Az elmúlt ezer esztendőben két alapelvet, a kereszténységet és az állami szuverenitás eszméjét kristályosítottuk ki, amelyeket mindmáig követünk, és melyek segítették a magyarokat, hogy jó irányba tarthassák hajójuk orrát és a vitorláit – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzeti Galériában, ahol megnyitotta a „Hősök, királyok, szentek. A magyar történelem képei és emlékei” című kiállítást.
Amikor a nagyközönség megtekintheti ezt a grandiózus és bensőséges kiállítást, amely a kommunizmus előtti korszak nagyszabású eseményeihez csatlakozik, Európát a legmélyebb kétségek gyötrik – mondta Orbán Viktor, majd hozzátette: megrendülés fenyegeti kontinensünk világpolitikai és világkereskedelmi pozícióit. A gazdasági haszon és a pénzügyi nyereség eddig ismert mértékeit nagyságrendekkel meghaladó profit reményében a „Nyugat”, és benne a „Mi Európánk” olyan gazdasági rendszert épített fel, amely mára az erejét meghaladó kihívásokat intéz hozzá – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Évszázadok óta nem látható próbatétel ez: erő- és jellempróba egyszerre – jelentette ki a kormányfő. Fel tudjuk-e venni a kesztyűt? Újjá tudjuk-e szervezni hét évtizedes múltra visszatekintő európai gazdasági és politikai rendszerünket? Visszatalálnak-e Európa nemzetei a kemény munka, ésszerű gazdálkodás és egyéni felelősség világába? – tette fel a kérdéseket Orbán Viktor.
A miniszterelnök hozzátette: ezek a kétségek indokoltak, mert civilizációnk európai fele lemondani látszik az élet spirituális mélységeiről, a házasság, az utódok nyújtotta boldogságról és a nemzeti kultúrák szellemi energiájáról, melyek valaha a gazdasági élet legfőbb hajtóerői voltak.
„Mi magyarok megadtuk a magunk válaszát, hiszen gránit-szilárdságú alapot vetettünk a jövő számára, létrehoztuk történelmünk egyik legnagyobb összefogását: osztály, származás, vallás, életkor és politikai hitek határait átlépve kétharmados, parlamenti forradalmat vittünk végbe. Így, és ezért született meg Magyarország Alaptörvénye” – mondta Orbán Viktor.
Háttér
2012. január 3-tól Hősök, királyok, szentek. A magyar történelem képei és emlékei címmel látható a Magyar Nemzeti Galéria és a Munkácsy Alapítvány közös kiállítása. Az elsősorban történelmi festményekre és portrékra épülő kiállítás célja, hogy a Himnusz és a Szózat mindenki által ismert sorain keresztül vonultassa föl a magyar művészet legkiválóbb alkotásait.
A műfaj, a 19. század nagy műfaja, az addigi történelmünk nagy sorsfordulóit, 1848-49 harcait, az elnyomás éveit, a Kiegyezéssel járó változásokat a történelmi festészet tudta a legérzékletesebb módon megjeleníteni. A korszak jelentős és hatalmas méretű alkotásait azonban - mint például Munkácsy Mihály 15 méteres Honfoglalását, vagy Benczúr Gyula Hunyadi Mátyásról szóló képciklusának elkészült darabjait - a magyar közönségnek alig volt alkalma eredetiben is megtekinteni.
A tárlat, amely a képzőművészeti alkotások mellett az államisághoz kapcsolódó dokumentumokat és tárgyakat is bemutat, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Országos Levéltár, a Magyar Tudományos Akadémia, az Országos Széchényi Könyvtár és az Országgyűlés Hivatala együttműködésével valósul meg. A kiállítás szorosan kapcsolódik a Magyar Nemzeti Galéria 19. századi állandó kiállításának felújításához.
(kormany.hu)