Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi bizottságának a delegációja 2012. szeptember 24-26. között látogatást tesz Magyarországon.

Az Európai Parlament 2012. február 16-án felkérte a bizottságot, készítsen jelentést arról, hogy a korábbi magyarországi jogszabályi változások és az új alaptörvény összhangban állnak-e az európai szerződésekbe és az EU alapjogi chartájába foglalt alapjogokkal és értékekkel. A tényfeltáró küldöttség látogatása ennek a munkafolyamatnak a része. A bizottság eddig már két munkadokumentumot készített, amelyek közül az egyik az igazságszolgáltatás függetlenségével, a másik az alapvető jogok magyarországi helyzetével foglalkozik.

A három napos esemény alatt számos találkozóra kerül sor, többek között az Országgyűlés bizottságainak az elnökeivel, Harrach Péterrel (a KDNP frakcióvezetője), Dr. Szűcs Tamással (az Európai Bizottság magyarországi képviseletének az elnöke), Navracsics Tiborral (miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter), Sólyom Lászlóval (korábbi államfő), Győri Enikővel (EU-ügyekért felelős államtitkár), Szabó Mátéval (ombudsman), Baka Andrással (a Kúria tagja, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke), Kovács Andrással (a Közép-európai Egyetem professzora), Kumin Ferenccel (nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár), Darák Péterrel (a Legfelsőbb Bíróság elnöke).

Frank Engel luxemburgi néppárti EP-képviselő már júliusban közölte, hogy szeptember második felében Budapestre látogat az EP eseti bizottsága, amelynek az a feladata, hogy áttekintse az alapvető jogok magyarországi helyzetét. A képviselő azt mondta, az EP-nek lépést kell tartania a Magyarországon végrehajtott változtatásokkal. Frank Engel akkor úgy vélekedett, hogy az ügy hónapokon belül lezárható lesz, "évekig semmiképpen sem tart majd".

(Miniszterelnökség)