Soha nem tapasztaltuk meg azt, hogy egy választás után egy évvel is olyan összefogás legyen, mint amilyen most uralkodik az országban – jelentette ki kedden Orbán Viktor a Széll Kálmán Alapítvány „Gazdasági fordulat” című konferenciáján. A miniszterelnök – értékelve kormánya elmúlt évét – azt hangsúlyozta: nem dőlhetünk hátra, az eddig elvégzett munkát folytatni kell.
Május 29-én egy éve kezdte meg a munkáját a második Orbán-kormány. A miniszterelnök kedden a Gazdasági fordulat című konferencián értékelte a Nemzeti Ügyek Kormányának egy éves tevékenységét a Millenáris Teátrumban.
Bármibe is kerül, megfordítjuk Magyarország sorsát
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjében elmondta: az egy évvel ezelőtt megkötött szövetség arra jött létre, hogy megfordítsa Magyarország sorsát. Erre azért volt szükség, mert a magyaroknak elegük lett abból, hogy tisztességes munkából nem lehet megélni, hogy azok jutnak előbbre, akik a kiskapukat használják. Nem akartak belenyugodni – folytatta -, hogy Magyarország nem lehet erős és, hogy a gyermekeink elmenekülnek itthonról. Ezért határozott úgy az ország, hogy a kétharmados forradalommal megújítja Magyarországot.
Soha nem tapasztaltuk azt - folytatta -, hogy egy választás után egy évvel is olyan összefogás legyen, mint amilyen most uralkodik az országban. Rámutatott: az ország mindig hagyta befolyásolni magát, a kihívásokat azonban a magunk módján kell megoldanunk még akkor is, ha másoknak ez nem tetszik. Eljött az ideje hogy kiálljunk magunkért - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Máris óriási eredményt értünk el azzal, hogy eddig ezt tettük. Bevezettük a bankadót, sikerült leválnunk az IMF-ről, vállaltuk a kettős állampolgárság bevezetését, a politikai osztály megfelezése már törvénybe foglalt tény. A radikális adócsökkentéssel az ország visszatért a versenyképes gazdaságok közé, elindult az Új Széchenyi Terv, megalkottuk az adósmentő csomagot és egy olyan új Alaptörvényt, amely képes megvédeni Magyarországot. Azt tettük amit kell – jelentette ki a miniszterelnök.
Erőfeszítésre továbbra is szükség lesz
Mélyről indultunk el fölfelé, hosszú és fáradságos út áll még előttünk. Távol vagyunk még közös célunk, az erős Magyarország megvalósulásától, de fokról fokra, napról napra kapaszkodunk fölfelé. Közösen elért eredményeink biztatóak és reménykeltőek, ez látszik abból is, hogy egyre növekvő elismeréssel figyeli azokat a világ.
Sikeresen kezdtük meg a kitörést a gazdasági csapdából, amelyet az elmúlt nyolc év állított, ám még mindig háborúban állunk az eladósodottsággal és a munkanélküliséggel, amelyeket le kell győznünk vagy ők győznek le minket. Ezt a háborút csak akkor nyerhetjük meg, ha megújítjuk és átszervezzük Magyarországot és saját életünket is. Orbán Viktor kijelentette: megérti azokat, akik azért harcolnak hogy ne kelljen változtatni az eddigi életünkön, de nem fizethetünk nyugdíjat, segélyt életerős férfiaknak, amikor temérdek munka van az országban.
A miniszterelnök kifejtette azt is, az új gazdaságban a növekedés és a munka hoz pénzügyi egyensúlyt. Ennek köszönhetőek a már látható eredmények: növekedésnek indult a nemzeti össztermék, sikeresen csökkentettük az adósságot és a munkanélküliséget, jövőre pedig már a fogyasztás is nőni fog. Hozzátette: rendbe tesszük a költségvetést, az adórendszeren és a Széchenyi Terven keresztül jelentős forrásokat juttatunk a vállalkozásoknak is.
Orbán Viktor a Kormány előtt álló feladatokról elmondta: az oktatás, szakképzés és az innováció területén gyorsítani kell, a szociális konzultáció lezárultával pedig - ezek szellemében - elő kell készíteni az őszi törvénykezést. A miniszterelnök a Kormány számára a szerénységet, a szolgálatot és gyémánt keménységű eltökéltséget állította követendő értékként.
Demján Sándor: a reformokat nem szabad abbahagyni
A Széll Kálmán Alapítvány rendezvényén felszólaló Demján Sándor emlékeztetett: elsőként hívta fel a figyelmet arra, hogy Magyarország kiszolgáltatott eladósodása folytán, és ennek következtében, elvesztette önállóságát. A Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke rámutatott: az általános jólét alapja a társadalmi költségek csökkentése, ezért bátor tettnek tekinti a Kormány reformjait. A kritikák ellenére sem szabad abbahagyni ezen reformokat – hangsúlyozta.
A fizikai munkát tisztelni kell, mivel az a társadalom, amely nem termel többletet, nem gazdagodik – fűzte hozzá. Demján Sándor üdvözölte a Kormány azon törekvéseit, miszerint az nem támogatja az egységes adórendszer bevezetését az Európai Unióban ,valamint, hogy eltolta az euró magyarországi bevezetését.
A Kormány új identitás alapjait tette le
Lánczi András politológus rámutatott: a magyar állam magán hordozta a régi rendszer mércéit, ezért a Kormány - az új Alaptörvény által - egy új identitás alapjait kívánta lerakni. Hangsúlyozta: a jó élet feltételévé a munkának kell válnia.
A Századvég Alapítvány elnöke azt mondta: az egy éve megalakult kormány bátor volt, szemben a korábbi, például az 1994-es koalícióval, amely szintén kétharmados többséggel rendelkezett, mégsem mert azzal élni.
Magyarország képes lesz versenyképes országgá válni
Thomas Faustmann, az Audi Hungaria igazgatója a magyar beruházásbarát politikát dicsérte, és megerősítette elkötelezettségét Magyarország mellett. Elmondta: hiszünk abban, hogy képes lesz Magyarország az egyik legversenyképesebb országgá válni.
(kormany.hu)