Hajdu János, a Terrorelhárító Központ főigazgatója sajtótájékoztatóján ismertette a hétvégi líbiai mentőakció részleteit.

A belügyminiszter péntek délben rendelte magához a a Terrorelhárító Központ vezetőjét, és utasítást adott a Tripoliban rekedt magyar és európai uniós állampolgárok kimenekítésére. Hat órán belül indulásra kész volt a speciális egység, de a hivatalos engedélyek megszerzése egy napba került - fogalmazott Hajdu János. Az információszerzésben, felderítésben szorosan együttműködtek a Külügyminisztérium munkatársaival - fűzte hozzá.

fotó: Pelsőczy Csaba

A kimenekítésre szolgáló repülőgép végül vasárnap reggel hagyta el Budapestet, fedélzetén a Terrorelhárító Központ fegyveres munkatársaival és három mentőorvossal. A tripoli repülőtéren a teljes zűrzavar fogadta az egységet, a nagykövetség segítségével sikerült ugyan beazonosítani a magyarok tartózkodási helyét, de a líbiai kormányerők kiterelték őket a terminálból. A terrorelhárítóknak sikerült újra felvenni velük a kapcsolatot és végül sikeresen eljutottak a repülőig. Hosszú várakozás után végül megkapta a gép a felszállási engedélyt, és 96 főt sértetlenül kimenekítettek a polgárháborús zónából - ismertette a hétvége eseményeit Hajdu János.

Az akcióról a főigazgató elmondta, hogy három terv is kidolgozásra került, a légi út lehetetlenné válása esetén tengeren, vagy szárazföldön, a tunéziai határon keresztül hagyta volna el a csapat Líbiát. Hajdu János hangsúlyozta, hogy Tripoliban a helyzet nagyon zavaros, óránként változnak az állapotok - akár a repülőtér területén belül is -, így nehéz pontos képet kapni arról, hogy mi folyik éppen a városban. A terrorelhárítók felkészültek minden helyzetre, de szerencsére végül fegyverhasználat nélkül, még vasárnap este sikerült elhagyni Tripolit, és biztonságba tudták helyezni az állampolgárokat - foglalta össze a főigazgató.

(kormany.hu)