO által nyújtott biztonsági garanciákat és utána negligálta a kötelezettségeit. Ugye itt az a dolog lényege, hogy a Wasingtoni Szerződés, amelyre utalt ön is a kérdésében, 5. cikkelye rendkívül erős biztonsági garanciát ad a tagállamoknak. Tehát azt mondja ki, hogyha bármely tagállamot netán fegyveres támadás, agresszió érne, azt az összes többi tagállam saját maga ellen intézett támadásnak tekinti. Tehát azonnal hadba lép, szinte automatikusan, a megtámadott tagország védelmében. Na ez annyira erős garancia, hogy eszébe se jutott senkinek a NATO fennállása óta éppen ezért egy NATO tagállamot megtámadni. De ugye ez nem úgy működik, hogy potyautasként lehetséges volna létezni ebben a rendszerben. Mert van egy másik cikkelye, egy harmadik cikkelye is ennek a szerződésnek, amely kötelezi a tagállamokat, hogy a saját védelmi képességüket növeljék, hiszen a tagállamok védelmi erejéből adódik össze a közös védernyő.
Műsorvezető: Teljesen azért nem vagyunk potyautasok, hiszen afganisztáni missziót azt elismerik világszerte. Nyár végére jár le egyébként az afganisztáni misszióban résztvevő katonák mandátuma, amelyet a honvédelmi tárca újabb egy évvel hosszabbítana meg. A minisztérium egyúttal benyújtotta az Országgyűlés elé azt az indítványt, amely a plusz 200 fős csapaterősítést rögzíti. A honvédelmi miniszter első külföldi útja is Afganisztánba vezetett.
Bejátszás: Van egy ország Közép-Ázsiában, ahol szinte állandósult a háború Olyan ország, ahol azért szülnek a nők, hogy öt gyermekükből legalább egy életben maradjon. Legyen, aki megművelje a földet, hogy ne halljanak éhen, fennmaradjon a család. Ebben az országban mindennaposak a legsúlyosabb fertőző betegségek. A kolera, a TBC vagy a hepatitis emberek százait pusztítja el naponta. Olyan ország ez, ahol a drogbárók palotákban élnek, miközben a szinte rabszolgaként tengődő többség vályogkunyhókban húzza meg magát és napi egy dollárnál is kevesebb jövedelemből kénytelen megélni.
A kábítószer kereskedők olyan fegyveres szabadcsapatokat támogatnak, amelyek nyilvános akasztásokat, lincseléseket tartanak. Felvásárolják a legszegényebbek gyermekeit, hogy azok később fegyveres, vagy öngyilkos merényleteket kövessenek el. Ez a nyomor a földje. Afganisztán. Az országban jelenleg több, mint háromszáz magyar katona szolgál a NATO nemzetközi biztonsági támogatóerők, vagyis az AISEF részeként. Nem véletlen, hogy Hende Csaba, az új kormány honvédelmi minisztere elsőként ezeket a katonáinkat látogatta meg, hogy tájékozódjék a szolgálatukról és biztonságukról. A miniszter az egyik alakulat váltásával és a szabadságukról visszatérő katonákkal együtt utazott a hadműveleti területre. Bejátszás vége.
Műsorvezető: Folytatjuk a beszélgetést Hende Csaba honvédelmi miniszterrel. Hilary Clinton meghívására munkalátogatást tett Washingtonban külügyminiszter úr a következőt mondta: nagyon kétséges, hogy az afganisztáni háborút katonailag meg lehet nyerni, de teljesen nyilvánvaló, hogy a szövetségesek nem veszíthetnek, tehát egy köztes politikai megoldásra van szükség. Egyetért Martonyi Jánossal?
Hende Csaba: A külügyminiszter úr tapasztalt diplomata. Én magamat nem sorolom ebbe a körbe. Nagyon nehéz ma a katonai és biztonsági helyzet Afganisztánban. Sokkal nehezebb, mint akár egy évvel ezelőtt. Mi a NATO tagjaként 43 másik állammal, tehát részben NATO tagállamokkal, részben pedig velünk szimpatizáló és az afganisztáni rendezési rend elkötelezett államok katonáival együtt azért vagyunk ott Afganisztánban, hogy lehetőséget teremtsünk a 30 éve háborúban vergődő, hallottuk milyen viszonyok vannak ott, afgán nép számára, hogy a saját törvényes kormányának az irányítása alatt, a saját fegyveres erői és rendőrsége által biztosított békében élhessen. Nekünk az a törekvésünk, hogy minél hamarabb átadhassuk a felelősséget, a katonai felelősséget az afgán hadseregnek.
Műsorvezető: Afganisztán önmagában békésen tud élni?
Hende Csaba: Én úgy gondolom, hogy igen, hiszen tárgyaltam az afgán védelmi miniszterrel is, meglátogattam többek között egy olyan alakulatot az ország északi részén, ahol magyar mentorok, kiképzők, amerikaiakkal, az ohioi nemzeti gárda katonáival együtt egy afgán zászlóaljat mentorálnak, tehát segítik a katonáknak a felkészülését és .......(nem érteni) közösen küzdenek is velük a felkelők ellen. Ez az út. Nincs más út. Tehát ez egy nyolc éve folyó művelet. E mellett úgy gondolom, hogy a jelen helyzetben bármilyen nehéz is, ki kell tartanunk és azokat a vállalásainkat, amelyeket megtettünk, azokat teljesítenünk kell. Egyébként a kérdésben elhangzott, hogy egy éves hosszabbításra törekszünk. Féléves mandátumhosszabbítás iránt fogunk majd a Parlamenthez kérelemmel fordulni, illetve 200 fős létszámnövelési indítványt nem terjesztettük... (nem érteni)
Műsorvezető: A Jobbik biztos nem fog ezzel egyetérteni, mert a Jobbik álláspontja szerint semmilyen nemzeti érdeket nem szolgál az afganisztáni szerepvállalásunk, ráadásul nagyon költséges, mert hogy 10 milliárd forint.
Hende Csaba: Kérem szépen, Magyarország 1999-ben a nép döntése alapján csatlakozott a NATO-hoz. Ez az első olyan katonai szövetség történetünk során, amelyhez önként, a nép megkérdezése útján csatlakoztunk. Ez kötelezettségekkel is jár. Miközben élvezzük azt a történelmünk során példátlan katonai biztonságot, amit a NATO nekünk garantál, természetes, hogy a közös politikai céljaink és felelősségvállalásunk érdekében akár a szövetség területén kívüli missziókban is részt kell vennünk.
Műsorvezető: Még egy kérdés a NATO-ról. Fél percünk maradt, úgy hogyha tud egy nagyon gyors választ adni. Hármashegy, Tubes, Zengő, lokátor. Lesz? Nem lesz?
Hende Csaba: Nincs még javaslat sem a minisztériumban, nem hogy döntés. Emlékeztetném önt és a nézőket is arra, hogy közel tíz éve húzódik ez a történet. Volt már két kudarcos próbálkozás, a Zengő illetve a Tubes. A Tubesen nem lesz radar. Már én vonhattam vissza a bírósági fellebbezését a tárcának és ezzel végérvényessé tettem, hogy nincs szándékunk a pécsiek ellenkezése dacára a Tubesen radart létesíteni. Kellő időben, mert harminc napja vagyok hivatalban és több, mint tíz éves a történet, ki fogjuk alakítani a javaslatunkat, azt először az érintettekkel egyeztetni fogjuk és utána lépünk majd a nyilvánosság elé.
Műsorvezető: Miniszter úr, köszönöm.
Hende Csaba: Köszönöm szépen.