A fővárosi Terror Háza Múzeumnál kezdődött a kommunizmus áldozatai emléknapjának országos rendezvénysorozata szombat reggel. Magyarország kormányának hivatalos megemlékezésére a múzeum előtt került sor 16 órakor.

A megemlékezők este 6 óráig gyújthatnak mécseseket az Andrássy út 60. szám alatt található, egykor a kommunista erőszakszervezet, az Államvédelmi Hatóság székhelyéül szolgáló épület előtt, a Hősök Falánál.

fotó: Horváth Ernő

Orbán Viktor is lerótta tiszteletét a Hősök Falánál. Magyarország miniszeterlnöke kora délután érkezett és mécsest gyújtott a kommunista diktatúrák áldozataiért.

Orbán Viktor (fotó: Horváth Ernő)

Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár rendhagyó tárlatvezetést tartott külföldi újságíróknak. A csoporthoz nagy számban csatlakoztak külföldi múzeumlátogatók is.

Kovács Zoltán (fotó: Horváth Ernő)

Szabad, félelemtől, gyűlölettől mentes életet kell élnünk, és ezért kell emlékeznünk is – hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter Magyarország kormányának hivatalos megemlékezésén, a múzeum előtt. Hozzátette: el kell mondanunk ezeket az igaz történeteket évről évre ezen az emléknapon lányainknak és fiainknak, méghozzá harag és részrehajlás nélkül. „Az igazság szabaddá tesz minket, és nem engedi, hogy ők valaha elveszítsék a szabadságot" - fogalmazott, hozzátéve: a félelmet, a gyűlöletet most rács mögé zárjuk, mert úgy akarjuk, hogy a jövőben ne legyen hely számára az életünkben. De nem felejtjük.

A Terror Háza Múzeumba egész nap ingyenes volt a belépés. Az érdeklődök napközben rendhagyó tárlatvezetéseken vehettek részt ismert színészek, mások mellett Laklóth Aladár és Kautzky Armand közreműködésével.

A részletes program itt olvasható.

fotó: Horváth Ernő

További megemlékezések

Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a Parma fidei - Hit pajzsa díj átadási ünnepségén mondott beszédet Budapesten. Rámutatott: a mai társadalomnak is meg kell küzdenie a hitéért, és ezzel a hittel újra kell építeni a hazát, a nemzetet, a bennünket körülvevő világot. Hangsúlyozta: "a magyarság XX. századi történetében sajátosan fonódott egybe a magyar közösség identitásának megtörése és a valódi értékeket közvetítő közösségek ellehetetlenítése. Ezért igaz, hogy amikor a hit megtartóira emlékezünk, akkor a magyar közösség ügyének elszánt szószólóira is emlékezünk".

Határozottan és egyértelműen ki kell mondanunk, hogy a kommunizmus diktatúra volt a javából - hangsúlyozta Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján a Gulágokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány megemlékezésén. Emlékeztetett, hogy világviszonylatban mintegy százmillió néven nevezett és névtelen, ártatlan ember lett áldozata egy ördögien kitalált és működtetett, embertelenül egyenlősíteni akaró eszmének. Emellett nem szabad megfeledkezni azokról a tíz- és százezrekről, akik túlélték a lágereket, a kínvallatásokat, a szellemi és lelki gyötrelmek okozta fájdalmakat - hangsúlyozta.

Esztergomban, a Fidelitas megemlékezésén mások mellett Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára mondott beszédet. Kiemelte: a kommunizmus az emberiség történetének talán legnagyobb ördögi kísérlete volt. Hirdette, ígérte, hogy megvalósítja a valódi anyagi és szellemi egyenlőséget, a legszegényebbeket is felemelve, ezáltal teremtve meg a teljes szabadságot. A földi mennyország helyett azonban a világi pokol valósult meg, a szabadság helyett a zsarnoki rendszer épült ki. Hozzátette, hogy az idősebb generáció kötelessége átadni, a fiataloké pedig befogadni mindazt az ismeretet, amelynek segítségével ezt a szomorú örökséget nem felejtjük el.

A Fidelitas veszprémi csoportjának megemlékezésén Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára és Mihalovics Péter miniszteri biztos szólt az egybegyűltekhez. Az államtitkár felhívta a figyelmet: sokszor nem értékeljük a szabadságunkat, mert ez a természetes. Erre való ez az emléknap, annak felidézése, hányan adták az életüket mások szabadságáért.

(kormany.hu; MTI)