Rendkívül népszerűek voltak a forradalom és szabadságharc emlékére rendezett állami programok. Az ünnepi programokról szóló összefoglalót itt olvashatja el.
Felvonták a nemzeti lobogót a Kossuth téren
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékére március 15-én reggel, az Országház épülete előtt, katonai tiszteletadás kíséretében vonták fel a nemzeti lobogót.
A zászló a nap folyamán a magasban maradva jelzi: történelmünk fontos évfordulójára emlékezünk ezen a napon. A ceremóniát hagyományosan a Budapest Helyőrség végzi, a zászló felvonására Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke adott engedélyt. Az ünnepségen részt vett Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, valamint az állami protokoll és a diplomáciai testületek képviselői.
Az eseményen közreműködött a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara, és felsorakozott a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége. A látványos szemlén felvonultak továbbá Magyarország történelmi zászlói is az Országház előtt. A zászlófelvonás után ünnepi menet indult a megemlékezések következő helyszínére, a Nemzeti Múzeum elé.
Megemlékezés a Nemzeti Múzeumnál
A Múzeumkertben fél 9-től a Pénzügyőrség Zenekara térzenével fogadta a megemlékezésre érkezőket. A 9 órakor kezdődő ünnepi műsorban közreműködött a Honvéd Táncegyüttes, amely a Tűztánc című produkció a nyitányát adta elő, valamint Kiss Gergő és barátai előadásában Katonaénekek csendültek fel. Az egykori eseményekre emlékezve a múzeum lépcsőjén elhangzott a Nemzeti dal, Habóczki Máté színművész előadásában.
A megemlékezésen felszólalt Tomasz Sakievicz, a Gazeta Polska főszerkesztője, majd Tarlós István, Budapest város főpolgármestere emlékezett meg a '48-as forradalom és szabadságharc történelmi jelentőségéről. Beszédében a főpolgármester az 1848-as példára utalva újra a bátor változások városának nevezte Budapestet.
A műsort követően hagyományőrző huszárok, valamint a Nemzeti Lovas Díszegység vezetésével ünnepi menet indult a Budai várba.
Több mint tízezren vesznek részt a családi programokon a Budai Várban
A Várban jelenleg több mint 10 ezer fő vesz részt a családi programokon. A köztársasági elnök rezidenciája előtt óránkénti, látványos díszőrség-váltás tekinthetnek meg az érdeklődők, a Szent György téren pedig a Magyar Honvédság Támogató Dandár Központi zenekarának térzenéje szól a nap folyamán.
A Nyitott Parlament program keretében 11.30-ig 4600 érdeklődő járt az Országgyűlés épületében - derült ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményéből.
Legyen béke, szabadság és egyetértés
15:00-kor megkezdődött a március 15-ei központi ünnepség a Kossuth téren. Az eseményen felszólalt Szájer József, európai parlamenti képviselő is, aki ünnepi beszédében hangsúlyozta: támadjanak bár bennünket és akarjanak lebeszélni, hogy a saját utunkat járjuk, mi magyarok soha nem adhatjuk fel.
Szájer József köszöntőjében leszögezte: Magyarország a szabadság hazája, hiszen - mint mondta - nálunk százhatvannégy éve úgy szokás, hogy szabadságunkat és függetlenségünket kokárdával ünnepeljük. Emlékeztetett, a nemzeti színeinkben a piros az erő, a fehér a hűség, a zöld pedig a remény jelképei, melyek egyben kifejezik a nemzet törekvéseit is.
Felidézte, hogy 1848-ban erőink egyesítésével és eszméink melletti kiállással visszatérhettünk Európa főutcájába. A szolgalelkűség helyett mi is reménykedhettünk a szabadságban.
Szájer József beszédéről szóló teljes tudósításunkat itt olvashatja.
„Nem leszünk gyarmat!”
Ez a nap a szabadságharcosok napja, ez a tér pedig a szabadságharcosok tere – szögezte le Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédében.
Azért jöttünk ma éppen ide, mert mi magyarok a szabadságharcok népe vagyunk. Nem azért jöttünk, hogy megemlékezzünk a dicsőséges múltról, hanem azért, hogy emlékeztessük magunkat a márciusi ifjak bátorságára. Mert mi magyarok 1848 politikai és szellemi örökösei vagyunk. 1848-ban úgy hangzott a program: nem leszünk gyarmat. 2012-ben a magyarok kívánsága ugyanígy hangzik, nem leszünk gyarmat - nyomatékosította Orbán Viktor.
Magyarország a ránehezedő nemzetközi nyomással és diktátumokkal szemben nem tudta volna felvenni a kesztyűt 2011-2012 telén, ha nem lépnek sorompóba százezrek, hogy tudtára adják mindenkinek: a magyarok nem fognak idegenek diktátumai szerint élni, nem fogják feladni sem a függetlenségüket, sem a szabadságukat, és nem fogják feladni az alkotmányukat sem - mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor beszédéről szóló teljes tudósításunkat itt olvashatja.
Jó hangulatban teltek a nemzeti ünnep rendezvényei
Rendkívül népszerűek voltak a forradalom és szabadságharc emlékére rendezett állami programok - áll a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményében.
(kormany.hu, MTI)