Egy sikeres évet tettünk hozzá a honvédelem történetéhez 2011-ben. Ugyanakkor az ország helyzete miatt legnagyobb erőfeszítésünk és legnagyobb teljesítményünk csak arra volt elég, hogy levegőhöz jussunk. Folytatnunk kell! A munka döntő szakaszába ért: a jövőt most alapozzuk meg! Most, ezekben a rendkívül nehéz hónapokban hozzuk létre azt a rendszert, amire a jövő honvédsége épülhet- hangsúlyozta Hende Csaba az évértékelő és feladatszabó értekezleten, február 23-án.

Tábornok és Tiszt Urak! Hölgyeim és Uraim!

Magyarország hatalmas átalakuláson megy keresztül napjainkban. A nemzet azt várja, a magyar adófizetők azt várják, hogy működjön a magyar állam: legyen rend az élet minden területén. A kormány elkötelezett: rendnek kell lennie az élet minden területén. Mindennek működnie kell – a lehető legjobban. Nagy feladat, amelyet csak közös munkánk összeadásával, közös erőfeszítéssel vihetünk sikerre.

Van mód a változtatásra: a legfontosabb feltétel adott. Megvan rá a kormányzati akarat, megvan rá az erő, megvan rá a szándék. Ugyanakkor tudjuk azt is jól, hogy nem haladhatunk azzal a tempóval, amellyel szeretnénk: elsősorban az anyagi források szűkössége fékez bennünket. Fontos azonban tudni, hogy nincs visszaút: ki fogunk bújni azon kényszerpályák szorításából, amelyek nem csak a jövőnket emésztették föl, de jelenlegi nyomorúságunk alapvető okait is bennük kell keresnünk.

Tisztelt Állománygyűlés!

Rendkívül nehéz, de sikeres év van mögöttünk – az anyagi nehézségek között is komoly eredményeket értünk el. Az ország megújításából ránk eső részt becsülettel elvégeztük.
Köszönöm Önöknek, köszönöm a Magyar Honvédség minden tagjának, hogy megtették a magukét!

Nézzünk néhány kiemelkedő példát. Megújult a honvédelem rendszerét övező teljes jogszabályi háttér. Az Alaptörvény vonatkozó részei és a honvédelmi törvény, a szükséges végrehajtási utasításokkal – és hozzájuk kapcsolódóan egy sereg jogszabály. Hatalmas fegyvertény ez, amit egyetlen más minisztérium sem mondhat el magáról a maga területén. Köszönjük Dankó István helyettes államtitkár úrnak és csapatának.

Hasonlóan nagyra értékelem a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat létrehozását, amit Kovács József altábornagy úr vitt sikerre a szolgálatok munkatársaival. Rendkívül rövid idő alatt megtervezték, megszervezték és végrehajtották. Természetesen van még tennivaló vele bőven – de a szervezet működik és az átállás idején sem szűnt meg működni egy pillanatra sem.

Tisztelt Állománygyűlés!

2011-ben is jelentős erőforrásokat, a védelmi költségvetés 10 százalékát fordítottunk a közös védelmi és békefenntartó feladatok ellátására. Az év folyamán több váltásban a Magyar Honvédség közel 1000 katonája teljesített szolgálatot a NATO, az EU és az ENSZ által vezetett, valamint nemzetközi megállapodás alapján működő nemzetközi béketámogató műveletekben. Haderőnk teljes szárazföldi erejének 12 százaléka vett részt külföldi műveletekben.

Részt vettünk a NATO afganisztáni és koszovói küldetésében, ezen felül hozzájárultunk az azóta befejeződött iraki és líbiai műveletekhez is. Részt vettünk az EU bosznia-hercegovinai, grúziai, szomáliai és kongói műveletében, az ENSZ libanoni, ciprusi és nyugat-szaharai műveleteiben, valamint nemzetközi megállapodás alapján, a Sínai-félszigeten működő misszióban is.

Ezek a tények jól mutatják elkötelezettségünket a NATO nemzetközi szerepvállalásának és a nemzetközi közösség békét és stabilitást célzó erőfeszítéseinek támogatására.

A missziókban felmutatott idei teljesítmény egyfelől komoly tekintélyt szerzett a honvéd névnek, másfelől jelentősen bővítette hazánk mozgásterét szövetségeseink körében. Egyre többen tudják: nem csak mi számítunk rájuk, ők is számíthatnak ránk. Megbízható partnerként tekintenek ránk.

Tisztelt Állománygyűlés!

A magyar közigazgatásban a honvédelmi ágazat volt az, amelyben az egyik legnagyobb arányú költségcsökkentést sikerült elérnünk a működés hatékonyságának fokozása mellett. A Kormány megalakulásakor meglévő 50-hez képest 45-re csökkentettük a HM irányítása alá tartozó költségvetési szervek számát. Jelentősen csökkent a vezetői beosztások és szintek száma. Lényegesen javítottuk a végrehajtó szervek arányát a vezető szervekhez képest, 76-24 százalékról 92-8 százalékra.

Papíron ez nagyon szépen hangzik – de mindent az dönt el, hogy az életben sikerül-e felgyorsulnunk az ügyek intézésében, hatékonyabbak tudunk-e lenni a hivatali munkában. Ennek azért már erőteljes jelei mutatkoznak.

Engedjenek meg egy idevágó történetet. Két hete Vecsei Miklós a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke, a hajléktalan ügy egyik legfontosabb szakértője találkozott egyik munkatársunkkal. Elmondta, hogy az a pokróckiutalás, amit a rendkívüli hidegre való tekintettel a HM megígért, 3 napon belül megérkezett. Pár éve egy hasonló vészhelyzetben a miniszter által megígért azonnali pokróckiutalásra december 14-től december 16-ig kellett várni – csak közte még eltelt egy esztendő is. Az igénylés valahol eltűnt egy aktahegy alatt. Mindenesetre ezen a téren drámai hatékonyság növekedést tapasztalt. Megbízható partnerként tekint ránk – éppen úgy, ahogy a rendkívüli helyzetek összes többi szereplője is megbízható partnerként tekinthet ránk.

Tisztelt Állománygyűlés!

Ez a történet csak egy szilánk abból a komoly tekintélynövekedésből, amit a nemzet szemében az elmúlt másfél évben a honvédség munkájával elért és kivívott. Szögezzük le: társadalmi elfogadottságunk jelentősen nőtt az elmúlt évben. Jól mutatja ezt az a hatalmas érdeklődés, ami a Katona Suli program, és a most formálódó honvédelmi nevelés programja iránt megmutatkozik. A továbbépülő Önkéntes Tartalékos Rendszer feltöltése is jól halad: nincs hiány alkalmas jelentkezőkben.

Az elmúlt időszak megmutatta, hogy milyen nagy a Szent Korona védelmének és a Sándor palota protokolláris őrzésének jelentősége. Fontos, megtisztelő feladat, ami nagyon sokat hoz – hiszen mindazok figyelmét időről időre ránk irányítja, akik az ország szívében járnak.

Régi adósságot törlesztett a hadisír gondozásról szóló törvény is, amely hőseinknek megadja a méltó tiszteletet, és számtalan családnak a lehetőséget, hogy bizonyosságot szerezzenek elesett hozzátartozóikról. Azt szokták mondani, hogy manapság az, ami nincs fenn az interneten, az nem is létezik. Nos, a Hadisírgondozó Iroda Töll László alezredes úr vezetésével történelmünk egy hatalmas szeletét tette hozzáférhetővé mindenki számára digitálisan, amikor létrehozta a www.hadisir.hu oldalt. Mindenki találkozhat azoknak a fiúknak – mostanra nagyapáknak, dédapáknak – a sorsával, akik a hazáért meghozták a legvégső áldozatot.

Tisztelt Állománygyűlés!

Ami gazdálkodásunkat illeti, azt mondhatom: komoly eredmény a talpon maradás. Komoly eredmény, hogy mindenre, amire a talpon maradáshoz szükség volt, jutott a pénzünkből.

Elkészült a Fehér Könyv – s ezzel lezártuk a múltat. Még csak annyit jegyeznék meg: mindennek következménye van. Nem lehet a nemzet és a honvédség vagyonát büntetlenül dézsmálni.

Nagy sikert értünk el a Gripen szerződés újratárgyalásával. Megőriztük a pótolhatatlan képességeket, és megbízható partnerekként hosszú távú, méltányos megállapodást kötöttünk.
Le kell szögeznünk: katonai képességeink lényegében nem csökkentek – sőt, néhány területen a jelenlegi helyzetünkhöz mérten komoly előrelépést sikerült megtennünk.

Ilyen a Honvédkórház ügye, amely a honvédség és a honvédelem céljainak és érdekeinek szolgálata mellett értékes és pótolhatatlan szolgálatot tesz egy egész országrész polgárainak. 2011-ben 80 százalékkal csökkentettük a tartozásállományt, és haladunk a fenntarthatóság irányába. Ilyen eredmény a tartalékos rendszer ügye, ahol a 2000 már szolgálatban álló tartalékos mellé, 4000-en jelentkeztek be önkéntes tartalékos szolgálatra.

A 2 db finn Mi-8-as helikopter érkezésénél is fontosabb, hogy a Kormány „asztalára került” a helikopterképesség ügye.

Megkezdődik a 3D radar felépítése Medinán, és jövőre a másik két radart véglegesen átvesszük. Megkezdődött a kibervédelem alapjainak lerakása – de a munka oroszlánrésze még előttünk van.

Tisztelt Állománygyűlés!

2011-ben megkezdődött a Magyar Honvédség új Műveleti Vezetési Rendjének koncepciójához kapcsolódó kidolgozó munka, amely biztosítja a katonai vezetés valamennyi szintjén a gyors és hatékony döntéshozatalt, a katonai műveletek egységes vezetését, a párhuzamos irányítási rendszerek integrációját.
A múlt év végén - hosszú egyeztetést követően – a kormány elfogadta a NATO Válságreagálási Rendszerével összhangban lévő Nemzeti Intézkedési Rendszerről szóló kormányrendeletet. Ezzel – hat év mulasztásos jogsértést követően – hazánk teljesítette egyik fontos kötelezettségét azzal, hogy a NATO rendszerét adaptálta a hazai jogrendbe.

2011. szép eredménye volt a CMX-11 válságkezelési gyakorlat végrehajtása, amelybe a tényleges döntéshozók, miniszterek és államtitkárok is bekapcsolódtak. Ezzel a NATO-ban sem mindennapi elkötelezettséggel hozzájárultak a valóság közeli helyzet szimulálásához. Köszönet mindenkinek, aki ezért a sikerért dolgozott!

Tisztelt Állománygyűlés!

Rendkívüli horderejű eredmény a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, illetve a Honvédség új hadrendi elemeként a Ludovika Zászlóalj létrehozása. Ezek jelentősége csak növekedni fog a közszolgálati életpályamodellek kiépítésével párhuzamosan.

Elkészült a humánstratégia, ami keretbe foglalja a honvédelmi nevelés és a katonai képzés rendszerét, a katonai pályamodell elemeit és a katonai pályáról történő kiválással összefüggő, a civil munkaerőpiacra történő visszailleszkedést segítő elemeket.
A cél egy jól működő hadsereg, jól képzett, motivált és elkötelezett személyi állományának hosszabb távra történő biztosítása, és az ehhez szükséges valamennyi feltétel megteremtése.
Tisztában vagyok azzal, hogy egy rendszer papíron egészen máshogyan működik, mint az életben. Mindazt, amit bevezetünk levéve a papírról a gyakorlat próbáján fogjuk átszűrni, hogy időben változtathassunk. Minden tekintetben megnyugtató megoldásokra törekedve folytatjuk az építkező munkát.

Tisztelt Állománygyűlés!

Nehéz év áll előttünk. Ennek elsődleges oka a rendelkezésre álló anyagi eszközök korlátozott volta. Mondjuk ki: nagyon nehéz költségvetési helyzetben kell megtalálnunk a megoldásokat.

Egyebek mellett takarékosságra van szükség. Takarékosságra, amiben mindenki részt vesz. A takarékosságról azt szokták mondani, hogy művészet. Művészet, mert meg kell különböztetni a fontosat a nem fontostól, a legfontosabbat a fontostól. „Ami fölösleges, az egy fillérért is drága” – mondta az idősebbik Cato. Nos, mindig ezt a fölöslegeset kell azonosítanunk – és nem a szolgálati érdeket rövidebbre szabnunk.

Évekkel ezelőtt amerikai tudósok egy új gombot terveztek a számítógépre, amellyel a használat szüneteiben takarékos üzemmódba lehetett helyezni.

Kiszámolták, hogy egy-egy gépen nem keletkezik hatalmas áram megtakarítás – de ha az USA-ban elterjed és a gépek többségén megnyomják ezt a gombot, akkor elképesztően nagy számok jönnek ki megtakarított kilowattokból.
A történet folytatását ismerjük: azóta nagyon sokan vannak azok az USA-ban, akik megnyomják ezt a gombot a gépükön és ennek a közös gesztusnak betudhatóan hatalmas mennyiségű energiát spórolnak meg. Ha meg akarjuk változtatni a dolgokat, ha sikerrel akarjuk megújítani ennek a közösségnek az életét, mindenkinek meg kell nyomkodnia a maga gombjait – olyankor is, amikor a vezetői nem figyelmeztetik rá.

A takarékosság Önök nélkül nem megy!
Ennek a jelentőségét nem tudom eléggé hangsúlyozni: a honvédség jelene és jövője múlik rajta. Ebben is számítok bölcsességükre, helyes ítéletükre. Számítok arra, hogy csak és kizárólag a szolgálati érdeket tekintik fontosnak minden döntésükben. Nem szükséges pl. kihasználni az utazási kvótát csak azért, mert rendelkezésre áll. A pénz nem arra való, hogy elköltsük, hanem arra, hogy értelmesen takarítsunk meg belőle minél többet.

Tisztelt Állománygyűlés!

Útjára indul a HADIK TERV, azaz a Hadfelszerelési Iparkorszerűsítési Terv, amelynek célja a magyar hadiipar újjáélesztése. A honvédelmi feladatok anyagi-technikai szükségleteinek egyre jelentősebb részét akarjuk hazai bázisról biztosítani. Ezzel egyszersmind lehetőséget teremteni a honi ipar számára, hogy új munkahelyek jöhessenek létre, amelyek magas technológiai kultúrát képviselnek.
Régi adósságunk nem használt ingatlanaink ügye, amelyet most megnyugtató módon kívánunk rendezni. Amire ezek közül közfeladatok ellátásához szükség van, azt átadjuk ingyenesen az önkormányzatoknak és a Nemzeti Földalapnak. Amire pedig sem nekünk, sem az állam más szervének nincs szüksége, azt áruba bocsájtjuk, és ezzel visszaadjuk a civil szférának, a nemzetgazdaságnak mindazt, amit nem tudunk használni. Megszabadulunk a minden évben milliárdos tételre rúgó költségektől – ami nem mellesleg még az állagmegőrzésre sem elég – és saját bevételre teszünk szert, aminek sok-sok helye van.

Tisztelt Állománygyűlés!

Nem szabad, hogy egy ilyen nagy és bonyolult rendszer, mint a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium fegyvernemek, főosztályok, alakulatok és egyéb közösségek szerint önálló érdekcsoportokra törjön szét. Természetesen nem az egészséges versenyszellem ellen van kifogásom, hanem a dolgokat lelassító, ne adj’ Isten elfektető és elgáncsoló rivalizálással. Önöknek, mint vezetőknek az a feladatuk, hogy a közös célt, a szolgálati érdeket, a nagy egészet tartsák szem előtt. Mindig és mindenhol azt keressék, hogy mivel vihetik előrébb a maguk feladatát és ezzel a nagy közös ügyet.

A rohamlövész tanfolyamról szóló filmben mond valami olyasmit az egyik kiképző: nem elég, ha azt gondoljuk, hogy megúszhatjuk. Nem elég csak utazni a társasággal és csak úgy túlélni a dolgokat. Bele kell tenni mindent, amink csak van, figyelni kell a többiekre és csapatban kell dolgozni.
A vezetés elsősorban példa. Azt várom Önöktől, hogy ebben a szellemben vezessék az embereiket, és gondoskodjanak a feladat végrehajtásáról. Nem irreális, csak nagyon-nagyon nehéz feladattal birkózik az ország és benne a Magyar Honvédség. Időről időre éles helyzetekkel szembesülünk, amelyek komoly áldozatokat követelnek meg. Elvárom, hogy egy célért, elkötelezetten, fegyelmezetten és tervszerűen tegyék meg mindazt, amit meg kell tenniük.

Tábornok Urak! Honvéd Tisztek és Altisztek! Tisztelt Állománygyűlés!

2011-ben egy sikeres évet tettünk hozzá a honvédelem történetéhez. Ugyanakkor az ország helyzete miatt legnagyobb erőfeszítésünk és legnagyobb teljesítményünk csak arra volt elég, hogy levegőhöz jussunk. Folytatnunk kell!

A munka döntő szakaszába ért: a jövőt most alapozzuk meg! Most, ezekben a rendkívül nehéz hónapokban hozzuk létre azt a rendszert, amire a jövő honvédsége épülhet. Mindannyiunkon múlik, hogy mire jutunk. Ehhez kérem, ehhez várom és elvárom, az Önöktől megszokott jó munkát.

Azt kívánom mindannyiunknak az idei esztendőre is jó kívánság gyanánt, hogy legyünk méltóak a hivatásunkhoz, legyünk méltóak a küldetésünkhöz! Ha így teszünk, ha egyfelől becsületesen elvégezzük a munkánkat, másfelől megnyomjuk a megfelelő gombjainkat, amikor kell, meg fogjuk oldani a leghatalmasabb feladatainkat is – egyenként és közösségként, mint Magyar Honvédség és mint Magyarország.
A Hazáért,- mindhalálig!

(HM Sajtiroda)