Jól halad az Ős-Dráva Ökoturisztikai Látogatóközpont és Bemutatóhely kivitelezése, a mintegy egymilliárd forintból, a baranyai Szaporca határában épülő létesítmény ősz elején nyílhat meg a látogatók előtt.
Hévizi János, a kivitelező Aktív Kft. ügyvezetője a helyszínen tartott pénteki bokrétaünnepségen az MTI érdeklődésére elmondta: az Ormánság természeti, kultúrtörténeti értékeit, a helyi gazdálkodási hagyományokat bemutató látogatóközpont készültségi foka 80 százalékos, az épületek burkolása, szerelvényezése, az árnyékolás, valamint a külső munkák vannak még hátra.
Tiffán Zsolt, az Ős-Dráva program összehangolásáért felelős kormánybiztos azt hangsúlyozta: az Ormánság az ország egyik legszegényebb, ugyanakkor egyik legszebb területe is. Az itt élő elszánt, összefogásra hajlamos emberek meg fogják mutatni a világnak, hogy térségük újra él, kilábal a tespedtségből és tud a 21. században elvárható színvonalon élni.
Závoczky Szabolcs, a beruházó Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatója azt mondta: a látogatóközpont alkalmas lesz rá, hogy a városból érkező érdeklődőket közelebb hozza a természethez.
Úgy vélte azonban, hogy mivel a létesítmény nem egy prosperáló térségben van, sikeres működtetése óriási kihívás a nemzeti park számára. Hozzátette: ezért helyi vállalkozókat bevonva széles programkínálattal készülnek, s erőfeszítéseiknek kedvez az olyan, turisztikailag frekventált városok közelsége, mint Harkány, Siklós vagy Villány.
Az európai uniós pályázati támogatást élvező látogatóközpont a környék természeti értékei és a Dráva folyó megismertetése mellett nagy hangsúlyt fektet az ormánsági élet, a hagyományos gazdálkodási formák, a helyi szokások interaktív bemutatására, valamint a természetvédelmi, gazdálkodási, tájhasználati problémákkal kapcsolatos figyelemfelkeltésre.
Az 1969 óta védett, 17 hektáros területen lesz kilátótorony, hagyományos tájfajtákból álló gyümölcsös, fűszer- és gyógynövénykert, állattartó telep a térségre egykor jellemző állatfajtákkal, továbbá három tanösvény is, amelyek a gazdálkodás eszközeit, a Dráva élővilágát mutatják be a látogatóknak.
A beruházás kapcsolódik a 25 milliárd forintos, 45 ezer hektárt érintő Ős-Dráva programhoz, melynek lényege, hogy a vizes élőhelyek revitalizálásával, vízkormányzási rendszer kialakításával az Ormánságban fellendüljön a mezőgazdaság és az ökoturizmus.
(MTI)