Hende Csaba honvédelmi miniszter a Duna TV Közbeszéd című műsorának vendége volt 2010. augusztus 23-án. A miniszter a magyar katonákat ért afganisztáni támadásról beszélt. Szó szerinti leirat.

Műsorvezető: A Közbeszéd vendége Hende Csaba honvédelmi miniszter. Jó estét kívánok.

Hende Csaba: Jó estét kívánok.

Műsorvezető: Meghalt ma egy magyar katonanő Afganisztánban, hárman pedig megsérültek, az egyik életveszélyes, kettő pedig súlyos sérülést szenvedett. A legfontosabb kérdés talán most az, hogy hogy vannak a sérültek.

Hende Csaba: Az egyik sérült állapota rendkívül súlyos, a másik két sérült nyolc napon túli sérülést szenvedett, de megnyugtató, kielégítő állapotban van.

Műsorvezető: Azt lehet már tudni, hogy pontosan mi történt, hogy zajlott le a támadás?

Hende Csaba: Magyar idő szerint ma hajnalban, 3 óra 30 perc körül a Pol-e Khuri táborból Mazar-e Sharifi repülőtérre tartó – mert hogy haza készülő 29 katonát szállító konvoj, melyben egyébként mintegy 60 másik katona is utazott velük, hogy a biztonságukra felügyeljen, ez egy 15 járműből álló gépkocsi oszlop volt, az élén négy páncélozott jármű, harci jármű haladt, úgynevezett HUMMER járművek, amerikai járművek, a mi tulajdonunkban vannak, utána 11 – részben a hazakészülőket, részben az őket védelmezőket szállító páncélozott terepjáró haladt.

A terepjárók közül a negyediket egy pokolgépes robbantásos merénylet érte az út közben, mintegy 20 kilométerre a tábortól, majd ezt követően három irányból is tüzet nyitottak ugyanerre a gépkocsira. RTG páncéltörő gránáttal a gépkocsi hátulját el is találták, ez behatolt természetesen, bármennyire is páncélozott terepjáróba, hiszen ez harckocsik elhárítására rendszeresített fegyver. Ezen túl tüzeltek ugyanerre a gépkocsira is, hát az egész magyar egységre géppuskákból és gépkarabélyokból is.

Műsorvezető: És e közben ebben a gépjárműben utazott ez a négy...

Hende Csaba: ... mind a négy érintett személy, tehát az elhunyt törzsőrmester asszony, Pappné Ábrahám Judit, valamint a súlyos sérült és a két könnyebb sérült is ugyanennek a Toyota típusú terepjárónak volt az utasa.

Műsorvezető: A tábort ezek szerint azért hagyták el, mert hazafele tartottak a repülőtérre.

Hende Csaba: Így van, lejárt a hat hónapos kiküldetésük, a missziójuk és indultak volna haza.

Műsorvezető: A törzsőrmester nőről mit lehet tudni? Mióta szolgált a hadseregben és mi volt a feladata odakint?

Hende Csaba: 2002 júliusa óta szolgált a honvédségnél, honvédként kezdte és törzsőrmesteri rendfokozatig jutott. Mindvégig személyi tiszthelyettesként szolgált. Ezzel foglalkozott az afganisztáni táborban is. Egyébként a 25. Klapka György lövészdandár, a tatai alakulat katonája volt.

Műsorvezető: Az ő férje is nemrég tért haza, ugyanott kint szolgált Afganisztánban. Ő hogy fogadta a hírt?

Hende Csaba: Természetesen a közvélemény tájékoztatását megelőzően a köztársasági elnök úr és a miniszterelnök úr, valamint a parlamenti pártok frakcióvezetőinek tájékoztatásával párhuzamosan, az előírásoknak megfelelően egy orvosból, egy pszichológusból és egy katonai vezetőből álló bizottság közölte a hírt az érintett hozzátartozóval, akinek egyúttal jó magam, a honvéd vezérkar főnöke és az össz honvédelmi parancsnok részvétnyilvánítását is tolmácsolták, Úgy tudom, hogy nagyon nehezen élte meg ezt a szörnyűséges bejelentést.

Műsorvezető: Azok a katonák, akik kint vannak még Afganisztánban, ők most hogy érzik magukat, milyen a hangulat kint a táborban? Esetleg van-e valaki, aki úgy döntött, hogy szeretne hazajönni? Gondolom, erre azért van lehetőség, hogyha valaki úgy érzi.

Hende Csaba: A honvédségnél különösebben nincs erre lehetőség. Ez egy fegyveres erő, ahol esküt tett hivatásos, illetve szerződéses katonák szolgálnak, akik közül valamennyien önként jelentkeztek az afganisztáni szolgálatteljesítésre, katonákról van szó, akiket az elmúlt időszakban is számos támadás ért, tehát az, hogy az afganisztáni biztonsági helyzet az fokozatosan romlik, arról talán éppen önnel ugyanebben a műsorban, egy-két hónappal ezelőtt volt módomban behatóbban is eszmét cserélni. Tehát a katonákra nem először lőnek rá, csak hát ilyen tragikus eset...

Műsorvezető: ... eddig sikertelenül ...

Hende Csaba: ... sikeres támadás nem volt a közelmúltban. Volt két halottunk már, két tűzszerész, akik 2008-ban, 2008-ban veszítették az életüket hasonlóan szörnyű körülmények között.

Műsorvezető: A képeken is látni, éppen most mutatjuk, az ön első útja miniszterként Afganisztánba vezetett. Hogyan ítéli meg a magyarok felszerelését?

Hende Csaba: A magyar honvédség Afganisztánban szolgáló katonáinak a felszerelése megfelel a NATO erők által .... de hát ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne javítani. A fegyverzetük is – úgy gondolom, hogy – kielégítő. Az elmúlt időszakban több olyan beszerzés is történt, például nagy számú, a korábbiakban említett Hangi páncélozott járművet állítottunk hadrendbe, illetve közel 300 millió forintért a Honvédelmi Minisztérium – nem idén, még tavaly – beszerzett 3 darab Kugart típusú aknaszedő járművet is, hogy fokozza a katonáink biztonságát. Azt kell mondanom, hogy egy ilyen támadás ellen, amikor tehát egy több tíz kilométeres útszakaszon keresztül kell haladni egy katonai konvojnak, és amikor páncéltörő eszközökkel támadják meg, ez ellen semmi sem véd meg. Ha harckocsiban ültek volna, az sem védte volna meg őket.

Ez egy aljas orvtámadás, amely olyan magyar katonákat ér, akik a tartományi újjáépítési csoport tagjaiként részben katonai, részben civil feladatokat láttak el, de mindenféleképpen azzal a céllal, és eredménnyel tartózkodnak ott 2006. óta, hogy az afgán nép 30 éves háború során lerombolt infrastruktúráját, életfeltételeit próbálják újra teremteni. Két és fél milliárd forint körül van az az összeg, amit eddig a magyar költségvetésből, különböző civilprogramokra elköltöttünk ebben a térségben, Banglan tartományban. Ha jól emlékszem hét iskolát, hét poliklinikát építettünk, számtalan utat, kutat ástunk, javítottunk. Semmivel a magyar katonák nem szolgáltak rá erre a véres erőszakra és úgy hiszem nem is ellenük, nem is a magyar honvédség ellen szól ez, hanem minden nyugati katona ellen szól, igen.

Műsorvezető: ... ez esetben...

Hende Csaba: ... különösen méltatva és fájdalmas az, hogy olyan emberek esnek áldozatul, akik csak segítettek afgán embereknek, függetlenül attól, hogy az illetőknek milyen volt a politikai, vagy a vallási hovatartozásuk.

Műsorvezető: Biztos fellángol a vita a Parlamentben, Parlamenten kívül arról, hogy szükség van-e ilyen veszélyes külföldi missziókra. Változik valamit a kormány álláspontja?

Hende Csaba: Én a kormány nevében nyilván csak óvatosan nyilatkozhatom. Én úgy gondolom, hogy nem fog változni, hiszen az ENSZ felhatalmazása alapján valamennyi NATO tagállamnak egyértelműen vagyunk jelen. Tehát mind a 27 NATO tagállam ott van rajtunk kívül. De ezen túl még további 20 nem NATO tagállam is részt vesz ebben a misszióban és ennek meg van a maga oka. Afganisztán 2001. szeptember 11-el összefüggésben az Al-Kaida és ..... terrorizmus fészkévé és búvóhelyévé vált, illetve az már nyilvánvaló, hogy az, ezen túl a nemzetközi kábítószer termelés és kereskedelem központja is.

Műsorvezető: Tehát ott kell maradnunk. A hősi halott földi maradványait mikor hozzák haza?

Hende Csaba: Azt még szeretném elmondani, hogy a mai napon posthumus hadnaggyá léptettem elő és hősi halottá nyilvánítottam Pappné Ábrahám Judit néhai törzsőrmestert. A hazaszállításával és a temetéséről természetesen a családdal egyeztetve a későbbiekben történik intézkedés.

Műsorvezető: Miniszter úr, köszönöm szépen.

Hende Csaba: Köszönöm szépen.