A kormany.hu sorra bemutatja a nyolc minisztérium legfontosabb háttérintézményeit. Következő interjúnkban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal mutatkozik be.

Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) 2007. január 1-jén jött létre, 11 jogelőd szervezet összevonásával. A hivatal a vidékfejlesztési miniszter irányítása alá tartozik és az egész országra kiterjedő illetékességgel rendelkezik. Az MgSzH feladatköre rendkívül szerteágazó, irányítja többek között a növénytermesztéssel, az állattenyésztéssel, az állategészségüggyel, a talajvédelemmel, illetve az élelmiszerlánc-biztonsággal kapcsolatos feladatokat, de szervezi, összehangolja és ellenőrzi a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szerveinek szakmai tevékenységét is.

A hivatal munkáját Dr. Oravecz Márton elnök mutatja be.

Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal

Hazánk, az Európai Unióhoz való 2004. évi csatlakozással részese lett a Közös Agrárpolitikának (KAP), mellyel jelentős támogatási források nyíltak meg agrár- és vidékfejlesztési célokra. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) ezen forrásokból és a magyar költségvetés által biztosított forrásból finanszírozott ágazati támogatások iránti kérelmek befogadására, elbírálására és a juttatások folyósítására, valamint piacszabályozó intézkedések működtetésére létrehozott intézmény.

Az intézményt Palkovics Péter, az MVH elnöke mutatja be.

Hadtörténeti Intézet és Múzeum

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum a Honvédelmi Minisztérium Közigazgatási Államtitkárságának irányítása alá tartozó intézmény. Működését 1918. november 16-án kezdte, de az alapítás előzményei jóval korábbra, az 1867-es kiegyezés idejére vezethetők vissza. Természetes igényként merült fel, hogy az osztrák Heeresmuseum mintájára egy olyan magyar intézmény is létrejöjjön, amely a magyar hadi múlt emlékeit mutatja be a nagyközönségnek.

A Hadtörténeti Intézet és Múzeumot Dr. Kovács Vilmos ezredes mutatja be.

Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet

A Semmelweis Terv végrehajtásának és az egészségügy fenntartható pályára átállításának érdekében jött létre idén május elsején a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI), amely egyúttal csökkentette az egészségügyi háttérintézmények nagyfokú szervezeti-működési szétaprózottságát.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium irányítása alatt álló intézményt Dr. Török Krisztina főigazgató mutatja be. Interjúnkat az alábbi linkre kattintva olvashatja.

 

Nemzeti Közlekedési Hatóság

A Nemzeti Közlekedési Hatóságot 2007-ben hívta életre a közlekedésért felelős miniszter a Közlekedési Főfelügyelet, a Központi Közlekedési Felügyelet, a megyei (fővárosi) közlekedési felügyeletek és a Polgári Légiközlekedési Hatóság jogutódjaként. Később a Hatóságba integrálták a Katonai Légügyi Hivatalt majd a Magyar Vasúti Hivatalt is. A Hatóság a közlekedésért felelős miniszter irányítása alatt önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv. A Hatóság Magyarországon egyedüliként latja el a közlekedéshez kapcsolódó valamennyi hatósági, felügyeleti tevékenységet. Az NKH a közlekedés-igazgatás központi hatóságaként szabályozza, felügyeli és ellenőrzi a piaci szereplők tevékenységét és működését.

A Nemzeti Közlekedési Hatóságot Urbán György elnök mutatja be.

 

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Elégedett fogyasztók nélkül nincsen jól működő gazdaság – vallja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) főigazgatója. Pintér István szerint ma már használhatatlanok a fogyasztóvédelemben 10-20 éve alkalmazott technikák: konstruktivitásra, interaktivitásra, de mindenek előtt prevencióra kell törekedni. A mintegy 20 éve működő szervezet immár megtalálható a Facebookon is, de nem ez az egyetlen változás: nem „kommandózni” akarnak, hanem partnerek lenni.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot (NFH) Pintér István főigazgató mutatja be. Interjúnkat az alábbi linkre kattintva olvashatja.

 

Szabadtéri Néprajzi Múzeum

A múzeum a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kultúrpolitikáért Felelős Helyettes Államtitkárságának irányítása alatt álló intézmény, melynek célja, hogy bemutassa a magyar nyelvterület népi építészetét, lakáskultúráját, gazdálkodását és életmódját eredeti, áttelepített épületek, hiteles tárgyak segítségével. Az 1967-ben alapított Szentendrei Szabadtéri Múzeum - ismertebb nevén szentendrei skanzen – Magyarország legnagyobb szabadtéri gyűjteménye. Bemutatja a magyar tájegységek jellegzetes építkezési szokásait és hagyományait. A tájegységenkénti gyűjtemények mellett megtekinthetőek tematikus műhelyek, szabadtéri kiállítások is, melyek lehetővé teszik, hogy a régi falusi élet hangulatáról és léptékéről valós benyomást szerezzenek a látogatók.

A Szentendrei Szabadtéri Múzeumot dr. Cseri Miklós főigazgató mutatja be. Az interjút megtekinthetik itt.

 

Magyar Energia Hivatal

A Magyar Energia Hivatal (MEH) a villamos energia, földgáz és távhő iparág szabályozó hatósága. A Hivatal feladata az energiaipari engedélyezések szabályozása, az áralkalmazás és a fogyasztóvédelem. A tájékoztatás mellett egyre nagyobb súlyt kap a versenypiac felügyelete, a verseny elősegítése és tisztaságának megőrzése, annak kikényszerítése, illetve a versenypiaci környezet folyamatos figyelése és szükség esetén változtatása, annak kezdeményezése. A Hivatal tevékenységi körébe tartozik továbbá az energiapiaci ár előkészítés és árszabályozás kialakítása, valamint felügyeli a megfelelő hatósági, minőségi előírások betartását.

A Magyar Energia Hivatalt Horváth Péter elnök mutatja be. Az interjút elolvashatja itt.

 

Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH)

A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala jelenlegi formájában 2007. január 1-jén jött létre a Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal, a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatal és a Távközlési Szolgálat jogutódjaként. A KEK KH önálló jogi személyiséggel rendelkező, országos hatáskörű szervezet, feladat- és hatáskörébe tartozó közigazgatási ügyekben hatósági jogkörrel felruházott, önállóan gazdálkodó, az előirányzatok felett teljes jogkörrel rendelkező költségvetési szerv. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát Vetési Iván elnök mutatja be.
A videointerjú megtekintéséhez kattintson ide.

 

Oktatási Hivatal

Az Oktatási Hivatal a Nemzeti Erőforrás Minisztérium háttérintézményeként működik. Egyszerre van jelen a köz- és felsőoktatási intézmények életében, a diákok továbbtanulásánál, a hallgatók tanulmányaiban, illetve a nyelvvizsgázók, vagy a pedagógiai továbbképzéseken részt vevő tanárok ügyeinek intézésénél – működésével a Hivatal a hazai képzés minden területét hatékonyan összefogja. Az Oktatási Hivatalt Dr. Princzinger Péter elnök mutatja be.
A videointerjú megtekintéséhez kattintson ide.

 

Honvédkórház - Állami Egészségügyi Központ

A Központ 2007. július 1-én alakult meg négy elődintézmény összevonásával. Magyarországon jelenleg ez az egyetlen olyan kórház, amely a gyerekgyógyászat kivételével a betegellátás valamennyi területét átfogja. Létrehozásával olyan intézmény működése kezdődött meg, amely kiemelkedő, nemzetközi színvonalú ellátást nyújt. A HK ÁEK Észak-Pest súlyponti kórházaként kiszolgálja az érintett kerületek lakosságát, ellátja a Magyar Honvédség keretein belül ráháruló speciális feladatokat, illetve oktatási, kutatási tevékenységet folytat. A Honvédkórház - Állami Egészségügyi Központot Dr. Schandl László ezredes, megbízott főigazgató mutatja be. 
A videointerjú megtekintéséhez kattintson ide.

 

Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

A Főigazgatóság a Belügyminisztérium katasztrófavédelemmel, polgári védelemmel foglalkozó rendvédelmi szerve. Feladata a katasztrófák elleni védekezésre történő felkészülés, a lakosság védelme, a veszélyhelyzetek megelőzése és a károk felszámolásában való közreműködés. A Főigazgatóság hatósági jogkörei kiterjednek - többek között - a veszélyes ipari üzemek engedélyezési és hatósági ellenőrzési rendszerének működtetésére és a veszélyes áruk közúti szállításának hatósági ellenőrzésére. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot Dr. Bakondi György tűzoltó altábornagy, főigazgató mutatja be.
A videointerjú megtekintéséhez kattintson ide.

 

Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet

Az intézet a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak a családpolitika, szociálpolitika, gyermekvédelem, ifjúságpolitika, esélyegyenlőség és drogmegelőzés ágazati irányítását segítő és támogató háttérintézménye. Feladata kiterjed a tudományos kutatás, módszertani fejlesztés és szolgáltatás, valamint statisztikai és információs szolgáltatások körére. Részt vesz továbbá ezen feladatokat érintő fejlesztési programok előkészítésében és lebonyolításában. A Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézetet Dr. Tóth Tibor főigazgató mutatja be.
A videointerjú megtekintéséhez kattintson ide.

(kormany.hu)