Az igazságügyi miniszterjelölt az alkotmányos identitás elvét kívánja képviselni az Európai Unió "lopakodó jogalkotásával" szemben, mert Magyarország nem mondott le a szuverenitásáról.
Trócsányi László erről az Országgyűlés Európai ügyek bizottságában beszélt kedden Budapesten, miniszterjelölti meghallgatásán. A jelölt kinevezését hat kormánypárti képviselő támogatta, a testület két szocialista tagja tartózkodott, míg a Jobbik képviselője nemmel szavazott.
Az igazságügyi tárca várományosa kifejtette: az Európai Unió egyre szélesebb területen kíván jogot alkotni, ami veszélybe sodorja a szubszidiaritás elvét, vagyis azt, hogy a különböző döntések azon a szinten szülessenek meg, ahol az adott probléma keletkezik.
Tagállami felelősség és tagállami kérdés, hogy "milyen álláspontot képviselünk ebben a kérdésben", a szerződés keretein belül - jelezte Trócsányi László. Hozzáfűzte: úgy érzi, hogy az unió számos olyan kérdéssel foglalkozik, amivel nem kellene, és sokszor ez okozza alacsony népszerűségét. Vagyis a tárca egyik feladata lesz az, hogy a szubszidiaritás elvének ellenőrzésében segítségére legyen az Európai Bizottságnak, és ha egy készülő jogszabály ezt sérti, akkor erre figyelmeztessen - jelezte.
A miniszterjelölt szólt arról, hogy túlzottnak és felfokozottnak érzi azt a hangulatot, amely az európai uniós eljárások, a többi közt a kötelezettségszegési eljárások okán alakult ki Magyarországgal kapcsolatban. A tények mást mutatnak: 14 kötelezettségszegési eljárás közül mindössze öt végződött elmarasztalással, egy esetben pedig a bizottság keresetét az Európai Bíróság elutasította - közölte Trócsányi László. Hozzátette: Magyarországgal szemben jelenleg 19 tartalmi eljárás zajlik, ami a 28 tagállam közül az egyik legkevesebb; 19 olyan tagállam van, amelynek több eljárással kell szembenéznie. Vagyis "egyáltalán nem olyan a helyünk, hogy minket sározni lehessen emiatt" - fogalmazott a miniszterjelölt. Elmondta azt is, hogy elviekben támogatja a korrupcióellenes európai ügyészség létrehozását.
A szocialista Józsa Istvánnak arra a kifogására, miszerint semmilyen törvény vagy kormányprogram nem írja körül az igazságügyi tárca jogkörét, Trócsányi László azt válaszolta, hogy jogutódlás történik.
(MTI)