Az Országgyűlés e heti ötnapos ülése során elfogadhatja az Alkotmánybíróságról szóló sarkalatos törvényt, dönthet a megyei önkormányzati intézmények államosításáról, egyes büntető tárgyú törvények módosításáról, emellett tárgyalja többek között az új köznevelési törvényjavaslatot, az önkormányzatokról szóló sarkalatos javaslatot és megkezdődik a civil szervezetekről szóló sarkalatos javaslat vitája is.
A Ház a hétfői ülésnapon szavaz az állatvédelmi törvény módosításáról, amely az önkormányzatoknak lehetővé tenné az ebadó bevezetését. Döntenek a képviselők az Alkotmánybíróságról szóló sarkalatos javaslatról, mely olyan hatásköröket állapít meg az Alkotmánybíróság számára, amelyek lehetővé teszik egyrészt az alaptörvény-ellenes jogszabály hatálybalépésének megelőzését, másrészt a ténylegesen jogsérelmet okozó alaptörvény-ellenes jogszabály által okozott jogsérelem kiküszöbölését.
Napirend szerint zárószavazás lesz Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter azon javaslatáról is, amely állami tulajdonba adná a megyei önkormányzatok vagyonát és intézményeit, az állam pedig átvállalná a megyei önkormányzatok adósságát.
Büntető tárgyú törvénymódosításokról is dönthetnek még hétfőn a képviselők, melynek elfogadásával keményebben lesz büntethető a rossz minőségű termék forgalomba hozatala és az áru hamis megjelölése, szigorodik a számvitel rendjének megsértése, a jövőben büntetendő lesz a harmadik országbeli állampolgárok jogellenes foglalkoztatása, a jogerősen elítéltek pedig nem kaphatnak pénzt a médiának adott nyilatkozataikért.
Az Országgyűlés szavaz a szabálysértési törvény módosítását kezdeményező fideszes javaslatról is, amely elzárással vagy 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtaná azokat a hajléktalanokat, akiket fél éven belül másodszor büntetnek meg azért, mert közterületen laknak.
A képviselők szavaznak a módosító indítványokról a jövő évi adótörvényekkel kapcsolatban, így döntenek többek között az eváról is. Több más javaslathoz kapcsolódó módosító indítványokról is szavaz a Ház, ezek az emberiesség elleni bűncselekmények elévülhetetlenségéről szóló javaslat, a mozgóképről szóló javaslat, illetve az ügyészségről és a bíróságokról szóló jogszabályokat magába foglaló igazságügyi reform.
Még hétfőn szavaz az Országgyűlés az Alkotmányügyi bizottság állásfoglalásáról, mely szerint az MSZP-ből távozó tíz képviselő csak fél év elteltével alakíthatja meg a Demokratikus Koalíció frakcióját. Befejeződik a Munka Törvénykönyvéről szóló javaslat általános vitája, és szintén általános vita lesz a sporttörvény módosításáról. Részletes vitákat is lefolytatnak még ezen a napon a polgárőrségről szóló javaslatról, a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló sarkalatos javaslatról, a szakképzési hozzájárulásról, illetve a 2012. évi költségvetést megalapozó törvénymódosítási javaslatokról.
Kedden nyolcórás időkeretben, általános vita keretében kezdi meg az Országgyűlés a köznevelési törvény tervezetének tárgyalását, mely 16 évre csökkentené a jelenlegi 18-ról a tankötelezettség felső korhatárát. Kedden kezdődik meg az egyesülési jogról és a civil szervezetek működéséről, támogatásáról szóló sarkalatos törvényjavaslat általános vitája is, majd részletes vita lesz a népszavazásról szóló sarkalatos törvénytervezetről, illetve a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvényjavaslatról.
Szerdán három javaslat általános vitáját tartják meg. Ezek az újabb bürokráciacsökkentést biztosító közigazgatási hatósági eljárásról szóló törvényjavaslat, az egyes egészségügyi törvények módosítását kezdeményező javaslat, illetve a szellemi tulajdonról szóló törvénymódosítási javaslat.
Csütörtökön megkezdődik a lakáshitelesek megsegítésére létrehozott Nemzeti Eszközkezelőről szóló javaslat tárgyalása. A javaslat szerint az Eszközkezelő megvásárolná a rászoruló hiteladósok ingatlanát biztosítva, hogy bérleti díj ellenében továbbra is ott lakhassanak. Majd szintén csütörtökön a 2012. évi költségvetés tervezetéhez benyújtott 486 módosító javaslatról tárgyalnak a képviselők tíz órán át részletes vita keretében.
Pénteken a Ház megkezdi a helyi önkormányzatokról szóló sarkalatos javaslat tárgyalását az általános vitával, tíz órás időkeretben. A javaslat szerint a kétezernél kevesebb lakosú településeken nem működhetne önálló önkormányzati hivatal. Pénteken a szabálysértési törvény módosításáról is vitáznak majd a képviselők, mely szerint az elkövetők felelősségre vonásának lehetőleg még a helyszínen meg kellene történnie, de legkésőbb az elkövetéstől számított 30 napon belül. A javaslat szerint lehetőség lesz az elkövető meghallgatása nélküli határozathozatalra is, ha egyértelmű a tettenérés.
(KIM, Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság)